Polisi şehit etmişti, cezası belli oldu!

İzmir'in Bergama ilçesinde polisin dur ihtarına uymayıp görev başındaki trafik polisine çarpıp şehit eden sanık hakkında Yargıtay kararını verdi.Sanık 20 yıl hapis cezası aldı.Ceza,trafik kazalarında emsal karar olarak kayıtlara geçti.

İzmir 13.11.2019, 17:02
Polisi şehit etmişti, cezası belli oldu!

14 Şubat 2017 tarihinde İzmir-Çanakkale karayolu Ovacık Bölge Trafik İstasyonu önünde denetim yapan evli ve 2 çocuk babası trafik polisi Nedim Öner'e saat 02.00 sıralarında 'dur' ihtarına uymayan Aytekin U. yönetimindeki 45 HU 268 plakalı araç çarptı. Polis memuru olay yerinde hayatını kaybetti. Öner'e çarpan sürücü ise kazanın ardından aracıyla kaçtı. Aytekin U. bir gün sonra yakalanarak tutuklandı.

Kararda, 154 promil alkollü olduğu belirlenen sanığın olay öncesi saatte 140 km. hızla kullandığı aracını yavaşlatmadığı ve kendisine "dur" ihtarında bulunan polis memuru Nedim Öner'e çarptığının bildirildiğini kaydeden Pala, bozma kararı sonrası İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi'nin sanığı "olası kastla öldürme" suçundan 20 yıl hapis cezasına çarptırdığını dile getirdi. Avukat Pala Yargıtay tarafından onanan kararın emsal teşkil ettiğini söyleyerek, "Umarım gerekli dikkat ve özeni yerine getiririz. Aksi halde yaptırımları ağır olup 20 yıl hapis cezası ile karşı karşıya kalınır" dedi.Tarafların kararla ilgili itirazlarının Yargıtay 12. Ceza Dairesi tarafından reddedildiğini ve kararın onandığını kaydeden Pala, bu kararın trafik güvenliğini sağlamakla yükümlü polis memurlarının hayatını kaybettiği benzeri olaylar için emsal niteliğinde olabileceğine dikkati çekti.

Yorumlar (0)