Maden İşletilmek İstenen Saha Sit Alanı İlan Edildi

Küçük Menderes Ve Gediz Havzalarına Hayat Veren Bozdağların Hem Güney Hem De Kuzey Yüzünün Maden Girişimleriyle Talan Edilmek İstendiğini Öne Süren Ödemiş Baro Temsilcisi Erdem Boyacı, Kararın Son Derece Olumlu Olduğunu Belirtti.

İzmir 16.01.2015, 19:34 18.02.2015, 22:59
Maden İşletilmek İstenen Saha Sit Alanı İlan Edildi
İzmir’in Ödemiş ilçesini Manisa Salihli’ye bağlayan yol üzerindeki Allahdiyen köyü sınırlarında kalan ve maden işletme girişimleriyle gündeme gelen 48 dönümlük arazinin, İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca ’1. Derece Arkeolojik SİT Alanıilan edildiği öğrenildi.

Küçük Menderes ve Gediz havzalarına hayat veren, Bozdağların hem güney hem de kuzey yüzünün maden girişimleriyle talan edilmek istendiğini öne süren Ödemiş Baro Temsilcisi Erdem Boyacı, kararın son derece olumlu olduğunu belirtti. Bozdağlar’ın güneye bakan yüzü için de emsal teşkil edebilecek bir kararın alındığını ifade eden Boyacı, “En azından bu karar nedeniyle firma Bozdağların kuzeyinde maden işletme iznini kuvvetle muhtemel alamayacaktır. Bozdağlar’ın kuzeyi güneyi olsun dört bir yandan talan edilmek isteniyor. Ama halka ve çevreye rağmen ardı kesilmeyen bu ticari girişimlerin hiçbirinin sonuç vermeyecektir. Bu emsal kararın Bozdağlar’ın Küçükmenderes Ovasına bakan güney tarafı için de örnek olacaktır” dedi.
Ödemiş’in Oğuzlar köyünde bir şahıs tarafından açılmak istenen altın-gümüş maden ocağına karşı Küçük Menderes Tarih ve Doğa Katliamına Hayır Platformu öncülüğünde düzenlenen doğa yürüyüşüne bin 200 kişinin katıldığını hatırlatan Boyacı, “Resmi ve sivil tüm kurum kuruluş, kitle örgütleri ve hemşehrilerimizin bu sonu gelmeyen tarih, doğa ve eşsiz tabiatın katliamına yol açacak ticari teşebbüslerin karşısında gerekli duyarlılık ve sağduyuyu göstereceğine her zaman inanıyorum” diye konuştu.
Yorumlar (0)
31°
açık