Tunç Soyer'in kararının ardından 17 kadın otobüs şoförü iş başı yaptı

İzmir'de toplu taşımada İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer kadın şoförlerin de görev yapması yönünde karar aldı. Soyer'in kararının ardından ESHOT Genel Müdürlüğü harekete geçti. Eğitim çalışmalarının ardından sınavları başarılı bir şekilde tamamlayan 17 aday iş başı yaptı. Soyer. "Biz bu kentte yaşamın her alanındaki cinsiyetle ilgili önyargıları yıkmayı hedefliyoruz.'' dedi.

İzmir 18.09.2019, 13:37 18.09.2019, 14:08
Tunç Soyer'in kararının ardından 17 kadın otobüs şoförü iş başı yaptı

İzmir'de toplu taşımada tarihi bir adım atıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in otobüslerde kadın şoförlerin de görev yapması yönündeki kararın ardından ESHOT Genel Müdürlüğü harekete geçti. Sınavları başarılı bir şekilde tamamlaran 17 aday iş başı yaptı. Bu sayının çok kısa sürede 30'u aşması hedefleniyor.

Becerileriyle tam not aldılar

İşbaşı yapmaya hak kazanan 17 kadın sürücü şehir içi göreve çıkmadan önce zorlu bir eğitim aldı. Kurum içi eğitim çalışmalarında sürüş tekniklerini ilerleten kadın şoförler, dikkat ve becerileriyle eğitmenlerden tam not almayı başardı. 

Eğitim programı kapsamında ileri sürüş tekniklerini kullanarak karşılaşacakları tehlikeli durumlarla nasıl baş edebileceklerini öğrendi. Islak ve kaygan zeminde sürüş, ani engellerden kurtulmak için doğru manevra teknikleri ve günlük araç bakımı eğitim başlıkları arasında yer alıyor. Yıllardır erkek sürücüleri yetiştiren eğitmenler kadın şoförlerin performansından son derece memnun.

Başkan Soyer: Önyargıları yıkıyoruz

Bu çalışmanın öncüsü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer. "Biz bu kentte yaşamın her alanındaki cinsiyetle ilgili önyargıları yıkmayı hedefliyoruz. Buna da erkek egemen yapının kaleleri haline gelen iş kollarından birinde başlıyoruz" diyen Soyer şöyle devam etti: "Herkes soruyor; kadınlar bu işi başarır mı, başaramaz mı? Evet herkes ağır vasıta kullanamaz. Yetenek ve donanım gerektiren bir iş olduğu doğru. Ama bunun cinsiyetle hiçbir ilgisi yok. Bizim amacımız birkaç kişiyi vitrine çıkarıp, İzmir'de 'kadın şoförler de var' dedirtmek değil. O zaman göstermelik bir iş yapmış olursunuz. İnanıyorum ileride çok daha fazla kadın otobüs şoförü göreve başlayacak."

İzmirlilere hizmet edecek olmanın heyecanını yaşadıklarını söyleyen kadın şoförler de başarılı olacaklarına inanıyor. Kendilerine güvendiklerini ve hayallerini gerçekleştirdiklerini belirten kadın şoförler, erkeklerin yaptıkları her işi yapabileceklerinin altını çiziyor.

Kadın şoför Songül Güven;

"Sürücü kursunda eğitmen olarak çalışıyordum. Arabalarla devamlı haşır neşiriz. Bu meslek de bana cazip geldi. Biz de yapabiliriz deyip, bu işe başladık. Yapamazsın diyenler de oldu. 'Yapan nasıl yapıyor' diyerek bu işe baş koyduk.  Daha da çoğalacağız. Bu işin erkeği kadını yok. Herkesin maksadı aynı; hizmet. İzmir halkına güzel bir şey sunmak istiyorsak biz kadınlar da işin içinde olmalıyız. Zor diye bir şey yok. Yeter ki isteyelim."

Yorumlar (0)