Nihat Zeybekci: 'İzmir'in hala çöple uğraşması çok acı'

Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci katıldığı canlı yayında soruları cevapladı

İzmir 13.03.2019, 09:32 13.03.2019, 11:42
Nihat Zeybekci: 'İzmir'in hala çöple uğraşması çok acı'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilen eski bakan Nihat Zeybekci, katıldığı Fatih Altaylı programında İzmir'in sorunlarının çözümünden, adaylık sürecine kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu. İzmir'de çöp seferberliğini başlatacaklarını ve 6 ay sonunda İzmir'in en ücra köşesinde dahi çukur kalmayacağını belirten Zeybekci, 9. ayın sonunda İzmir'e gelenler İzmir'İ tanıyamayacak dedi.

İZMİR'İN HALA KANALİZASYON VE ÇÖPLE UĞRAŞMASI ACI

Anketlerde altyapı sorunu çıktı. Ulaşım, otapark, yol kalitesi, yağmur suyu basması, çöp çıktı. İzmir'de tüm yağmur suları kanalizasyona verilir. Biz İzmir'de yağmur suyunu komple kanalizasyonu verdiğimiz için her yağmurda basan yağmur suyu değil lağım. Bu da denize gidiyor. 21. yüzyılda Türkiye'de böyle bir problem yaşayan başka bir şehir kalmadı. İzmir çöpünü dağlara, tepelere atıyor. Ben Denizli'de modern depolamayı yaptım da geldim. Bunlar depolanır, sızdırılmaz, arıtılır orada bir gaz oluşur, oradan da elektrik üretilir. Ben bunu yaptım da geldim. Denizli'de çöplerden elektrik enerjisi üretiliyor.

İzmir'de İYİ Parti ve adı geçen partiye verilen meclis üyeliği sayısı 103. Bizim 10 Numara İzmir diye İzmir'in tüm problemlerine dokunan ve tarih vererek bizim projelerimizi almaları bizi sevindirir. İzmir'de 1 Nisan'dan sonra İzmir'de demokratik ortamlarda bunlara bakacağız şeklinde konuşmuşlardı. Aziz Bey diyordu ki, 'İzmir kokmuyor, körfez kokmuyor' diyordu. Sayın aday 'İzmir kokuyor, körfez kokuyor' diyor. İzmir Körfezi'ne kanalizasyon veriyoruz. Yağmur yağmadan da veriyoruz."dedi.

BALÇOVA'DA BİR SORUN VAR

Balçova'da 3 bin 500 vatandaşımızın elinde tapu var. Bir türlü vatandaşlarımızın tapuyla ilgili problemleri bitmemiş. Bu probleme şu anda 5 bin mirasçılarla birlikte 20 bin kişi. Onlarla kapsamlı toplantı yaptık. Büyükşehir bu işe girmeden bu iş çözülmez. Fedakarlıkta bulunacak. Vatandaşlarımıza gelin sizin arsalarınızı yüzde 40'a kadar DOK alarak yeni çıkan parsellerle, der ki, o gün aldığınız arsaların bugünkü reel değeri ne? Gel sana bu parayı vereyim veyahutta DOK'la git yapını yap. Biz 1 Nisan itibarıyla göreve gelirsek 2019'da bu problemi bitireceğiz.

İZMİR, TÜRKİYE'NİN EN PAHALI SUYUNU İÇİYOR

84 bin kişiye sorduk. Vatandaşlarımızın talepleri su ücretleriyle ilgili. Şu anda İzmir Türkiye'nin en pahalı suyunu içiyor. Bunları da halledeceğiz. Metropol İzmir'de 1 metre bile yoğunluk artışına izin vermeyeceğiz. Mülkiyet hakkı kutsaldır, anayasa ile korunmuştur. Bunlar CHP döneminde yapıldı. Kent merkezinde öncelikle deprem hassasiyetiyle ilgili çok büyük sıkıntımız var. Bizim imar planlarımızda jeolojik haritalarımız işlenmemiş durumda. İzmir'in merkezinde 1 metrekare bile yoğunluğa müsaade etmeyeceğiz.

RAHMETLİ ANACIĞIM DERDİ...

Bir zamanlar İzmir'de 5 tane 1. Lig'de takım vardı. Şimdi niye yok. Tüm Türkiye zamanında aynı altyapıya sahipti. Türkiye başka yere gitti, biz hala stadların inşaatını durdurmanın peşindeyiz. Bizim en büyük ilçemiz Karabağlar. En çarpık yapılaşmanın da hakim olduğu yer. Bu ilçe Türkiye'deki illerin belki yarısından daha fazla büyük. Bir sinema salonu olmaz mı? Bir konferans salonu olmaz mı? Yarım pota basketbol sahası yapmanın önünde ne engel var? Rahmetli anacığım 'oğlum içinde kurt olacak' derdi. Yani dertli olacaksın."

diyerek akıllara takılan tüm soruları cevapladı.

İzmir'in trafik kanalizasyon yol imar ve çöp sorunlarının çözümlerini projelerini anlatan Zeybekci ayrıca Tunç Soyer keşke İzmir'in arka mahallelerine de gidebilse dedi.

Yorumlar (0)