'Pistlerin kraliçesi' olan müzik öğretmeni

Motor sporları tutkunu müzik öğretmeni Halide Su Urgancı, ulusal çapta elde ettiği başarılarını öğrencilerinin desteğiyle dünyaya taşımak istiyor.

İzmir 27.11.2017, 12:11
'Pistlerin kraliçesi' olan müzik öğretmeni

Tutkusu scooter tipi motosikletle başladı

Manisa'nın Salihli ilçesinde dünyaya gelen Urgancı, babasına ait motosiklet dolayısıyla küçük yaşta motor sporlarına ilgi duydu. Babasının 10 yaşında kendisine hediye ettiği scooter tipi motosikletle bu spora tutkusu başlayan Urgancı, lise yıllarında motor sporları eğitimi veren bir kulübe kayıt yaptırdı.

İlk birincilik 17 yaşında geldi

Ailesinin karşı çıkmasına rağmen yeteneğiyle dikkat çeken Urgancı, hobi olarak başladığı motor sporlarına profesyonel olarak devam etti.17 yaşında Konya'da Telat Can anısına düzenlenen Motodrag yarışında standart 1000-1300 cc kategorisinde ilk birinciliğini elde eden Urgancı'nın motor sporlarına tutkusu üniversite eğitimi için gittiği Çanakkale'de de devam etti.

Avrupa'da yarışmalara katılmaya hak kazandı

Pistlerdeki dereceleriyle kısa sürede tanınmaya başlayan Urgancı, girişimleriyle 2013 yılında Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonası'nda 600 cc kategorisinde bayanlar etabının başlamasına öncülük etti. 2014 sezonunda 6 ayaktan oluşan Türkiye Pist Şampiyonası bayanlar kategorisinde 600 cc'de birinci olan Urgancı, Avrupa'da yarışmalara katılmaya hak kazandı.

Üniversiteden mezun olduktan sonra İzmir'de Derece Okulları'nda müzik öğretmeni olarak göreve başlayan Urgancı, öğrencilerine piyanodan kemana, gitardan saza kadar 15 farklı enstrümanda eğitim veriyor. Hafta içi çok sevdiği öğrencilerine müzik eğitimi veren Urgancı, hafta sonlarını ise yarış pistinde geçiriyor.

"Öğrenciler olumlu etkileniyor"

Halide Su Urgancı yaptığı açıklamasında, önceleri hobi olarak başladığı motor sporlarında başarılı olduktan sonra hayatı farklı yönleriyle yaşamaya başladığını söyledi. Hızın ve müziğin kendisini özgürleştirdiğini hissettiğini belirten Urgancı, şöyle konuştu:

"Öğretmen olmayı hep istiyordum, motor kullanmaya ise hobi olarak başladım. Her ikisini ayrı düşünmek benim için çok zor. İkisi de benim ayrılmaz parçam, tutkum haline dönüştü. Müzik benim kibar ve naif tarafımı motosiklet ise hırçın ve hırslı karekterimi simgeliyor. İkisi birlikte olunca kendimi buluyorum. Tek başına birisi benim için yeterli değil." Kazandığı kupaları uğur getirmesi için müzik sınıfına koyduğunu, öğrencilerin kupalardan çok etkilediğini ve onların da bu sayede farklı spor branşlarında derece elde etmeye odaklandığını anlatan Urgancı, en büyük destekçilerinin öğrencileri olduğunu kaydetti. Öğrencilerinin kendisine "şampiyon öğretmenimiz" diye seslendiğini anlatan Urgancı, "Bazen yarışlarımı izlemeye geliyorlar. Öğretmenliğimin yanı sıra bir kadın olarak motorsiklet kullanmam onları çok etkiliyor. " diye belirtti.

Yorumlar (0)
30°
açık