Şengül İstifa Etti, Temayül Başladı! Ak Parti İzmir İl Başkanı Kim Olacak?

31 Mart yerel seçimlerinin ardından AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül görevinden istifa etti. Şengül'ün yerine geçecek isim için partide temayül yoklaması yapılmaya başlandı. Yoklamada; belediye başkanları, kadın ve gençlik kolları ile büyükşehir meclis üyeleri oy kullanacak.

İzmir 14.04.2019, 12:33 14.04.2019, 14:23
Şengül İstifa Etti, Temayül Başladı! Ak Parti İzmir İl Başkanı Kim Olacak?

'İstifaların Devamı Gelecek'

31 Mart yerel seçimlerinin ardından İzmir'de Bayındır ve Bergama ilçeleri kazanıp Torbalı, Ödemiş, Menderes, Kemalpaşa ve Selçuk gibi ilçelerin CHP'ye geçmesinin ardından AK Parti'de çatlak oluştu. Şengül, Türkiye geneli seçim sonuçlarını değerlendirme toplantısı yapan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Şengül'ün Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a istifasını sunduğu ve Erdoğan'ın da istifasını kabul ettiği bildirildi. Dün düzenlenen toplantıyla istifasını basına duyuran Şengül konuyla ilgili olarak, ‘Başlangıcı ben yapıyorum devamı gelecek’ diye konuştu.

Cumhurbaşkanına en az 3 isim sunulacak

Teşkilatın tüm kademeleri ve yöneticileriyle fikir beyan edileceğini ve bir rapor hazırlanacağını işaret eden AK Parti Ege Bölge Koordinatörü Murat Baybatur, "Sayın İl Başkanımız Aydın Şengül kendi iradesiyle görevinden müsaade istedi. O müsaadesi de Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir. Şimdi önümüzdeki süreçte biz teşkilat olarak da, parti olarak da çok dinamik bir yapıya sahibiz. Hemen bir an önce arkadaşlarımızla gelerek temayül yoklaması yapacağız. İl yönetimimiz, il kadın kollarımız, il gençlik kollarımızla temayül yoklaması yapacağız. Ardından 13.00'te ilçe başkanları ve ilçe belediye başkanları ile bir istişare yapılacak. 15.00 gibi de ilimizin milletvekilleri ve büyükşehir meclis üyelerimizle birlikte yine bir temayül yapılacak. Hızlı bir şekilde en az 3 isim olmak üzere birden fazla isimler belirlenerek bunları Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz ve onun takdirleriyle yeni görevlendirme bir an önce yapılacak. İnşallah İzmirimize hayırlar getirmesini temenni ediyoruz" diye konuştu.

Oylama Yapıldı

Genel Merkezin görevlendirdiği heyet, il yöneticileri, il gençlik kolları, il kadın kolları, ilçe başkanları, ilçe belediye başkanları ve meclis üyeleri ile görüşerek temayül yoklamasına başlarken, parti binasında sandıklar kurularak yönetim üyeleri tercih ettikleri 3 ismi yazarak oylarını kullandı.

İl yönetiminin de istifası alınacak

İl yönetiminin de prosedür gereği istifasının alınacağını ifade eden Baybatur, "Aydın Bey'le bir temayül yaptıktan sonra normalde yeni bir görevlendirme yapacak olduğumuz için bütün il yönetiminin de istifaları alınacak. Ama bu sadece bir prosedürü yerine getirmek, yeni atama yapılacağı açısındandır. Yoksa başka bir şeyden dolayı değildir" ifadelerini kullandı.

Temayül sonrası en az üç isim belirleneceğini ve bu isimlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacağını belirten Baybatur, "Bunlarla ilgili kanaat önderlerinden, STK'larla alakalı genel merkezimiz bir çalışma yapacak, görüş birliği hazırlayacak. Onun neticesinde bu raporların hepsini hazırlayarak, Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz. Ve Cumhurbaşkanımızın takdirlerine bırakacağız. Ondan sonra da hangi arkadaşımız uygun görülürse o göreve atanacak. Cumhurbaşkanımızın önüne en az üç isim gidecek" dedi.

Temayül Nedir?

Temayül nedir? Temayül kelime anlamı olarak eğilim, bir yana eğilme anlamına geliyor.

Temayül Yoklaması Nedir?

Temayül yoklaması kimin kime destek verdiğini öğrenmek için yapılan bir oylama şeklidir.

Genelde siyasi partiler tarafından kullanılan bu yöntem seçmenin adaylardan hangisine daha fazla ilgi, meyyal gösterdiğini anlamak için kullanılan bir araştırma yönetimidir.

Yorumlar (0)