Mavişehir artık bambaşka olacak!

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin küresel iklim kriziyle mücadelesi devam ediyor. Bu doğrultuda karbon emisyonunu azaltmak, yoğun kentleşmenin neden olduğu sıcak havayı kontrol altında tutmak ve taşkın riskini en aza indirmek için kolları sıvadı. Kentteki yeşil alanları çoğaltmayı da hedefleyen proje için Mavişehir'deki Peynircioğlu Deresi seçildi.

İzmir 04.12.2019, 10:21
Mavişehir artık bambaşka olacak!

Avrupa Birliği hibeli HORIZON 2020 tarafından desteklenen “Doğa Esaslı Çözümler” projesi kapsamındaki çalışmalar, Peynircioğlu deresinin Karşıyaka kent merkezi ile Çamaltı Tuzlası’na kadar uzanan bölümünde yoğunlaşıyor. Yapılacak çalışmalarda ise beton kullanılmayacak, dere etrafındaki beton kalıp kaldırıldıktan sonra toprak, çelik kafeslerle desteklenecek ve toprağa tohum püskürtülerek yeşil dere duvarı oluşturulacak. Bu duvarın üzerine ise iki kilometre uzunluğunda yeşil bir çit kurulacak. Derenin etrafında, 15 bin metrekaresi karbon tutan bitkilerin oluşmak üzere 40 bin metrekarelik yeşil alan düzenlemesi yapılacak. Yapılacak çalışmalar ile özellikle Mavişehir bambaşka bir görünüme ulaşacak.

Bu alanlara Akdeniz iklimine uygun fidanlar dikilecek, oyun alanları, etkinlik alanları ve güneşlenme terasları kurulacak. Yağmur suyunun yeraltına karışmasını sağlayacak geçirimli bisiklet ve yürüyüş yolları sayesinde ise deredeki taşkın riski azaltılacak. Etkinlik alanında 90 metrekarelik meyve duvarı da oluşturulacak. Alanda polen toplamak için uzun yol kat eden arıların ve böceklerin dinlenmesine olanak sağlayacak 10 böcek evi de inşa edilecek. Maliyeti 11 milyon 349 bin TL olacak projenin 2020 yılının Temmuz ayında tamamlanması bekleniyor.
 

Yorumlar (0)