26 Haziran 2014 Perşembe 00:09
Türkiye'nin 500 Büyüğünde Ebso Ağırlığı
İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan 2013 yılı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’na Ege Bölgesi Sanayi Odası üyesi firmalar damga vurdu. EBSO üyesi 59 sanayi kuruluşu İSO’nun açıkladığı 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine girdi. Merkezi İstanbul, Ankara ve ya başka şehirlerde olup, aynı zamanda üretimleri İzmir’de olan firmalar dikkate alınarak gerçekleştirilen 500 büyük çalışmasında, geçen sene listede olmayan 7 EBSO üyesi firma da yer aldı. 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nun yüzde 13’ünü EBSO üyesi firmaların oluşturduğu listede ayrıca EBSO’nun ilk 100 listesine giren 44 firmanın da 500 büyük listesine girme başarısı gösterdiği görüldü.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 500 Büyük Sanayi Kuruluşu ile ilgili verilerin detaylı incelenmesi sonunda özkaynak yapısı yetersiz olan reel sektör firmalarının gerek işletme sermayesi gerekse yatırımlar için borçlanmaya mecbur kaldığını, karlılıkların azaldığını belirterek, “Yüzde 5’in üstünde büyümesi gereken Türkiye, yüzde 4’e zor ulaşabiliyorsa, ekonominin yaratacağı istihdam da sınırlı kalabilecektir. O nedenle üretime dayalı ve istihdamı destekleyen büyüme politikalarının hayata geçirilmesi gerektiği inancındayız. Bu kapsamda da yenilenmesini beklediğimiz teşvik sistemi büyük önem taşımaktadır. Böylesi bir dönemde sanayicinin yeni bir heyecana ihtiyacı olduğunun altını çizmek isterim” dedi.

Geçen sene 58 üyenin listeye dahil olduğunu kaydeden Yorgancılar, “Söz konusu 44 üyemiz, İSO’nun 500 büyük listesindeki üretimden satışların yüzde 10’unu, net karın yüzde yüzde 9,6’sını, net aktifin yüzde yüzde 6,6’sını özsermayenin yüzde yüzde 5,6’sını, ihracatın yüzde yüzde 8,6’sın gerçekleştirdi. Bu kapsamda baktığımızda; 2013 yılında imalat sanayindeki tek haneli büyümenin, artan kurların, azalan ihracatın yansımalarını görüyoruz. Özellikle Türkiye genelinde yüzde 18 oranında artan özel sektörün borcu ve yüzde 23 oranında artan özel sektörün yurtdışından aldığı kredi borcu firmalarımızın bilançolarına da olumsuz yansımıştır. Artan faiz oranları karşısında firmalarımızın faiz giderlerinde de artış söz konusudur” diye konuştu.

İHRACAT PERFORMANSLARI
500 Büyük firmanın Üretimden Satışlarının 2012 yılına oranla yüzde 7,4, cirolarının ise yüzde 8,2 artarken, EBSO’nun 100 Büyük çalışmasında ise firmaların üretimden satışlarının yüzde 5,5, cirolarının ise yüzde 4,9 arttığının ortaya konduğunu ifade eden Yorgancılar şunları söyledi: “500 büyük firmanın ihracatı binde 7 azalırken, 100 büyük üyemizin ihracatları bir önceki yıla göre yüzde (-) 18,7 azalmıştır. Çalışan sayısı açısından baktığımızda 500 Büyük firmanın Çalışan Sayısı 2012 yılına oranla yüzde 4,2 artarken, 100 Büyük firmamızda da yüzde 6,2 artış söz konusudur. 32 yıldır yapmakta olduğumuz Odamızın çalışmasında özellikle son yıllarda mali yapıdaki bozulmayı çok net görmekteyiz. Özkaynak yapısı yetersiz olan reel sektör, gerek işletme sermayesi gerekse yatırımlar için borçlanmaya mecbur kalmaktadır. 500 Büyük firmanın borç/özkaynak oranı yüzde 132,4 iken, EBSO’nun 100 büyük firmasında son yılların en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 191,4’e gelmiştir.”

Kurlardaki dalgalanmalar dikkate alındığında reel sektörün döviz pozisyon açığının yarattığı risklere değinen Yorgancılar, “Gerçekçi değerlenmiş, istikrarlı kur politikası bu anlamda çok önemlidir. Finansman baskısı altında, üretimin sürdürülebilirliği sorunu ile karşı karşıyayız. Firmalarımızın dönem karı, her geçen yıl azalarak devam etmektedir. Artan satışlara rağmen, firmalarımızın azalan karlılıkları, işletmelerini büyütme, yeni yatırımlara yönelme, hatta bu alanda faaliyete devam etme konusunda iş dünyasının biraz daha çekingen davranmasına neden olmaktadır. 500 büyük firmada 2013 yılında zarar eden firma sayısı 63’den 129’a, 100 büyük üyemizde 16’dan 26’ya çıkmıştır. Yani her iki çalışmada da görmekteyiz ki, her 4 büyük firmadan biri zarar etmektedir” dedi.

"YENİ BİR MODELE İHTİYAÇ VAR"
Yüzde 5’in üstünde büyümesi gereken Türkiye’nin, yüzde 4 büyüme oranı ile istihdam sorununa çare bulamayacağını vurgulayan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, çözümün üretim ve istihdam dostu büyümeyi destekleyen bir teşvik sisteminde yattığını dile getirdi. Yorgancılar, “Yüzde 5’in üstünde büyümesi gereken Türkiye, yüzde 4’e zor ulaşabiliyorsa, ekonominin yaratacağı istihdam da sınırlı kalabilecektir. O nedenle üretime dayalı ve istihdamı destekleyen büyüme politikalarının hayata geçirilmesi gerektiği inancındayız. Bu kapsamda da yenilenmesini beklediğimiz teşvik sistemi büyük önem taşımaktadır. Böylesi bir dönemde sanayicinin yeni bir heyecana ihtiyacı olduğunun altını çizmek isterim. Yaşanan ekonomik ve sosyo-politik gelişmeler, insan-istihdam-üretim-kalkınma düzleminde yeni bir modele, bu modelin merkezine de inovasyon bazlı sanayileşmenin konulmasına ihtiyaç bulunduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Listeye giren her bir üyemizi tebrik ediyor, ülkeye olan katkılarının üretimlerinin, karlarının artarak devamını diliyorum ” diye konuştu.
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.