01 Ekim 2015 Perşembe 16:08
TOURIZMİR BAŞLADI
“İzmir dünyanın en kadim kentlerinden bir tanesidir”

Turizm Zirvesi'nin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bir kentin turizm destinasyonu olabilmesi için önce insanına bakmak gerekir. Bu kent insanlık tarihi boyunca hoşgörünün, çok dinliliğin, çok kültürlülüğün, medeniyetin yaşandığı 8500 yıllık dünyanın en kadim kentlerinden bir tanesidir. İnsanı da bu süzülen tarihten, kültürden her türlü nasibini almış, hoşgörülü, sevecen, güler yüzlü insanlarımızın yaşadığı bir kenttir. Kentimiz dünyada 4 milyonu aşkın nüfusu olan kentler arasında en güvenli kentlerden bir tanesidir. Geçen yıl Bergama, bu yıl Efes. Unesço dünya mirası listesinde girdi şimdi sırada Foça var.

Tarihi kentimiz Kemeraltı, Agora, Kadifekale için Unesco’ya hazırlık sürecini başlatmak durumundayız. İzmir Büyükşehir Belediyesi kentin sahibi olarak kentin yerel yönetimi olarak sadece belediye hizmetlerinden değil aynı zaman kentin kalkınmasından yerelde kalkınmadan kendisini sorumlu görerek o bilinçle o stratejik anlayışla yola çıkmış devam etmektedir. Siz turizmde büyümek istiyorsanız siz dünya insanlığını buraya çekmek istiyorsanız neler yapmalıyız çevre yatırım yapmaz yaşanılır bir çevre yaratmazsanız suyunuzu havanızı toprağınızı korumazsanız öncülük yapı yatırımlarınızı tamamlamazsanız içilebilir suyu musluklardan akıtmazsanız o zaman en önemli ayağınız eksik kalır eğer 8500 yıllık tarihinize kazıları desteklemez tarihin gün ışığına çıkmasını desteklemezseniz bunun için yatırım yapmazsanız o zaman gelen insanlara neyi göstereceksiniz.

8500 yıllık tarihimiz var 8500 yıllık birikimi Bornova Yeşilova höyüğünde Efes’te Bergama’da Foça’da Kemeraltı Agora ve Kadife kale de Teosta buna benzer birçok bölgemizde ören yerinde kazıları destekleyerek kamulaştırma yaparak roma antik tiyatrosunu gün ışığına çıkartarak bunun için ciddi kamulaştırma harcamalar yaparak insanlığa sunmamız gerekiyor. İBB bütün bunları yürütüyor, destekliyor kamulaştırma yapıyor, eski kentimizi 270 hektarlık Kemeraltı agora ve kadfikil bölgesini de İBB 11 yıldır yaptığı yatırım kamulaştırmalar kazı çalışmalar restorasyon 130 - 150 milyon dolar civarındadır.

“Türkiye’nin en büyük fuar alanına sahibiz”

Konuşmasının devamında turizmin çeşitliliğinden bahseden Aziz Kocaoğlu, “Turizmi çeşitlendirmek istiyorsanız, inanç turizmin bu kentte önemli olduğunu söylüyoruz. Sinegogları havraları şapelleri camileri mescitleri restore etmez bakmazsanız o zaman inanç turizmin de neyi gösterecekseniz biz bunu da yapıyoruz güneş kum deniz zaten dünya cennetiyiz” dedi. Kocaoğlu; Kongre ve fuar turizminde hizmet sektöründe büyümek istiyoruz alt yapımız kongre merkezimiz fuar alanımız yoksa insanlara nerede kongre yaptıracaksanız nerede ürünlerini sergileteceksiniz. Türkiye’nin en nitelikli ve en büyük fuar alanını bu yıl 26 Mart’ta açtık fuarcılığımızı dünya ligine taşımak üzere yoğun çalışma içindeyiz.

