28 Ekim 2015 Çarşamba 14:32
Sağlıkçılardan Promosyon İsyanı
Dokuz Eylül kurumunca üniversitede görev yapan kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinin hangi banka aracılığı ile ödeneceğine dair maaş promosyon ihalesi, yetkili sendika Türk Sağlık-Sen İzmir Üniversite Şubesinin itirazına rağmen kurum yetkililerinin onayıyla tamamlandı. İhale şartlarını kabul etmeyen sendika, hastane bahçesinde durumu protesto etti. Zarfların açılacağı 2 Ekim gününe kadar yönetimin süreci Eğitim-Sen ile yürüttüğünü belirten Zengin, “Sürecin sonuna dahil olmamıza rağmen hak ettiğiniz promosyon ücretini alabilmeniz için her mücadeleyi verdik. Fakat ne yazık ki kurum yetkililerini ikna edemedik. Şimdi mücadelemiz ve talebimiz sizle beraber hak ettiğiniz ücreti alana kadar gerekirse ihaleyi iptal ettirmek ve yeni bir şartname ile yeni bir ihaleye çıkmak. Süreçte ve mücadelemizde sizlerin desteği bizler için önemli. Kurumda yanlış giden bir takım şeylere hep beraber dur demenin zamanıdır. Ya hep beraber kazanacağız, ya da hiç mücadele vermeden pes ederek kaybedeceğiz. İnanıyorum ki bizle beraber bu mücadelede hak ettiğinizi alana kadar arkamızda olacak ve bizleri destekleyeceksiniz” diye konuştu.

“USULDE HATA YAPILDI”

Süreç ile ilgili usulde hata olduğunu belirten Zengin, Eğitim-Sen’in yetkili olduğu düşünülerek 2 Ekim teklif zarflarının açılacağı güne kadar olan tüm süreçte yer almadıklarını ve 1 Ekim günü farklı bir sendikanın üyelerine çektiği mesajla durumun kendilerince fark edildiğini dile getirdi.
Kurumun maaş promosyon ihale çağrısına sadece yedi bankanın müracaat ettiğini söyleyen Zengin, açıklamasına şöyle devam etti: “İlk açılan tekliflerde banka sayısı 10 bankanın altında olduğu için elenen banka olmadı ve yedi banka ile 2. tur olan 9 Ekim tarihinde ihale açık artırma ile başladı. Şeffaflık ilkesi gözetilerek çalışanların kafasında oluşacak soru işaretlerini giderebilmek ve takip edebilmek açısından hem sendikamız hem de diğer sendikalardan gelen talep üzerine ihale canlı olarak tüm çalışanların izleyeceği şekilde yapıldı.

Yedi bankadan beş bankanın hiç rekabete girmeden, ilk turda teklif dahi vermeden çekilmesi, rekabet ortamı oluşturmadı. Asıl olan ve sorgulanması gereken 9 Eylül gibi köklü bir kurumun maaş promosyon ihalesine bankaların neden ilgi duymadığı ve neden rekabete girmediği, tarafımızca kurum yetkililerine soruldu. İhale şartnamesinin ağır oluşu mu? Yoksa ihaleye girecek bankalar için mevcut bir bankanın ihaleyi kaybetme ihtimalinde dahi yerleşik düzeni bozmayarak orada kalıcı olmasının dezavantajı mı bankaların ihaleye asılmamasına etken oldu? Yoksa 6 bin 965 personelin yıllık 322.589.556,63 TL’lik ciddi oranda maaş ve döner sermayeden kaynaklanan nakit akışının olduğu bir ihaleye bankanın asılmamasının nasıl bir açıklaması olabilir? Dokuz Eylül gibi köklü bir kurumun ihalesinde ekonomik kriz bahane eden bankaların, farklı girdikleri kurumlarda ödedikleri tutarın ne kadar olduğu çalışanların da takibindedir, bizlerin de.”

