MaviBahçe Genel Müdürü Vedat Özeren "İçimizde İzmir var"

İzmir her geçen gün daha da büyüyor. Uzmanların verdiği bilgilere göre İzmir yılda 30.000 konuta ihtiyaç duyan bir şehir. Hem aldığı göç, hem ulaşımda köprü oluşu buna sebep. İzmir’de gayrimenkul sektörünün hızlı gelişimini ve İzmirli’nin AVM’lere bakış açısını MaviBahçe Genel Müdürü Ali Vedat Özeren ile konuştuk.

İzmir 11.01.2018, 13:44 11.01.2018, 20:48
MaviBahçe Genel Müdürü Vedat Özeren "İçimizde İzmir var"

İzmir 'de gayrimenkul sektörünün hızlı gelişimini neye bağlıyorsunuz?

İzmir gerçekten yatırım yapılmaya değer güzellikte ve rahat yaşanabilir bir şehir olmasına bağlıyorum. Konumu, tarihi geçmişi, hızla gelişen dünyaya uyum sağlayan yapısı ile İzmir, gayrimenkul alanında da her geçen gün gelişimini sürdürüyor. Bununla beraber İzmir dışındaki büyük kentlerdeki trafik kaosunun neden olduğu yaşamsal zorluklar da insanları yeni kentler arama noktasına yönlendirdi. Bu yeni kent talebinin İzmir’e yönelmesiyle inşaat şirketlerinin ilgileri buraya doğru arttı. Kısa sürede İzmir cazibe merkezi haline geldi. İstanbul ve İzmir arasında yaşayan insanlar da ulaşımın 2 kent arasında 3.5 saate inecek olması nedeniyle İzmir’de ev almaya başladılar artık. Önümüzdeki 10 yılda İzmir'de inşaat sektörünün daha yüksek bir ivme kazanacağını, yatırımların katlanarak artacağını söyleyebiliriz

İzmirli’nin AVM’lere ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Her kent, kendine özgü bazı özellikler taşımaktadır. Bu özellikler bir bütün olarak o kent ile ilgili bir dışsal görünüm oluşturmaktadır. Tarihi çekicilikler, tiyatrolar, müzeler, alışveriş merkezleri ve sanat galerilerinin ziyaretini içeren, geleneksel aktivitelere önem veren bir eğilimi içermektedir. Dünyada turistik bir destinasyon olarak kendisini pazarlayan kentlerin bazıları tarihiyle, bazıları sportif etkinlikleriyle, festivalleriyle, bazıları eşsiz doğal güzellikleri ve manzaralarıyla, bazıları da alışveriş merkezleri çekicilikleriyle kendilerini pazarlamaktadırlar.

Son dönemlerde ilgi çekici çevresel özelliklerin benzer avantajlarının sağlanması ve su kıyısında olan kentin manzarası boyunca yürüyüş yolları, plazalar ve alışveriş merkezlerinin bir sosyalleşme alanı olarak kent meydanlarına dönüşmesi gibi çeşitli ilgi çekici konumlandırılma çeşitleri ile iyi bir kent tasarımının teşvik edilmesinin önemi, daha da hassasiyetle üzerinde durulması gereken bir konu haline geldiğine inanmaktayım. Kültür, kent yaşamında önemli bir motivasyon aracıdır. Tarihi kent merkezleri, müzeler, sanat galerileri, anıtlar ve alışveriş ve yaşam merkezleri kent yaşamının temel çekim noktalarıdır.

İzmirliler için Alışveriş Merkezleri, yaşadıkları yerel hayat, kültürel yapı ve bunları ne denli yaşanabilir bir biçimde sundukları ile birbirinden ayrılmaktadır. Çünkü İzmirliler bulundukları kültürü yaşayabilecekleri yaşam merkezlerine önem vermektedirler. Açıkça ifade etmek gerekirse; İzmirliler alışveriş merkezlerinin yaşayan dokusuna, atmosferine ve bulunduğu ortamda kendinden bir şeyler bulmaya daha fazla önem vermektedir. Bu nedenledir ki; MaviBahçe nin sloganı ‘’ İçimde İzmir var’’ şeklindedir.

MaviBahçe 'yi diğer AVM’lerden ayıran en belirgin özellik açık alana sahip oluşu bu bir yeniliği de içinde barındırıyor. Yeni nesil AVM’lerde markaların örneğin digital ayna teknolojisi ile müşterileri deneme kabinlerinden kurtaracağı söyleniyor teknolojik yatırımlar var mı gelecek planlarınızda?

MaviBahçe açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine her zaman İzmir de Türkiye’deki ilkleri sunmuştur ve sunmaya devam edecektir. Teknolojik yatırımlarımız bu sene ve önümüzdeki seneler için planlanmış ve görüşmeler sürmektedir…

Açık AVM’lerde müşteriye sunulan konforda bir sıkıntı olduğu görüşünde olanlara ne demek istersiniz?

İnsanlar alışveriş merkezlerini yalnızca ihtiyaç duydukları bir ürünü satın almak için değil, aynı zamanda alışveriş merkezinin atmosferinden veya ortamından da keyif aldıkları için tercih ediyorlar. Tasarım ve ekolojik-doğal çevreye dayanarak, Açık AVM’lerde ana sirkülasyon alanları açık havada olduğu için iç ortam kalitesi mükemmele yakındır. Burada ana sorun konfor koşullarının yaratılmasıyla ilgilidir. Bu mekânlarda sıcaklığın ve hava hareketlerinin kontrolü çok önemli olup MaviBahçe olarak bu konuyu büyük ölçüde çözmüş olduğumuzu söyleyebiliriz. Kış aylarında ısıtılmış, yaz aylarında ise serinletilmiş teraslarımız ve fine dining bahçelerinde konfor şartlarından ödün vermeden keyifli zaman geçirilmesi mümkündür.

EGE HABER / Canan Baykız

Yorumlar (0)
30°
açık