Son dakika! Tarihi Elektrik fabrikası ihalesini İzmir Büyükşehir Belediyesi aldı

Son dakika! İzmir Konak'ta bulunan ve bugün yapılan ihaleyle satışa çıkarılan tarihi elektrik fabrikasını İzmir Büyükşehir Belediyesi aldı. Ankara'da sonuçlanan ihalede Tunç Soyer ve ekibinden hamle geldi. Detaylar haberimizde...

İzmir 16.04.2019, 14:50
Son dakika! Tarihi Elektrik fabrikası ihalesini İzmir Büyükşehir Belediyesi aldı

İzmir’de uzun yıllar hizmet veren tarihi elektrik fabrikasının Özelleştirme İdaresi tarafından satışı bugün gerçekleştirildi. Ankara’da gerçekleşen ihale 15 dakikada sonuçlandı. Sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi adına Grand Plaza A.Ş’nin katıldığı ihale sonucuna göre taraar 35 milyon TL’ye anlaştı. İhale öncesinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den hamle geldi. Soyer’in talimatıyla hazırlık yapan bürokratlar Ankara’ya gitti. Anıtkabir ziyareti için Soyer başkanlığında başkente giden CHP’li belediye başkanları heyetinde sürpriz isimler de yer aldı. Soyer, ihalede bizzat çalışma yapmak üzere Genel Sekreter Dr. Buğra Gökçe ve Grand Plaza Şirketi Genel Müdürü Hasan İkat’ı görevlendirdi. İki isim de bizzat Büyükşehir adına ihalede yer aldı.

İhale şartnamesine “kamu kurumları ve belediyeler giremez” maddesi koyan Özelleştirme İdaresi’nin bu kararı ise belediye şirketi olan ve Türk Ticaret Kanunu’na tabi olan belediyenin turizm, kafeterya ve restoranlarını işleten Grand Plaza A.Ş üzerinden aşıldı. Öte yandan, imar planlarında “özel proje alanı” olarak satışa çıkartılan elektrik fabrikası için bir hamle daha yapıldı. Büyükşehir Belediyesi, alanı kamulaştırma programına aldı. Bu da, ihaleyi belediye dışında kim alırsa alsın fabrikanın büyükşehir tarafından satın alınıp kamulaştırılabileceği anlamına geliyor. 

Yorumlar (0)
11°
açık