19 Ekim 2015 Pazartesi 10:57
SELÇUK BEŞTE BEŞ YAPTI
 Kuruluş amacı, merkezi ve yerel yönetim organları, sivil toplum örgütlerinin ortak anlayışıyla kent yaşamına, kent vizyonuna katkı sunmak olan kent konseylerinin kuruluşu nüfusu 50 binin üzerinde olan ilçeler için yasal bir zorunluluk. Selçuk'un nüfusunun 50 binin altında olmasına rağmen, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı'nın kurulmasına öncülük ettiği Selçuk Kent Konseyi bünyesinde kadın ve gençlik meclisleri faaliyete geçti. Ayrıca İzmir Kent Konseyleri Birliği Genel Sekreterliği görevini de Selçuk Kent Konseyi adına konsey başkanı İrfan Yıldız yürütüyor.. Selçuk Kent Konseyi Başkanı İrfan Yıldız ( İzmir Kent Konseyi Birlik Genel Sekreteri ) ve İzmir den katılan Sosyal Bilimci Araştırmacı Yazar, STK larla ilgili bir çok başarılı çalışmaları bulunan Gökhan İLHAN katıldı.

Selçuk Kent Konseyi Beşte Beş Yaptı
15.04.2015 tarihinde Selçuk ilçe merkezinde Belediye tiyatro salonunda gerçekleşen Selçuk Kent Konseyi 5. Genel kurulunda ,Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okumasıyla başlayan Selçuk Kent Komisyonu 5.Genel Kurulunda,Divan üyeliklerine, Mahmut Çevik ve Mevlüt Çakmak oy çokluğuyla seçildiler. İnşaat Müh. Nesimi Cengiz genel sekreterlğinde Divan kurulda bulunan kentli vatandaşlar ve STK yöneticileri ile buluştu.

10 Ekim hepimizin acısıdır.Terör terördür dili dini,rengi yoktur

Kurul açılış konuşmasını yapan Kent Konseyi başkanı İrfan Yıldız '' 10 Ekim günü yaşanılan terör vahşetinden dolayı, orada hayatını kaybeden vatandaşlara rahmet dileyerek ailelerine sabırlar dileyerek başladı. Terör terördür, dili , dini rengi yoktur. Allah bir daha bize o acı olayları göstermezsin..''2014 ylından bu yana Konsey çalışmalarına değinen Selçuk Kent Konseyi Başkanı İrfan Yıldız ( İzmir Kent Konseyi Birlik Genel Sekreteri ) ''Denize atılan yıldızlar gibi, Selçuk Kent konseyi çalışmalarımıza usanmadan,yorulmadan,inançla,azimle ve kararlılıkla devam edeceğiz. Kuruluşundan bu yana 5. si yapılan kurul beşte beş yaptı.

Selçuk Kent Konseyi Başkanı İrfan Yıldız ( İzmir Kent Konseyi Birlik Genel Sekreteri ) konuşmasında; Kuruluşumuza öncülük ederek bizlere Selçuk halkı ile belediye arasında köprü olma imkanı sağlayan Başkan Bakıcı'ya teşekkür ederiz. Amacımız Selçuk'u hem Türkiye', hem dünyada Selçuk Belediyesi, kamu kurumları, tüm sivil toplum örgütleri ve siyasal partilerle ele ele hak ettiği yere taşımak olacaktır. Selçuk Belediyesi'ne ait olan ancak bugüne kadar atıl vaziyette bulunan binanın Selçuk Kent Konseyi'ne tahsis edilmesi bizi memnun etmiştir. Selçuk Kent Konseyi Başkanı İrfan Yıldız ( İzmir Kent Konseyi Birlik Genel Sekreteri ) Selçuk ilçemiz adına,çocuklarımızın geleceği adına,daha da güzel yaşanılır bir Selçuk için, bir şeyler yapmıyorsak inanın bu kapıyı kapatıp gideriz..'' Tek amacımız var Selçuk ilçemiz yine Selçuk insanımızın kalkınması ve mutlulugudur.

