Orman devletin, kestanelerin hasadı ve satışı vatandaşların

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, bakanlığın projesiyle önemli kestane üretim merkezlerinden Beydağ’daki 18 bin dekarlık alanı destek ve katkı sağlamak amacıyla vatandaşların hizmetine sundu. Kendilerine tahsis edilen arazilerdeki kestaneleri...

Orman devletin, kestanelerin hasadı ve satışı vatandaşların
İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, bakanlığın projesiyle önemli kestane üretim merkezlerinden Beydağ’daki 18 bin dekarlık alanı destek ve katkı sağlamak amacıyla vatandaşların hizmetine sundu. Kendilerine tahsis edilen arazilerdeki kestaneleri toplayan ve satışını yapan vatandaşlar, projeden memnun kaldı.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, orman köylüsüne katkı sağlamak amacıyla orman arazilerini vatandaşlara tahsis etti. Bu kapsamda da, Beydağ ilçesindeki vatandaşlara destek amaçlı 18 bin dekarlık alan hizmete sunuldu. Devlete ait arazilerdeki 80 ton kestaneleri toplayan vatandaşlar, kestaneleri satış için havuzda topladı.
İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, proje hakkında bilgi verdi. Aybal, "Kış aylarına girmek üzere olduğumuz şu günlerde soğuk kış gecelerinin vazgeçilmez lezzeti kestanelerde şimdi hasat zamanı. Bu kez hasat yapılan yerlerden birisi vatandaşların kendi arazileri değil devlet ormanları. Hasadı yapanlar ise o ormanlara komşu olan orman köylüleri. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü İzmir’in Beydağ ilçesindeki 18 bin dekarlık kestane ormanını orman köylüsüne destek ve katkı sağlamak amacıyla Beydağ’ın orman köylülerinin hizmetine sundu" dedi.
Vatandaşlardan devlete teşekkür
Aydın Dağları üzerindeki Bıçakçı Mahallesinden Kerem Dibektaş ise, kendilerine tahsis edilen yaklaşık 140 dekarlık kestane ormanından yaklaşık 6 ton kestane topladıklarını, bugün piyasada kestanenin kilosunun 3 lira ile 6 lira arasında alıcı bulduğunu söyledi. Kendilerine böyle bir imkanı veren orman teşkilatına teşekkür eden Dibektaş, bu durumdan mutlu olduklarını ifade etti.
YORUM EKLE