“GEREKLİ İTİRAZLAR YAPILDI”


Son iki tura iki bankanın kaldığını anlatan Zengin, “9 Ekim 2015 tarihinde beş bankanın rekabet ortamına girmeden ihaleden çekilmesi ile son iki tura kalan İş Bankası ve TEB arasında açık artırma ile turlar halinde devam eden ihale 1.511 TL’de İş Bankası’nın çekilmesi üzerine 1.521 TL ile TEB’de kalmıştır" dedi.

Teklifin düşük gelmesi üzerine ihale komisyonu tarafından TEB’e bir hafta süre verilerek fiyatı artırması ve teklifi revize etmesi aksi takdirde ihalenin iptal olacağının söylendiğini anlatan Zengin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir haftalık süre bitiminde 16 Ekim’de banka nihai teklifini Rektörlük makamına sunmuş ve Rektörlük makamı 20 Ekim’de sendikamızı görüşmeye çağırmıştır. 20 Ekim’de yapılan görüşmenin canlı yapılması talebimiz olumlu karşılanmadı. Görüşmede ihaleden 9 Ekim’de çekilen İş Bankası’nın yeniden fiyatı 1.525’e çektiği TEB Bankası’nın da 1.525 fiyat verdiği bu hali ile ihaleyi İş Bankası’na vermek istediklerini söylediler.

Biz sendika olarak verilen teklifin düşük olduğunu, bunu çalışanların hak etmediğini protokolü bu hali ile imzalamayacağımızı, imzalarsak şerh düşeceğimizi belirttik. Bunun üzerine kurum yetkilileri, ’ihale iptal olursa ve daha düşük teklif gelirse sendikayı sorumlu tutarız’ ifadesini kullandı. TEB’in 1.525 TL fiyat üstüne verdikleri avantajları ilettik. Kurum yetkilileri ısrarımız üzerine İş Bankasını arayarak EFT’yi ücretsiz talep ettiğimizi iletti. İş Bankasından geri dönüş sadece üç EFT’ye kadar ücret alınmayacağı oldu. Bunun etik olmadığını yerleşik bir bankanın EFT ücretinde dahi pazarlık yaptığını, bu nedenle banka değişikliğine sıcak baktığımızı, gerekirse ihalenin iptal edilerek 1.525 TL üzerinden yeniden ihaleye çıkılmasını, promosyon alan kurumları incelediğimizde 4 yıllık süre ile yapılan anlaşmalarda çalışanın eline geçen paranın daha fazla olduğunu ve dört yıllık bankalardan teklif alınmasını istedik. Ancak tüm önerilerimiz ret edildi. Bunun üzerine Rektör Sayın Mehmet Füzün’den randevu talebinde bulunduk. Ne yazık ki talebimize cevap beklerken Dokuz Eylül kurumunca aranarak imzaya gelmemiz talep edilmiş, imzamız olmadığı takdirde de kurum yetkilileri tarafından protokol imzalanarak duyuru yapılacağı söylenmiştir.”

"GEREKİRSE İHALEYİ İPTAL ETTİRECEĞİZ”

Sürecin sonuna dahil olmalarına rağmen sendika olarak çalışanın hak ettiği promosyon ücretini alabilmesi için her türlü mücadeleyi verdiklerinin altını çizen Zengin, şunları söyledi: “Fakat ne yazık ki kurum yetkililerini ikna edemedik. Şimdi mücadelemiz ve talebimiz sizle beraber hak ettiğiniz ücreti alana kadar gerekirse ihaleyi iptal ettirmek ve yeni bir şartname ile yeni bir ihaleye çıkmak. Süreçte ve mücadelemizde sizlerin desteği bizler için önemli. Kurumda yanlış giden bir takım şeylere hep beraber dur demenin zamanıdır. Ya hep beraber kazanacağız, ya da hiç mücadele vermeden pes ederek kaybedeceğiz. İnanıyorum ki bizle beraber bu mücadelede hak ettiğinizi alana kadar arkamızda olacak ve bizi destekleyeceksiniz” diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.