Tunç Soyer'den 'Tarihi Elektrik Fabrikası' hamlesi! Büyükşehir harekete geçti

İzmir'in Konak ilçesinde yer alan ve satışı gerçekleştirilecek tarihi elektrik fabrikasına yönelik İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'den hamle geldi. Eski Başkan Aziz Kocaoğlu’nun, “bize devredin” çağrısında bulunduğu elektrik fabrikası için satış işlemi sürdürüldü. Detaylar haberimizde...

İzmir 16.04.2019, 11:51 16.04.2019, 15:00
Tunç Soyer'den 'Tarihi Elektrik Fabrikası' hamlesi! Büyükşehir harekete geçti

İzmir’de uzun yıllar hizmet veren tarihi elektrik fabrikasının Özelleştirme İdaresi tarafından satışı bugün gerçekleştirilecek. Saat 14:00’te yapılacak ihale öncesinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den hamle geldi. Eski Başkan Aziz Kocaoğlu’nun, “bize devredin” çağrısında bulunduğu elektrik fabrikası için satış işlemi sürdürüldü.

Büyükşehir İhale için Ankara'da

Soyer’in talimatıyla hazırlık yapan bürokratlar Ankara’ya gitti. Anıtkabir ziyareti için Soyer başkanlığında başkente giden CHP’li belediye başkanları heyetinde sürpriz isimler de yer aldı. Soyer, ihalede bizzat çalışma yapmak üzere Genel Sekreter Dr. Buğra Gökçe ve Grand Plaza Şirketi Genel Müdürü Hasan İkat’ı görevlendirdi. İki isim de bizzat Büyükşehir adına ihalede yer alacak.

Yen hamle geldi

İhale şartnamesine “kamu kurumları ve belediyeler giremez” maddesi koyan Özelleştirme İdaresi’nin bu kararı ise belediye şirketi olan ve Türk Ticaret Kanunu’na tabi olan belediyenin turizm, kafeterya ve restoranlarını işleten Grand Plaza A.Ş üzerinden aşılmış oldu. Öte yandan, imar planlarında “özel proje alanı” olarak satışa çıkartılan elektrik fabrikası için bir hamle daha yapıldı. Büyükşehir Belediyesi, alanı kamulaştırma programına aldı. Bu da, ihaleyi belediye dışında kim alırsa alsın fabrikanın büyükşehir tarafından satın alınıp kamulaştırılabileceği anlamına geliyor. 

Yorumlar (0)