17 Kasım 2015 Salı 11:49
Tartışmalı Gemiye Son Noktayı Gemisander Koydu
Ekonomik ömrünü tamamlamasının ardından Angola’dan İzmir’in Aliağa ilçesine getirilen ve radyoaktif madde taşıdığı iddialarıyla sürekli gündemde kalan Kuito gemisi yeniden gündeme geldi. Geminin sökümü tamamlanırken, İzmir Barosu Kent ve Çevre Komisyonu ile birlikte Çevre Mühendisleri Odası geri dönüşümün iptali istemiyle dava açtı. Davayı gören İzmir 3. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararını vermesinin ardından tartışmalar yeniden farklı bir boyut kazandı. Davanın müdahilleri kararı eleştirirken, Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER)’den yanıt gecikmedi.

"ALGI OPERASYONU PEŞİNDELER"

Birilerinin bir bardak suda fırtına çıkarmaya çalıştığını ifade eden GEMİSANDER Atık yönetim Merkezi Sorumlusu Ersin Çeviker, "Bizi kamuoyuna sanki
yangından mal kaçırmışız gibi göstermeye çalışıyorlar. Sanırım yeni bir algı operasyonu peşindeler. Ancak şunu unutuyorlar; Türkiye, Muz Cumhuriyeti olmadığı gibi, gemi geri dönüşüm tesislerimiz de uluslararası sorumluluk taşımaktadır. Bu noktada Kuito gemisinin geri dönüşümüne engel teşkil eden hiçbir gerekçenin olmadığını belgeleriyle kanıtladığımızı bir kez daha hatırlatmak isterim. Üzerimize isnat edilen çamur at izi kalsın anlayışı hakimdir" dedi.

Çeviker, algı yönetimi oluşturmaya çalışanların Kuito gemisinin ülke ekonomisine kazandırılmasına engel olamadığını aktararak, "İzmir Barosu Kent ve Çevre Komisyonu ile birlikte Çevre Mühendisleri Odası tarafından Kuito isimli geminin asbest, radyasyon ve radyoaktif atık içerdiği iddiasıyla, İzmir 3. İdare Mahkemesine geminin Türkiye’ye giriş yapmadan durdurulması maksadıyla açtığı davaya ilgili mahkeme ’uygulanması halinde telafisi güç zarar’ doğabileceğini dikkate alarak, Türkiye Cumhuriyeti hukuk tarihine geçecek bir karar vermiştir."

"TEHLİKELİ MADDE İÇERMEDİĞİ ANLAŞILMIŞTIR"

Çeviker, 70 kişilik bir ekip tarafından 28 Şubat 2015 tarihinde söküm işlemlerine başlanan Kuito isimli gemide yapılan 7 aylık bir çalışma programı sonunda 48 bin ton hurda çeliğin geri dönüşüme kazandırıldığının bilgisini verdi. Çeviker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kuito gemisinde yapılan çalışmalar neticesinde, elde edilen hurda, sac, yeniden kullanılabilir ekipman ve maden hammaddeleri ülke ekonomisine kazandırılmış, yurt dışına ihraç edilen hurdalarla ülkemize döviz girdisi sağlanmıştır. Geminin sökümü süresince yetkili kurumlar, kişiler tarafından yerinde yapılan gözlem ve ölçümlerde geminin iddia edildiği üzere, yüksek miktarda radyasyon, radyoaktif atık ve asbest ve benzeri tehlikeli madde içermediği anlaşılmıştır.”
Kuito gemisinden elde edilen her malzemenin, Türkiye Atom Enerjisi Kurumundan (TAEK) tedarik edilen ve gemi söküm bölgesinin çıkışında bulunan radyasyon tarama panellerinden geçirildiğini anlatan Çeviker, sözlerine şöyle devam etti:

“Yurt dışına ihraç edilen ve yurt içinde hurda ve sac ham maddesi alımı yapan demir çelik fabrikalarından radyasyon ile ilgili hiçbir geri dönüş gerçekleşmemiştir. Başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız olmak üzere, TAEK yapılan ölçümler ve gemiden kaynaklanan atıklar konusunda düzenli olarak derneğimizce bilgilendirilmiştir. Söküm süresince, gemiden kaynaklanan, tehlikeli atıkların Çevre Kanunu çerçevesinde, lisanslı tesislerde geri kazanımı ve bertarafı sağlanmıştır. Bertaraf belgeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza gönderilmiştir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.