Başaran Ulusoy’a aralık ayında turizm fuarına verdiği büyük destek ve bütün dinamiklerin fuarımızın gelişmesi için verdiği destekten dolayı emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum İzmir büyükşehir belediyesi ibaelı şirketi izfanın yönettiği İzmir fuarcılığında tüm ulusal ve uluslararası fuar firmalarıyla partner olarak çalışmaya hazırız. Sağlık termal İzmir büyükşehir belediyesi İzmir Valiliği özel idare ile birlikte İzmir ili termal kaynakların kontrolü yer yüzüne çıkartılması sürdürülebilirliği için İzmir jeotermal aşnin ortağıdır yaptığımız çalışmalarla yeni kaynaklarımızı gün ışığına çıkardık turizmin gelişmesi için kür merkezleri yapmaya ihtiyacımız var tedavi merkezleri yapmaya ihtiyacımız var özel sektör hastane oteli yapsın ama bu kaynakları biz onlara sunmak zorundayız geçen ayki toplantıda aldığımız kararla Seferihisar jeotermal kaynaklarında İzmir jeotermal şirketi kür merkezi yapma kararı almıştır.

Çeşme’de termal kaynaklar için kür merkezi yapma konusunda hem özel sektörle hem Çeşme belediye başkanımızla birlikte görüşmelerimizi sürdürüyoruz önümüzdeki günlerde bununda yatırım kararını veririz. Bunları yaparsak sağlıkta termal turizminde ilerleyeceğiz. 6 tane tıp fakültemiz 9 üniversitemizle 160 bini aşan üniversite öğrencisiyle bu kent önemli bir eğitim kentidir. Turizmde kaliteyi yakalamak istiyorsanız mutlaka kültür sanatı desteklemeniz kültür sanatı geliştirmeniz kültür sanat alt yapısını tamamlamamınız gerekiyor.

İzmir büyükşehir belediyesine düşen önemli görevlerden bir tanesi, Türkiye’nin en nitelikli dünya salonları ile yarışacak akustik olarak Ahmed Adnan Saygun sanat merkezini 2008 yılında bitirdik dünyanın en önemli orkestraları bu salonda konser veriyor. Önümüzdeki aylar içinde Anadolu coğrafyasında ilk defa opera olarak projelendirilen deniz kıyısında opera binasının temelini hep birlikte atacağız arkasından kongre merkezinin proje çalışmaları devam ediyor kent içinde bütün eksikliklerimizi tamamlayacağız bununla da bitmiyor bu kente gelen insanlar bu topraklarda üretilen iyi ve organik tarım uygulamalarından yani gastronomiden sağlıklı gıda üretimi için tarım daire başkanlığı çerçevesinde her türlü uygulamayı örnek olmayı laboratuvarı eğitim yapmaktadır. Her türlü ekonomi desteği vermektedir buraya gelenler sağlıklı gıdalarla yerel gıdalarda yerel ve evrensel gastronomi ile karşılaşacaklardır.

Kocaoğlu “Yarımada çeşme ve Karaburun Urla’nın eşsiz koyların doğanın İzmir’e ülkemize bahşettiği 171 hektar alan İBB bu alanın gelişmesi kalkınması, izka izmir kalkınma ajansı ile birlikte yaptığı stratejik planı İBB adım adım uygulamaktadır. Sadece ve sadece yarımadayı incelediğinizde burada yapılacak yatırımların buraya gelen insanların yatırımcıların kazançlı çıkacağı gelen insanların mutlu olacağını zaten görürsünüz bu coğrafya da bu kentte el ele gönül gönülle bütün sektörlerle el birliğinde gönül birliği içinde kentimizin kalkınması ülkemizin kalkınması için her türlü özveride bulunmak üzere bizler hazırız. Hoş geldiniz sefalar getirdiniz bu toplantının sizlere kentimize herkese dünya insanlığına katkı koymasını diliyorum barışa katkı koymasını diliyorum” Diyerek sözlerini tamamladı.

Kocaoğlu’ndan sonra kürsüye TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy çıktı.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, İzmir'in yaşanabilir, yaşandıkça tanınması gereken bir kent olduğunun altını çizerek, emekliliğini bu kentte geçirmek istediğini söyledi.