Doğalgaz ve ekmek insanlığın geçiminin ana kaynağıdır
Selçuk Kent Konseyi kurulduğu günden bu yana Selçuk Belediye Meclisi'ne Küçük Menderes nehrinin kimyasal ve evsel atıklarından temizlenmesi, Zafer ve 14 Mayıs Mahallelerinin imar pozisyonlarının yeniden değerlendirilmesi halka ucuz ekmek sağlanması, Selçuk'a doğal gaz getirilmesi, mimari estetik komisyonu kurulması gibi önemli konularda önerge verdi.Amaç belediye ile halk arasında köprü olmaktır.Doğalgaz ve ekmek insanlığın ana geçim kaynağıdır. Bu iki çalışmamızla iyi bir hizmet verdiğimizi düşünüyoruz bu anlamda sokaktan aldıgımız tebriklerden dolayı hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz.

Kapımız tüm insanlarımıza sonuna kadar açıktır
Bizler o şekil bu şekil, bir yere oturtmaya çalışanlar oluyor ,olmaktadırlar.Bizler ve arkadaşlarımız iyi biliyoruz ki, bizler konsey olarak kimsenin, kimselerin, herhangi bir ideolojinin ne ön nede arka bahçesiyiz..Bizler sadece Selçuk ilçemizin gönüllü çalışma içerisinde olan elçileriyiz .Kapımız tüm halkımıza açıktır.yeter ki içinde Selçuk olsun,ruhumuzda Selçuk ilçemiz olsun.. Amaçlarının Selçuk halkına hizmet olduğunu ifade eden Yıldız; ". Selçuk için önemli önergeleri belediye meclisine sunduk. Bu önergelerin bir kısmı belediye başkanlığı ve belediye meclisimizce kabul edilerek halkın hizmetine sunulmuştur."dedi.
Hepimiz taşın altına elimizi değil,gövdemizi koyduk.

Selçuk Kent Konseyi Kadın Meclis Başkanı Nilgün Yiğitoğlu ise konuşmasına başlarken; Selçuk Kent Komisyonun bir parçası olmamdan ben ve yönetimimizde ki arkadaşlarımızla onur duyuyor gurur duyuyoruz.Çünkü biliyoruz ki hepimiz birer anneyiz ,anne adayıyız.Annelik duygusu evlattır.Çocuklarımızın geleceğidir..Bu anlamda ne yaparsak yapalım,çocuklarımıza güzel bir doğa,güzel bir kent bırakalım düşüncesiyle bu taşın altına değil elimizi gövdemizi koyduk. Buradan Selçuk Kaymakamımıza,Belediye Başkanımıza, ayrı bir teşekkürlerimi sunmak istiyorum.Bir çok konsey çalışmlarımızda sağolsunlar destek oldular. Öyle umuyoruz ki 2016 takvim başlangıcında hayata geçecektir.

Selçuk Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Yiğitoğlu; ''Selçuk Kadın Sığınma Evi Ve Rehabilitasyon Merkezi Ve Ekleri'' projemizde olumlu yaklaştıklarından ve çözüm ürettiklerinden sağolsunlar.En kısa zamanda Selçuk ilçemize kazandıracağız.Devletimize, milletimize Allah zeval vermezsin.Biz kadınlara yaşamın her alanında ağır yükler yüklenmektedir. Selçuk kent konseyi kadın meclisi başkanı Yiğitoğlu, ,Rahibe Terasa'nın sözlerinden esinlenerek kendi deyimiyle;'' Tanrının kadınlara başedemeyeceği bir şey vermeyeceğini biliyorum. Keşke bize bu kadar güvenmeseydi.'' Burda asıl demem deki amacım biz kadınlar her alanda yükümüz ağır.Yaradan da bunu bizlerin başardığını düşündüğü için, demiştir.Ama gerçekten zorda olsa başarı adına buradayız.Divan yönetimi soğuk havayı sevgiye dönüştürmeyi başardı
Divan üyeleri ve başkan yıldız, Salonda kimi zaman hararetli konuşmalar olurken, bu da düşünce özgürlüğü ve renkliliğin ayrı bir dili idi.Divan üyeleri ve başkan Yıldız soğuk atmosferi değişik manevralarıyla sevgiye dönüştürebildiler. Katılımcılar ve bir çok STK yöneticileri öneri ve isteklerde konsey divanına bulundu.İstekler oylamaya sunularak demokrasi içerisinde şekillendi.Dikkatlerden kaçmayan diğer bir konu ise, tarımdan,spora,kültürden turizme, doğadan,çevreye, çocuklardan ,gençliğe kadar bir çok konularda ön projelerin konuşulması ve önerilmesi idi. Çoğulcu katılım ve şeffaflık ile Selçuk Kent konseyi ,bilinçli kentli olma sorumlu v duyarlı vatandaş olma yolunda doğru adımlarla ilerlemekte. Kişisel egoların kenara itildiği hep bir ağızdan Selçuk için daha neler? yapılabilir düşüncesi, salonda yaygındı.

