30 Haziran 2015 Salı 13:18
Perşembe günü Büyükşehir'de grev var

İZMİR Büyükşehir Belediyesi şirketi İZENERJİ'de 6 bin personeli kapsayan toplu iş sözleşmesindeki uzlaşmazlık sonrası asılan grev kararı sonrası bu kez de zam oranı açıklaması krizi çıktı.

Büyükşehir Belediyesi'nin maaşlara, ikramiye ve sosyal haklarla birlikte yüzde 14 dolayında zam yapıldığı yönündeki açıklamasına tepki gösteren ve maaşa yapılan yüzde 10 zammı yeterli bulmayan Genel-İş Sendikası 1680 TL alan bir işçinin maaşının 1800 TL seviyesine çekilmesini istedi. Sendika 2 Temmuz'da belediyedeki üyesi bulanan ulaşım ve acil alanlar hariz işyerlerinde uyarı için 1 günlük iş bırakma eylemi yapacak.


İZENERJİ'deki toplu sözleşme kriziyle DİSK Ege Bölge Temsilciği'nde basın toplantısı yapıldı. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Yıllardır toplu sözleşme töreni yapamadık, ancak bunun sorumlusu işçiler değil, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratlarıdır. Grev kararını açıkladığımız takdirde İzmir’deki tüm belediyelerde çalışan işçiler İZENERJİ’nin grevini desteklemek için iş bırakacaklardır. Bunun yanı sıra, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Perşembe günü İZELMAN A.Ş.’de çalışan personel de İZENERJİ’de çalışan işçilere destek verecek ve ulaşım ile acil alanlar hariç iş yerlerinin tamamında iş bırakacağız" dedi.


DİSK Genel-İŞ Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Taner Şanlı, "İZENERJİ yönetimi Yaptıkları zam teklifine ikramiye ve Sosyal yardımları da dahil ederek işçilerin maaşlarına yüzde 13.30 ile 14.40 oranında yükseleceği bilgisi verdiler. Bizler yıllardır yaptığımız toplusözleşme görüşmelerinde ilk kez böyle bir durumla karşılaşmaktayız. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde maaşa yapılan zam ile ikramiye ve sosyal haklara yapılacak artışlar ayrı kalemlerde değerlendirilir. Bugün yapılan ise aylık net maaşla birlikte sosyal yardımlar ve ikramiye yıllık olarak toplanıp aylara bölünerek çıkan rakamlarlarla kamuoyu yanıltılmaktadır. İZENERJİ A.Ş.’nin geçen hafta yaptığı ikramiye ve sosyal yardımlar dahil edilerek açıklanan zam oranları ile kamuoyu yanıltılmaktadır. Yıllardır İZENERJİ işçileri toplu iş sözleşme süreçlerinde yaşanan Yüksek Hakem Kurulu gibi sorunlar yüzünden mağdur edilmektedir. Toplu İş sözleşmesinin masa başında çözülmesi için kabul edebileceğimiz teklifler gelmelidir. Hiçbirimiz grevden yana değiliz. Ancak bize başka çözüm bırakılmıyor. Kanuni hakkımızı kullanacağız. Biz anayasal hakkımız olan grev hakkımızı kullanacağız" dedi.

Şanlı, belediyenin net maaşlara yüzde 10 zam teklif ettiğini, A grubunda çalışan evli 2 çocuklu işçinin maaşının 15550 Tl'den 1680 TL'ye geleceğini söyledi. Kendilerinin ise zamlı maaşın 1800 TL seviyesine çıkmasını istediklerini açıkladı. Şanlı, belediyenin teklifine göre en düşük maaş alan bekar bir işçinin 1335 TL olan maaşının 1460 TL'ye 1366 TL'lik maaşın 1492 TL'ye, 1397 TL'lik maaşın 1524 TL'ye, en yüksek maaş alan evli iki cocukla personelin maaşının ise 1610 TL'den 1735'e çıkacağını belirtti. İşçilerin yıllık 40 yevmiye olan ikramiyenin 60 yevmiyeye yüksetileceğini sosyal yardımların da yüzde 10 arttırılacağını söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.