Hangi ülkeden olursa olsun insan sevgisinin mükemmel olduğu tarihin doğan kültürle birleştiği bir kent noksanlarımız var dev müzeye Kruvaziyer limanın yenilenmesine sağlık turizmine ihtiyaç var İzmir hiç bir zaman moda olmadı moda bugün var yarın demoda olur İzmir’in üzerindeki tozu almaya çalışıyoruz başlı başına markadır bu markayı süslemek için başkanız fuar alanı olur mu derdik bittiğiyle karşınıza çıktık iki üç sene geç oldu Avrupa’nın kuşadasında en akıllı binasını da yaptık.

İzmir'deki fuarın başarılı olması için bata büyükşehir belediye başkanımız valimiz ito başkanıyla bir iki aç beş İzmir üstesinden geldi İzmir fuarına sahip çıktı bu yıl da rica ile katılımı dediğimiz yerden İzmir turizm kentidir turizmin yeşerdiği yerdir burada yapılan tesisleri canı gönülden kutluyorum devletten İzmir kruvaziyer limanına gelecek olanlardan ayak bastı ücretlerini kaldırın liman ücretlerini aklına geldiğinde arttırmayın kültür ve turizm başkanlığı İzmir’deki eserlerin sergilenmesi 8500 yıllık tarihi olan kent dev bir müze olmasına ihtiyaç var sağlık turizminde İzmir üst olabilir desteklenmesi gerekiyor büyükşehir belediye başkanımıza fuarımıza gelen 09.00 saat 6 gelip ek tek stantları gezen İzmir’de turizmin bir yaşam biçimi olduğu ve bu yaşam biçiminde başkanımıza teşekkür ediyoruz Avrupa birliği burada bu medeniyettir. Vizelerin açılması gerekiyor biz ekonomisi güçlenen demokrasiyi uygulama çalışan Avrupa birliğinin medeniyet bu vizeyi koyarken rahatsız olduğunuzu biliyoruz ama gün gelecek biz de vize koyacağımızı unutmayın siz de vize koyma hakkına sahip olacak buradaki fuar alanı Türkiye’nin fuar alanıdır İzmir’in değil

Yeni işbirlikleri doğacak

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, turizm zirvesine katkı koyan İzmir Büyükşehir Belediyesi ve diğer kurumlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, İzmir'in son yıllarda turizmde çok önemli kazanımlar elde ettiğini söyledi. Kruvaziyer turizmde 3 yıl üst üste Avrupa'nın en iyi kruvaziyer destinasyonu seçildiklerini anlatan Demirtaş, "Son üç yılda kongre turizminde de belli bir başarı yakaladık. Kentimizde devamlı yeni oteller, turizm yatırımları yapılıyor. Turist sayımız 1.5 milyon kişiye ulaşıyor. Efes'i de dahil edersek 4 milyon kişi. Oysa bunun birkaç katını ağırlayabilecek potansiyele sahibiz. Önümüzdeki dönemde özellikle sağlık ve kongre turizmine yönelmek istiyoruz. Büyükşehir Belediyemizin planladığı kongre merkezi ile bu alanda atağa kalkacağız. Sizleri bu toplantıda buluşturmaktan dolayı son derece memnunuz. Bu zirve boyunca çok önemli işbirliklerinin, ortaklıkların temeli atılacak ve yabancı konuklarımız önümüzdeki yıllarda çok daha büyük kafileler ile İzmir'e gelecekler" dedi.

İzmir'i gezecekler

Konuşmaların ardından "Dünya Turizmi ve Trendler", "İzmir Turizmine Dışarıdan Bakış" konulu iki oturum gerçekleşti. Turizm zirvesi 3 Ekim'de sona erecek. Dünyanın çeşitli ülkelerinden kente gelen seyahat acentaları yöneticileri Kadifekale, Agora, Kemeraltı, Sinagoglar Bölgesi, Tarihi Asansör'ü gezecek, Efes ve Meryemana'yı ziyaret edecek. Program kapsamında zirveye katılan yerli ve yabancı katılımcılar turizm konusunda işbirliği yapmak üzere ikili görüşmelerde bulundu.

NURETTİN BAKİ/ EGE HABER


 
Son Güncelleme: 01.10.2015 16:23
Anahtar Kelimeler:
IzmirİTOTourizmir
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.