06 Haziran 2014 Cuma 13:13
Türkiye Yenilenebilir Enerji İle Yol Alacak
Türkiye'nin enerji tüketiminde yüzde 74 oranında dışa bağımlı olduğu, sürdürülebilir ve yaşanılabilir çevre olgulamalarında yolun başında olduğu vurgulandı. Ülkenin 56 milyar dolar enerji ithalatı faturasıyla karşılaştığını belirten İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürdürülebilir Enerji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Efe Biresselioğlu, bu yıl itibariyle yenilenebilir enerji kurulu güç kapasitesi içerisinde hidrogücün yüzde 35, rüzgârın da yüzde 4'lük orana sahip olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Biresselioğlu, Dünya Çevre Günü kapsamında İzmir Ticaret Odası Vakfı Süleyman Taştekin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde öğrencilere, yenilenebilir enerji hakkında bilgi verdi. Türkiye'nin yüzde 35 oranında doğalgaz, yüzde 27 ile petrol, yüzde 26 kömür ile enerji tüketiminde bulunduğunu belirten Doç. Dr. Biresselioğlu, "TEİAŞ verilerine istinaden, yüzde 44’lük oranla doğalgazdan gerçekleştirilen elektrik üretiminde yüzde 25’lik oranla hidroelektrik ve kömür ikinci sırayı almaktadır. Aynı veriler, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kurulu güç kapasitesi içerisinde hidrogücün yüzde 35’lik paya sahip olduğunu, rüzgâr enerjisinin yüzde 4’lük oran ile yer aldığını gösteriyor. Türkiye yenilenebilir enerji üretiminde henüz yolun başındadır. Bu yolda sürdürülebilir ve yaşanılabilir çevre olgusunun benimsenmesi için kamu kurumları, özel sektör işbirlikleri ve diğer tüm paydaşlara önemli roller düştüğü aşikârdır" dedi.

Teknoloji, yatırım ve politikalarda yaşanan küresel trendlerle birlikte kaya gazı, yenilenebilir enerjilerin arzındaki payın dünya genelinde arttığına dikkat çeken Doç. Dr. Biresselioğlu, şunları ifade etti:

"2013 yılı itibariyle karbon emisyon değeri en yüksek ülke olan Çin, aynı zamanda yüzde 21’lik oran ile yenilenebilir enerji tüketiminde de lider konumdadır. ABD’nin, Çin ile aynı oran olan yüzde 21 ile yenilenebilir enerji tüketiminde birinci sırada yer aldığı görülmektedir. Fosil yakıtların ağırlığını koruduğu küresel enerji tüketimi kaynak dağılımında ise, yenilenebilirlerin yüzde 2 ve hidrogücün yüzde 7 ile pay almaktadır. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından yayınlanan kaynak bazında elektrik üretimi verilerine kömürün yüzde 41’lik oranına karşılık; yenilenebilirler ve hidrogücün toplamda azımsanamayacak yüzde 20’lik bir paya sahip olduğunun altını çizmek gerekir. Yine kaynak bazında yenilenebilir enerji tüketimi dağılımında ise, yüzde 64 paya sahip olan hidrogücü; rüzgâr yüzde 9, jeotermal ve biyokütle yüzde 7 ve güneş yüzde 2’lik oranlarla takip etmektedir. Sonuç olarak ise mevcut konjonktür, bireyler ve toplumları daha “yeşil” ve “çevreci” enerji kaynağı alternatiflerinin kullanımına yönlendirmiştir."
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.