19 Ağustos 2015 Çarşamba 12:38
TEPECİK EAH KAS HASTALIĞI OLANLARA DESTEK VERİYOR

Şu an iki üniversite dışında Kas Hastalıkları Merkezi’ne sahip tek kamu hastanesi olan Tepecik EAH.’inde zaten yürüme ve hareket güçlüğü çeken kas hastalarının randevu, tetkik yapılması, sonuçlarının toplanması, diğer uzmanlardan bilgi alınması vb. işlemleri kliniğin koordinatör doktorları tarafından yürütülüyor ve bunun sonucu olarak tedaviler oldukça kolaylaşıyor.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “Kas Hastalıkları Merkezi” açılmasına karar vermesinden ve bildirmesinden sonra açılan merkez çalışmalarını aktif olarak sürdürmekte. Şu an Tepecik EAH. Kas Hastalıkları Kliniği’nde Myopati (Musküler Distrofi), Miyastenia Gravis, Miyotoni i SMA, Polinöropati, Periyodik Paralizi, CIDP, Stiffman Sendromu, Motornöron hastalığı ve ALS tanılı 413’ü yetişkin, 148’i çocuk olmak üzere toplam 561 kayıtlı hastalarının olduğunu söyleyen Hastanenin Nöroloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Uzm. Dr. Yaşar Zorlu “Tepecik EAH Kas Hastalıkları Birimi’ne ilk hastamızı 2011 Mart ayında kabul ettik.

Şimdiye kadar 4 hastada Edinsel Kas Hastalığı saptadık. Bizim için bu dört hasta çok önemli. Çünkü tedavileri yanıt verdi ve günlük yaşantılarını rahat sürdürür hale geldiler. Hastalarımız artık toplu taşıma araçlarına binebiliyor hatta bir hastamızın -Konağa kadar yürüdüm- demesi hepimizin mutluluğunun bir ifadesi oldu.” dedi.

Dış merkezlerden birinde kas hastalığı tanısı koyulan bir hastanın biyopsisini, Tepecik EAH Genetik patoloji laboratuvarında tekrar çalıştırarak normal olduğunu saptadıklarını belirten Zorlu “Hastanemizde kurulan Tıbbi Genetik Laboratuvarı’da çalışmalarımıza oldukça destek olmakta. Hastalarımızın dış merkezlere gidip gelme problemi bu sayede ortadan kalktı. Tıbbi Genetik uzmanımız aynı zamanda hastalarımıza ve ailelerine genetik danışmanlık hizmeti vermekte” dedi. Sağlık Bakanlığı tarafından Nisan 2015 tarihinde “Kas Hastalıkları Birimi Yönetmeliği” nin de kabul edildiğini ifade eden Zorlu, hastalar için zorlu bir sürecin geride kaldığını, kabul edilen bu yönetmelik ile hastaların diğer sıkıntılarının da zamanla çözüme kavuşacağını ifade etti.

Kas Hastalıkları tedavisi için gelen hastalar ilk olarak Kas Hastalıkları Birimi Koordinatör Hekimine başvuruyor. Koordinatör Hekim asistanlığında ilk tarama ve tetkikleri yapıldıktan sonra ilgili uzmanlar tarafından değerlendiriliyor.

HASTALAR KOORDİNATÖR HEKİMLERİN KORUMASI ALTINDA...

· Randevularının alınması,
· Randevu tarihinde hastanın muayene ve tetkiklerinin yapılması,
· Konsültasyon ve tetkik sonuçlarının toplanması,
· Sonuçların değerlendirilmesi ve ilgili uzman hekimlerle ilişkiye girerek izlenecek yolun planlanması,
· İlgili birimlerin birbirleri ile ilişkilerinin sağlanması,

· Bilgi akışının aksamaması ve takip programının yürütülmesi koordinatör hekimin sorumluluğunda yürütülüyor.

Bütün bu işlemler sırasında koordinatör hekim tarafından saptanan farklı sağlık sorunları için ilgili birim uzmanlarından da görüş alınıyor ve o soruna yönelik istenen ileri tetkikler planlanıp uygulanarak tedavi olanağı sağlanıyor.

