Sürekli ellerini ısıran minik Yusuf için devlet harekete geçti!

Sebebi bilinmeyen hastalığı yüzünden sürekli ellerini ısıran minik Yusuf’un gündeme gelmesi ile yardım eli uzandı. Yusuf’a ve görme engelli olan 6 aylık kardeşi Miran’ın tedavisi için devlet harekete geçti.

İzmir 08.11.2019, 17:24
Sürekli ellerini ısıran minik Yusuf için devlet harekete geçti!

Manisalı Maden ailesi, sebebi bilinmeyen bir hastalıktan ötürü kendine zarar veren, ellerini ısıran 7 yaşındaki oğulları Yusuf’un tedavisi için İzmir Gaziemir’de su ve elektrik bağlantısı bulunmayan bir eve taşındı. Maden ailesinin Yusuf (7), Umut (3) ve Miran (6 aylık) isimli üç çocuğundan ikisi engelli.

Çocuklardan en büyüğü Yusuf, yaşadığı hastalık sebebiyle sürekli ellerini ısırıyor, kendine zarar veriyor ve yürümekte güçlük çekiyor. Minik Miran ise görme engelli. Yusuf’un ailesi ellerini “kendine zarar vermemesi için” plastik bir şişe içinde muhafaza ediyordu. Minik Yusuf ellerini kullanamadığı için yemeğini bile babasının elinden yiyordu.

Yusuf'un ve görme engelli kardeşi Mirhan'ın tedavisi için Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın talimatıyla, Maden ailesi için AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, Gaziemir Kaymakamlığı, AK Parti Gaziemir İlçe Başkanlığı ve Sosyal Yardımlaşma İlçe Müdürlüğü yetkilileri de seferber oldu.


Öte yandan yardıma muhtaç aile için de devletin tüm imkanlarının seferber edileceği belirtildi. Metabolik rahatsızlıkları oldukları düşünülen, yeterli bakımları olmayan iki kardeşin İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındıkları bildirildi.

Maden ailesini evinde ziyaret eden AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, burada aile ile görüşüp sorunlarını dinledi. Minik Yusuf ve kardeşleriyle yakından ilgilenen Bekle, Maden ailesine yardım elini uzatacaklarının da müjdesini verdi.

AK Parti'li Bekle, "Asıl teşekkürü komşulara etmek istiyorum. Sağ olsunlar komşuculuk ölmemiş dedirttiler. Aileye sahip çıktılar. Bu dünyalar güzeli Mirhan bir de Yusuf'umuz var. Bir de Umut'umuz var. Basında da çıktı haberleri. Çocuklarımızın rahatsızlığıyla ilgili devletimiz tüm imkanlarını seferber etti. Güçlü bir devletimiz var. Sosyal politikalar alanında, sağlık alanında, üzerimize ne düşüyorsa hepsini yerine getireceğiz. Bugün Genel Başkan Yardımcımız Fatma Betül Sayan Kaya da aradılar. Olayı basından görmüş. Konuyla ilgili bilgi istedi. İlgileneceğimizi söyledik. İnşallah kendisine birazdan hastaneye gittiğimiz bilgisini de vereceğiz. Bundan sonraki süreçte de devletimiz üzerine düşeni fazlasıyla yapacaktır. Önce bu üç çocuğumuzun durumuna bakacağız. Anne ve babasıyla birlikte süreci takip edeceğiz. İnşallah Yusuf ve kardeşleri de sağlığına kavuşacak. Duyarlı vatandaşlara teşekkür ederiz. Vatandaşlarımızın duyarlı olması bizim bu yardımı etmemize vesile oldu" dedi.

Sürekli ellerini ısıran Yusuf'un tedavi işlemlerini başlatacağını söyleyen İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Müdürü Hakan Bayrakçı ise "Yusuf çocuğumuz hakkında Manisa'da Haziran ayında bir heyet raporu verilmiş. Zeka geriliği, davranışla ilgili tedavi gerektirecek derecede bozulma tanısı mevcut. Bununla ilgili tedavi devam ederken aile buraya taşınmış. Biz de tedavileri için öncelikle İzmir'de Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi'ne nakillerini yapacağız. Orada tedavisi devam edebiliyorsa devam ettireceğiz, olmazsa Behçet Uz Çocuk Hastanesi'ne sevkini sağlayacağız. Diğer küçük bebeğimiz için de imkanlarımızı seferber ederek tedavilerini sağlayacağız" ifadelerine yer verdi. Yetkililerin yardıma muhtaç ailenin evine ziyaretleri sonrası Baba Serdal Maden, anne Asiye Maden, çocuklar Yusuf, Umut ve Mirhan Maden, ambulanslarla İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Yorumlar (0)