21 Eylül 2015 Pazartesi 10:16
SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz  MÜSİAD İzmir Dost Meclisi’ne Konuk Oldu
Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD İzmir Başkanı Ümit Ülkü: “Her ay düzenli olarak düzenlediğimiz, konferans, seminer gibi toplantılarda iş dünyamızın güncel konularda bilgilenmesini amaçlıyoruz. Her toplantımızda konusunda uzman farklı isimleri konuk ederek bilgilendirmeler yapıyoruz. Üyelerimiz bu paylaşımlardan oldukça istifade etmektedirler. Eylül ayı dost meclisi toplantımızda da SOCAR Türkiye Başkanı – CEO’su ve Üyemiz Sayın Kenan Yavuz’u konuk etmekten ve sizler ile buluşturmaktan dolayı mutluyuz.” dedi.

Konuşmasının devamında son günlerde yaşanan terör olaylarına değinen Ülkü: “Tüm şehitlerimize Allah’tan Rahmet ve geride bıraktıkları sevdiklerine başsağlığı diliyoruz. Türkiye’nin son günlerde içeride ve dışarıda gösterdiği başarılı operasyonları da takdir ediyoruz. Türk–Kürt kardeşliğini hiçbir güç ve kuvvetin bozamayacağını, ülkemizi bölmeye milletimizi birbirine düşürmeye çalışanların bu emellerini yerine getiremeyeceklerini bu emellerinin kursaklarında kalacağını ve muvaffak olamayacaklarını bu necip milletin buna müsaade etmeyeceğini herkesin bilmesini isteriz. Zaman, birlik olma; bu birlik ve beraberliği tüm dünyaya gösterme zamanıdır.” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, işadamlarına yönelik olarak yaptığı konuşmada: “Öncelikle ülkemizin karşı karşıya olduğu terör belasından bir an evvel kurtulması ve ülkemizin etnik terör örgütlerinden bir an evvel temizlenmesini temenni ediyorum. Son günlerde art arda gelen terör saldırıları sonucu şehit olan asker ve polislerimize Allah’tan rahmet dilerken geride bıraktıkları acılı ailelerinde sabr-ı Cemil diliyorum. Gerçekten zor şartlar altında zor bir görevi icra eden Silahlı Kuvvetlerimize ve orada görev yapan herkese Allah’tan kolaylıklar diliyorum.” dedi.

Ülkemizin karşı karşıya olduğu meseleleri ve problemleri dışarıdaki gelişmeleri anlamadan, dışarıdaki gelişmeleri okumadan içerideki gelişmeleri ve içeride neler olduğunu anlamamızın mümkün olmadığını ifade eden Yavuz: “Bu gelişmeleri dışarıda gelişen bütün olayların içeriye yansıması olarak oluştuğunu görebiliriz. Bu gelişen ve olan olayların paralelinde bir süreç yaşıyoruz. Bu süreçlerin başında bana göre Türkiye’nin son yıllarda önemli iddialarla ortaya çıkması. Bölgesel ve Dünya ölçeğinde bu iddialarını dile getirmeye başlaması ve bu iddialarını gerçekleştirebilecek bir alt yapıya doğru hareketlenmesidir.” dedi.

Özellikle dünyanın geleceğini okurken enerji meselesinden bağımsız hiçbir meselenin analiz edilemeyeceğini söyleyen Kenan Yavuz: “Enerji ve enerji kaynaklarının üzerinde imtiyaz haklarının bölüşülmesi, kim ne kadar alacak, paranın ne kadarına, kaynağın ne kadarına sahip olacak tartışmaları son iki yüzyılın en önemli konusu. Önümüzdeki dönemin de en önemli konusu olacaktır.

Türkiye, konumu itibarıyla enerji kaynakları olmayan ama dünya enerji kaynaklarının yarısına yakınının olduğu bir bölgenin sınırında. Rusya’dan Hazar Denizi’ne, İran’dan Irak’a ve Doğu Akdeniz’e kadar oluşan Ortadoğu çemberi içerisinde dünya enerji kaynakları rezervlerinin yarısına sahip olan ülkelerin sınır komşusuyuz. Tüketim noktaları itibarıyla da dünyanın en önemli enerji tüketen ülkelerle de Avrupa ile de komşuyuz. Türkiye bu ülkeler arasında köprü görevi görmektedir.

Bu köprünün oluşmasında Türkiye çok önemli ataklar yaptı. Bu atakların başında 1996 yılında temeli atılan, 2006 yılında devreye alınan, ‘Asrın Projesi’ olarak adlandırılan Bakü-Tiflis–Ceyhan ham petrol boru hattı projesi geliyordu. Bu projeyle Azerbaycan petrolü Ceyhan’a akmaya başladı. Arkasından Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı projesi, üçüncü boğaz köprüsü, Marmaray ve İpek Yolu’nun canlanmaya başlamasının ardından Güney Gaz Koridoru projesi ve bu projenin Türkiye ayağı olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesi.

Hazar Denizi’ndeki Şahdeniz 2 yataklarındaki doğalgazı Türkiye üzerinden İtalya’ya kadar iletecek hat, halen dünya üzerinde yürüyen en büyük birkaç projeden birisi… Bunun arkasından Rusya’nın Türkiye’ye çok cazip yeni tekliflerle gelmesi, pek verimli çalışmasa da Kerkük-Yumurtalık boru hattı varlığının olması, İran gelişmeleri vesaire.

Türkiye 2014 yılında Türkiye Cumhuriyet tarihinde ilk defa çok önemli bir atak gerçekleştirdi. Bu kamuoyunda pek bilinmeyen bir konu.Türkiye ilk kez kendi sınırları dışında iki doğal gaz kaynağına ortak oldu. 2 Trilyon Metreküp rezervi olan Şahdeniz 2 Doğalgaz yatağına, milli petrol şirketimiz TPAO 1.5 Milyar dolar ödeyerek yüzde 19 oranında ortak oldu. Arkasından TANAP projesine % 30 ortak oldu. Bu iki atak önemli ve bu yapı Türkiye’nin bir enerji koridoru oluşturması ve varlığını hissettirmesi, bölgedeki gelişmeleri hareketlendirdi. Küresel güçler, içerideki maşaları marifetiyle içeride ve dışarıda iç açıcı olmayan hareketlenmelere sebep oldu. Bütün bunlarla mücadele edebilmek için de ekonomisi güçlü olan bir ülke olmak gerekir. Ekonominin güçlü olabilmesi için de üreten bir ülke olmak gerekir. Tüketen toplum değil, üreten toplum olmamız gerekir.” dedi.

Gecenin sonunda MÜSİAD İzmir Başkanı Ümit Ülkü SOCAR Türkiye Başkanı – CEO’su Kenan Yavuz’a katılımından dolayı teşekkür ederek adına dikilmiş orman fidanı sertifikası takdim etti.

 
Son Güncelleme: 21.09.2015 10:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.