10 Ekim törör olayı acısı sokak ceya cadde ismiyle anılmalı, unutulmamalı
Kurulda oylamaya sunulan ve kabul gören bir kaç örnek verecek olursak, Zeytin ve zeytinyağı tarım kooparatiflerinin kurulması, Şehir merkezinde Turunç ağırlıklı dikim yapılması, yeşil alanlarda ve parklarda temizlik ve hijyenik çalışmlara ağırlık verilmesi (hayvan dışkılarından ) korunması.. Bir çok tarım ürünlerinin desdeklenmesi..10 Ekim terör olayı ile ilgili Selçuk ilçesinde herhangi bir sokağa caddeye isim verilmeli düşüncesi önerisi kurulda oylamaya sunuldu , ortak acı olarak görülüp , önerge kabul edildi.Belediye meclisine sunulmak üzere kayda alındı.

Dahi Başkan Bakıcı Ekolojik dengeyi korumalıyız
Dahi başkan Zeynel Bakıcı ise ; kurul esnasında bazan söz alıp küçük harfelerle öz ve kısa konuşmlarda bulunuldu.Daha doğrusu yalnış anlaşılan veya kirli bilgi ,eksik bilgiyi gördüğünde söz isteyip konuştu. Salonda oylamaya sunulan, Besi hayvan Toplama merkezi, İlçenin bir ağacı olmalı, Gençlik çalışmaları konularında olumlu yönde atılan birer adım oldugunu söyledi.. Ekolojik dengeyi,toprak su ve temiz havayı korumamız ve kollamamız her zaman için önemlidir.Bu da siz değerli STK yöneticileri ve konsey çalışmalarımızla ilçemize güç katacaktır.

Sosyalbilimci-Araştırmacı Yazar Gökhan İlhan ;Siyasi bakışla değil ,gönül gözüyle kent konseylerine bakılmalıdır diyerek. 10 Ekim kara cumartesi diyorum tüm vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum ve buradan haykırarak teörörü lanetliyorum..

Selçuk merkezde yapılan Selçuk Kent Konseyi 5.Genel kurulunda ,İlhan şöyle devam etti; ''Kent Konseylerini başından beri oluşumlarını ,kurulumlarını önemsiyorum ve destekliyorum.Tüm ilçede bulunan STK ların bu konuda duyarlı olmaları ve kentli yurttaşlık bilinciyle önyargısız yaklaşmalarının gerektiği kanaatini taşıyorum.Çünkü kentin, şehrin geleceği siz değerli misyon üstlenmiş Kent Konseyi yönetimi ve katılımcıları sorumlulugundadır. Saygıyla özeleştiri kültürüyle demokrasiyi yaşatarak Selçuk kentine katkı çıkarsız sunulmalıdır.'' dedi. Hatta her zaman dediğim gibi ''temelinde iyi niyet varsa başarı vardır yoksa başarı yoktur.'' dedi.

Gökhan İlhan ''Kent konseyi çalışmalarına dar siyasi bakış açılarının egemen kılınmaması siyasi bakışla değil, gönül gözüyle kent konseylerine bakılmalıdır.. Kent konseyleri katılımcıları siyasileri, yerel yöneticileri eleştirmekten ziyade , projeleriyle siyasilere yön verebilmelidirler. Hatta uyarı dikkat mekanizmaları olmalıdırlar..İdeolojilerin ve kişisel düşüncelerin oldugu bir STK bir kent konseyi başarıdan uzak sadece yerinde sayan bir yapı dışına çıkamaz.'' dedi.
Selçuk Kent Konseyi 5. Genel Kurulu geç saatlere kadar sürdü.. Kurulda sunulan öneriler divan sekreteryası tarafından kaleme alınıp, oylamaya sunularak kayıt altına alındı.Pesinist ve teslimiyetçi anlayışdan uzak ,çağdaş özgür düşüncelerin konuşulup tartışıldığı Selçuk Kent Konseyi çalışmalarını takip etmeye devam edeceğiz..
Son Güncelleme: 19.10.2015 11:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.