Ödemiş'te 2014 Yılı İpekböceği Üretim Sezonu Başladı

Ödemiş Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin, Ödemiş Belediyesi ve Bursa Koza Birlik işbirliği ile 2010 yılından beri sürdürdüğü “Geleneksel İpekböcekçiliğini Teşvik ve Geliştirme Projesi”nin 2014 yılı üretim sezonu başladı.

İzmir 23.04.2014, 12:18 18.02.2015, 23:00
Ödemiş'te 2014 Yılı İpekböceği Üretim Sezonu Başladı
Yaklaşık iki aydır çeşitli duyurular yaparak ipekböceği üretmek isteyen vatandaşlara ulaşmaya çalışan Ödemiş Kent Konseyi, bu yıl 210 kutu ipekböceği larvası talebi aldı. Geçtiğimiz gün Ödemiş Kent Konseyi’ne davet edilen üreticilere talep ettikleri miktarda ipekböceği larvası dağıtıldı.

“ÖDEMİŞ’TEKİ ÜRETİM HER GEÇEN GÜN PROFESYONELLEŞEREK ARTIYOR”
Ödemiş Kent Konseyi’ne yapılacak ilave başvuruların kabul edileceğini belirten Koza Birlik Yetkilisi Mehmet Dündar, “Ödemiş’teki üretim her geçen yıl profesyonelleşerek artıyor, bu Ödemiş ve çevresinde ipekböcekçiliğinin yeniden canlandırılması adına olumlu bir gelişme. Aynı zamanda bu sezon ipekböceği kozası üretmek geçen yıllara göre çok daha karlı. Çünkü geçen yıl Koza Birlik olarak kilogramını 24,5 TL’den aldığımız yaş kozanın fiyatı bu yıl 35 TL oldu, bu da üreticimizin cebine daha fazla para girmesi demek” dedi.

“ÖDEMİŞ’TEN KUŞADASI VE DİKİLİYE LARVA”
Üretim yapılacak yerler arasında Ödemiş merkezinin yanı sıra Kiraz, Beydağ, Birgi, Ovakent, Bademli, Çaylı, Gölcük, Bıçakçı, Küçükavulcuk, Demircili, Kayaköy, Hamamköy var. Aynı zamanda komşu ilçe Bayındır ile Kuşadası ve Dikili’den ipekböceği üretmek isteyen vatandaşlar da Ödemiş Kent Konseyi’ne gelerek talep ettikleri ipekböceği larvalarını aldığı belirtildi.
Yorumlar (0)
32°
açık