Salatalıklar donmasın diye elyaf örtü

İzmir'in Ödemiş İlçesi Ve Çevresinde Turşuluk Salatalık Üretimli Yapan Çiftçiler, Tarlada Son Günlerini Yaşayan Salatalıkları Geceleri Soğuğa Karşı Elyaf Örtü İle Koruyor.

Salatalıklar donmasın diye elyaf örtü
İzmir’in Ödemiş ilçesi ve çevresinde turşuluk salatalık üretimli yapan çiftçiler, tarlada son günlerini yaşayan salatalıkları geceleri soğuğa karşı elyaf örtü ile koruyor.
Havaların soğumaya başlaması ile birlikte Ödemiş ilçesindeki salatalık üreticileri, ürünlerini korumak için bir takım önlem aldı. Bitkilerinin donmamasını engellemek isteyen üreticiler, çareyi elyaf örtüde bularak ürünlerin üzerini örttü. Üreticilerinden Harun Şakar, geceleri havanın soğuk olması nedeniyle ürünlerinin donma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını, sabah tarlaya gittiklerinde de çiğ nedeniyle ürünlerini toplayamadıklarını belirtti. Tarladaki ürünleri toplamak için yaklaşık üç dört saat beklemeleri gerektiğini anlatan Şakar, şöyle konuştu:
"Sabahları çiğin erimesini bekliyoruz. Ürünü bu yüzden gecikmeli olarak toplayabiliyoruz. Böyle olunca ürün hem pazara geç kalıyor hem de o gün çok az ürün yapabiliyoruz. Zaten sezonun sona ermesine yaklaşık iki hafta kaldı. Kalan iki haftalık süreci en iyi şekilde değerlendirmek için bulduğumuz bu yöntemle rahatladık. Tarlada yetiştirmekte olduğumuz salatalıkların üzerini akşamdan elyaf örtü ile kapatıyoruz. Böylelikle elyaf örtü ürünü sıcak tutuyor. Altındaki sebzeler soğuktan etkilenmiyor. Sabah örtüyü açınca sebzeleri hemen toplayabiliyoruz."
Turşuluk salatalıkta toptan fiyatların 2 lira civarında olduğu öğrenildi.
YORUM EKLE