Tunç Soyer'den İzmir'in beyin göçüne ilişkin çarpıcı açıklama!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir'in beyin göçüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Soyer, 'İzmir’le ilgili “Çok göç alıyor” deniliyor ama çok da göç veriyor. Bunu konuşmuyoruz. Biz 10 yıldır 120 bin göç almışız. Ama 90 binlere çıkan da göç veriyoruz. Gidenlerin büyük bölümü iyi yetişmiş, dil bilen gençler. Bizim bu gençleri burada tutmamız lazım.' diye konuştu.

İzmir 07.10.2019, 10:19 07.10.2019, 10:58
Tunç Soyer'den İzmir'in beyin göçüne ilişkin çarpıcı açıklama!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, açıklamalarda bulundu. Soyer, İzmir'in beyin göçü ile ilgili konuştu. 

Milliyet Ege’den Aslı Öktener’in sorularını yanıtlayan Tunç Soyer, İzmir'in beyin göçü veren bir kent olduğunu belirterek önemli açıklamalarda bulundu. 

TUNÇ SOYER'İN AÇIKLAMASI

“İzmir demokrasi kenti” bu denilsin istiyoruz. Bu ana başlık altında da bu dediklerinizin hepsini yapmak zorundasınız. Çünkü, bir kentin gelişmişliği artabilir, azalabilir. Eğer demokrasi yoksa o zenginlik artsa bile sadece bir grup insanı zenginleştirebilir. Demokrasi varsa, o zenginliği kente adil biçimde yayabilirsiniz. Derdimiz o. Onun için gençler, kadınlar, tarımsal üretim yapanlar, turizm sektöründekiler bizim odağımızda. Hepsi ile beraber yapacağız.

Halk buluşmaları adı altında toplantılar yapıyoruz. Tarım, ulaşım, Kültürpark’ta yaptık. Şimdi turizmde yapacağız. Sağlık ve spor var sırada. Herkesi dinleyeceğiz. Tarımla ilgili 800 kişiyi topladık. Sektörün tüm paydaşları buluştu. Biri toplantının sonunda, “Her kafadan bir ses çıktı” dedi. Aslında tam da oydu isteğimiz her kafadan bir ses çıkması. Çünkü, ilk kez bu sektörden ekmek yiyen insanlar birbirini duydu ve birbirleri ile olan bağlarını gördüler.

Gençler meselesi de bu nedenle çok mühim. Gençler aslında İzmir’in lokomotifi. Ancak onları kaçırıyoruz. İzmir’le ilgili “Çok göç alıyor” deniliyor ama çok da göç veriyor. Bunu konuşmuyoruz. Biz 10 yıldır 120 bin göç almışız. Ama 90 binlere çıkan da göç veriyoruz. Gidenlerin büyük bölümü iyi yetişmiş, dil bilen gençler. Bizim bu gençleri burada tutmamız lazım.

Yorumlar (0)