29 Temmuz 2015 Çarşamba 14:06
Lokantacılar Odası Başkanı Yenice: "Kusur var kasıt yok"

Yenice "İzmir'deki üç esnaf arkadaş 2013 yılı Mart ayında yürürlüğe giren Et ve Et Ürünleri Tebliği'ne uymamıştır. Bizim kusurumuz budur. Pişmanız. Özür diledik. Bunda kasıt yoktur. Ancak, sosyal medyada İzmir'de at eti satılıyor algısı yaratıldı. Bu doğru değildir. İzmir'de hiç bir lokanta sağlığı bozacak et ve et ürünü satmamaktadır" dedi.

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yaptığı rutin denetim sonucu açıkladığı taklit ve tağşiş yapan firmalar arasında İzmir Lokantacılar Odası'na kayıtlı köfteci ve dönerci esnafının yer alması üzerine, İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Odası'nda basın toplantısı düzenleyen Türkiye Lokantacılar, Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı, İzmir Lokantacılar Odası Başkanı Aykut Yenice, İzmir esnafı ve kent turizminin yaratılan algı operasyonundan zarar gördüğünü söyledi.

Sosyal medya üzerinden İzmir'de lokanta esnafını zan altında bırakacak kampanyaya dönüştüğünü ileri süren Yenice, "Bazı basın organları ve sosyal medya üzerinden konunun farklı yansıtılmasının neticesinde tüm İzmir lokanta esnafını da zan altında bırakan bir kampanyaya dönüşmüş oldu. Her ne kadar yasanın hükümleri içerisinde Oda'nın 3 çok değerli üyesi konuya muhattap olsa da sosyal medyada 'İzmir halkını tehdit eden at ve eşek eti satılıyor' algısı oluşturulmaya çalışılması teşkilatımızı derinden yaraladı. Tam turizm sezonu sürecinde İzmir esnafı ve Kemeraltı esnafının sanki insan sağlığını tehdit eden bir iş yapıyormuş gibi gösterildi" dedi.

KUSUR


Yenice, "Bizler 2012 yılının 12. ayında resmi gazete yayınlanan 2013 yılının 5 Mart'ında yürürlüğe giren Et ve Et Ürünleri Tebliği'ne aykırı bir kusur işledik. Ancak kusurumuz, kasıt maksadına taşınmak istenmiştir. Kusur bilmeden suçu işlemektir. Kasıt ise tahümmünden suçu işlemek anlamına gelmektedir. Bakanlık'ın açıklamasında bizim firmalarımız taklit ve tağşiş yapanlar arasında gösterilmiştir. Cumhuriyet Savcılığı'nı suç duyurusunda bulunulmamıştır. Çünkü 2013 yılına kadar bir çok et ve et ürünü içinde arkadaşlarımızın kullandığı tavuk kıyması kullanılıyordu. Ancak, 2013 yılnıda artık etin içinde tavuk karıştırılmayacağı konusuda uygulamaya geçildi. Kusur budur. Ancak algı operasyonuyla İzmir esnafının bütününe mal etme çalışması yapıldı. Kasıt yok, kusur var" dedi. Bakanlığın listesinde adı geçen iki köfteci bir dönercinin at ve eşek etiyle bir ilgileri olmadığını de belirten Yenice "Konunun kamuoyuna farklı bir şekilde aktarılması bizi derinden üzmüştür. Bu tip gıda teröristlerine karşı mücadele veriyoruz. Peşlerini asla bırakmayacağız. Hizmet veren esnafın yanındayım. Kusurlarını örtmek gibi bir durum yok ama olay farklı boyutlara taşıyorlar. Sanki at eti satmışız gibi algı oluşturuldu. Resmi raporda kusurlu firmalar arasındayız. Kırmızı ette tavuk kıyması çıkmıştır. İnsan sağlığını birinci dereceden tehdit etmiyor" dedi.

DENETİM BİZLERE VERİLSİN

İzmir Lokantdıcılar Odası'nın Tebli çıktıktan sonra İzmir'de 2 bin 383 kişilye hijyen eğitimi verdiğini belirten Yenice, eğitimleri devam edeceklerini söyledi. Tebliğle ilgili esnafa bilgil verecek ve suç olduğunu söylemeye devam edeceklerini dile getiren Yenice "Eğitime ve bilgilendirmeye yönelik bir çalışmamız olacak. Denetim yetkimiz yok. Maalesef bu yetki bizlere verilmiyor. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı'nın belediyeye ait olmayan yerlere ceza kesemiyor. Odamız, Anayasal ve resmi bir kurumsa denetimler bize verilse bu konun daha çok önüne geçilebilir. Bu yetkinin verilmesi konusunda talebimiz var. Tebliğin yayınlanması konusunda biz de katkı koyduk" dedi. Tarım ve Gıda Bakanlığı'nın ihbar üzerine veya rastgele rutin denetimler yaptığını belirten Yenice, üç esnafın en çok iş yapanlar arasında olduğunu, sosyal medyadaki kampanyanın nedenin bu da olabileceğini söyledi. Yenice, Lokantacılık konusunda bir akademi kurmak istediklerini, daha önce Konak Belediyesi eski Başkanı Hakan Tartan'la işbirliği yaptığını, bu nedenle üyesi bulunduğu Ak Parti tarafından da eleştirildiğini söyledi. Yenice, akademi için 2 yıl önce İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'ndan yer talep ettiğini, henüz geri dönüş olmadığını söyledi.

ESNAF DA KONUŞTU

Bakanlığın açıkladığı listede adı geçen Kemeraltı esnafından Köfteci Okan Bademli ise "İnsan sağlığına zarar verebilecek hiçbir şey koymadık. Bunu insanlara zarar versin, kar edeyim, kazanç elde edeyim diye yapmadık" derken, Köfteci Murat Bulut ise "Düne kadar beyaz et, kırmızı ete konulan bir şeydi. Yasaldı. Mevzuat değişti, kanun değişti. At eti, eşek eti satmış firmalarla bizi aynı kefeye koymamaları gerekiyor. Sosyal medyada at eti satan firmalar olarak yer aldık. Yaptığımız işe bakış açıları değişti. Maddiyattan ziyade maneviyat çok önemliydi. Böyle karalanma kampanyası gibi oldu. Yıkıldık" dedi.

İZMİR ()

foto

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.