Nihat Zeybekci'den Tunç Soyer açıklaması: 'Aday olmasında HDP etkili oldu'

Cumhur İttifakı'nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, Tunç Soyer'e göndermede bulundu. Zeybekci bir programda yaptığı açıklamada, Tunç Soyer'in aday olmasında HDP'nin etkili olduğunu ifade etti.

İzmir 14.03.2019, 09:59
Nihat Zeybekci'den Tunç Soyer açıklaması: 'Aday olmasında HDP etkili oldu'

Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Nihat Zeybekci, Tunç Soyer'i hedef göstererek, 'Tunç Soyer'in aday olarak belirlenmesinde HDP etkili oldu.' dedi. Zeybekci açıklamasının devamında: "Tunç Soyer HDP'yle iş birliğinden utanıyor. Neden utansın ki? Aday olarak belirlenmesinde HDP etkili oldu" ifadelerini kullandı.

AK Parti tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilen Nihat Zeybekci, RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programının konuğu oldu.  Zeybekci, hem rakibi Tunç Soyer'in önceki gün katıldığı programdaki sözlerine yanıt verdi hem de İzmir'e ilişkin projelerini anlattı.

'Ben buralıyım, buradayım'

Zeybekci: Vatandaş 9. ayın sonunda İzmir'e geldiğinde 'Acaba başka bir yere mi geldim?' diyecek

İzmir'de üç buçuk aydır seçim çalışması yürüttüklerini ifade eden Zeybekci, "Son derece hoşgörülü bir kampanya yapıyoruz. Ötekileştiren bir dil kullanmıyoruz" derken, Soyer'in kendisine yönelik, "İzmir'de 1 Nisan'a kadar misafirimiz" sözüne şu yanıtı verdi:

"Ben buralıyım, buradayım. Bir yere gideceğim de yok. Saygısız bir söz"

İzmir'in sorunu altyapı

İzmir'de işsizlik ve ekonomik sorunların en önemli sorun sandığını ifade eden Zeybekci, yaptırdıkları araştırmanın kendisini şaşırttığını ve çıkan cevapların çoğunluğunda İzmirlilerin alt yapıdan şikayet ettiğini belirtti.

İzmir'in siyasi tercihinden dolayı cezalandırılmadığını da sözlerine ekleyen Zeybekci, "İzmir siyasi tercihinden dolayı cezalandırılsaydı, kişi başına gönderilen bütçede Türkiye'deki en çok pay alan ikinci şehir olmazdı" derken, Tunç Soyer'in "Projelerin bazıları Ankara'da onaylanmıyor ya da gerekli imzalar atılmıyor sözüne şu yorumu yaptı:

Aziz Kocaoğlu bizden yardım istemedi

"4 yıl 15 gün boyunca Ekonomi Bakanlığı yaptım. Aziz Kocaoğlu da benim dostum. Kendisine ağabey diyerek hitap ederim. Ama Aziz Kocaoğlu bir kere yanıma gelip 'Şu ihtiyacımız var' demedi"

Kocaoğlu cevap verdi

Program sırasında Zeybekci'nin sözlerine yazılı yanıt gönderen İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ise şunları söyledi:

"Ankara'dan hangi Bakan'a gittiysek, "İzmir'den Binali Bey sorumlu, ona gidin" cevabıyla karşılaşıyordum. Binali Bey'le de defalarca görüşmemize rağmen bekleyen işlerimiz konusunda bir sonuç alamadık. Son olarak AKP İzmir İl Başkanı Aydın Şengül ile birlikte dosyalarımızı alıp Ankara'yı turladık. Pek çok Bakan ve bürokratla görüştük. Herkes söz verdi. Ama orada da bir arpa boyu bile yol alamadık maalesef…"

Yerel yöneticiler yatırımcı avcısıdır

İzmir'deki trafik sorununa ilişkin değerlendirmede bulunan Zeybekci, çözüm önerilerini sıralarken iki yıl içinde 28 köprülü kavşak yapılacağını ve İzban hattına 70 kilometrelik ek yapılacağını söyledi. Şehrin ekonomisinin canlandırılması gerektiğini de sözlerine ekleyen Zeybekci, "Türkiye'deki ve dünyadaki yerel yöneticiler şehirlerin pazarlamacısıdır. Yatırımcı avcısıdır" diye konuştu.

Kendinize, geleceğinize oy verin

Vatandaşlarla sahadaki görüşmelerinde hiçbir zaman "Bana oy verin" söylemini kullanmadığını söyleyen Zeybekci, "Kendinize oy verin, geleceğinize oy verin' dedim" ifadelerini kullanırken, konu çok tartışılan CHP ile HDP'nin işbirliği yaptığı iddialarına geldi.

Tunç Soyer'in CHP tarafından aday gösterilmesinde HDP'nin etkili olduğunu savunan Zeybekci, "Tunç Soyer HDP ile işbirliğinden utanıyor. Neden utansın ki?" diye konuşurken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve iktidar kanadından HDP'ye yönelik yapılan 'terörist' yorumlarına da değindi. Zeybekci, "Yasalar HDP'ye seçimlere girme izni veriyor mu? Veriyor. Kamu vicdanını çok yaralayan bir parti. HDP'ye oy verenlerden değil, HDP yöneticilerinden bahsediyorum" dedi.

Beni eleştirebilecek tek bir kişi var

Adaylık sürecinde alkole ilişkin yaptığı açıklamalar nedeniyle parti içinde eleştiri alıp almadığı sorulduğunda ise, AK Parti adayının yanıtı şöyle oldu:

"Beni AK Parti'de eleştirebilecek bir kişi var."

Yorumlar (0)