Kas hastalıkları Birimi’nde tedavi gören hastalardan 31 yaşındaki Harun Kara “13-14 yaşında koşarken duyduğum güçsüzlük ve ağrı sonrasında hastaneye başvurdum. Yapılan tetkikler sonucu “Limble Girdle Muskuler Distrofi” tanısı koyuldu. İnternette yaptığım araştırmalar sonucu Sağlık Bakanlığınca kurulan 12 Merkezden tedavime en iyi cevabı Tepecik EAH’den alabileceğimi öğrendim ve buradayım. Buradaki ekiple beraber olmaktan dolayı çok mutluyum.

Buca Engelliler Derneği Başkanlığını yürütüyorum ve benim gibi olan arkadaşlarımı da buraya yönlendirerek faydalı olmaya çalışıyorum. Bizler 6 ayda bir yapılan kontrollere geldiğimizde bir sonraki tetkik ve muayene randevularımız verilmekte ve geldiğimizde koordinatör hekimimizin yönlendirilmesiyle refakat personeli eşliğinde bir gün içerisinde tüm tetkik ve muayenelerimiz yapılmakta. Bizim gibi özellikli engelli hastalara bu imkanı sağladıkları için tüm klinik ekibine teşekkür ediyorum dedi. Kara Ayrancılarda oturduğunu hastaneye gelirken kendisi gibi engelli olan yaklaşık 50 hastanın her araca binemediklerini, lifli donanımlı transport araçlarına ihtiyaçları olduğunu ve bu konuda destek beklediklerini belirtti.


Tepecik EAH Kas Hastalıkları Birimi’nde 4 yaşında beri tedavi görmekte olan Anadolu Alsancak Nevval Salih İşgören Lisesi Bilişim Bölümü öğrencilerinden 14 yaşındaki hasta Berkay Yavaş’ın ailesi “SSK lıydık üçüncü basamak hastanelere sevk işlemlerimiz çok zor oluyordu, o yıllarda bize yapılan bir bağışla en çok ihtiyacımız olan tekerlekli sandalyeye kavuştuk. “Duchenne Muskuler Distrofi” tanısı ile 2010 yılında Tepecik EAH’ne başvurduk. Tepecik EAH’ne geldikten sonra maddi ve manevi zor geçen günlerimiz geride kaldı. Çünkü burası kurulmadan önce kontroller için sabah 5-5:30 gibi gelip önce sıra alıyor daha sonra gidip oğlumuzu getiriyorduk ve çoğu zaman özel taksi tutuyorduk. Bu da bizleri maddi manevi çok yıpratıyordu. Bu bizim için çok önemli bir nokta, şimdi kontrole geldiğimizde bir sonraki randevumuz veriliyor gelemesek bile neden gelemediğimizi arayıp soruyorlar.

Artık oğlum okulundan geri kalmıyor, bizlerde çok erken yollara düşmek zorunda kalmıyoruz. Tek sıkıntımız her türlü toplu taşıma araçlarına binemiyoruz bazen kendi imkanlarımızla bazen komşum getiriyor. Başta tedavimiz için bizi doğru yerlere yönlendiren koordinatör hekimimiz Dr. Figen Hanım’a ve klinik ekibine yardımları ve özverili çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyoruz, onlarla olmaktan çok mutluyuz. İyi ki varsınız...” dedi.

HASTALARA SOSYAL DESTEK VERİLİYOR

Hastaların kolay iletişim kurup, sosyal ve güncel olayları paylaşabilmesi ve klinik etkinliklerinin duyurulabilmesi amacıyla e-mail paylaşım grubu oluşturulan klinikte, Paylaşım Grubu Toplantıları ile aynı hastalık düzeyinde olan hasta ve hasta yakınları bir araya gelerek hastalığın yaşamlarına verdiği zararlar üzerine konuşularak başetme alternatifleri geliştiriliyor. Hastaların kendi iç süreçlerini tanıyıp güçlü ve zayıf yanlarını tanımalarına yardımcı olan toplantılar koordinatör hekim, sosyal hizmet uzmanı ve birim hemşiresinin katılımıyla gerçekleşiyor. Ayrıca hastane dışı etkinlikler de planlanıyor.

Sosyal hizmet uzmanı ve koordinatör hekim ayda birkaç kez hastaların evlerine beraber giderek hem güven oluşturuyor hem de hastaların psikososyol ve ekonomik ihtiyaçlarını belirliyor.

Son Güncelleme: 19.08.2015 12:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.