13 Temmuz 2015 Pazartesi 14:18
Küçükbay'dan bir uyarı daha

Ayçiçek ve ve zeytinyağı fiyatlarınının artmasından sonra tağşiş (hileli karışım) olaylarında büyük artış olduğunu duyuran Ahmet Küçükbay, bunun önlenmesi, yerli üreticiye destek veya ithalat vergilerinde ki adaletsizlik konusunda her hangi bir işlem yapılmadığını açıkladı. Küçükbay Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Küçükbay, “Türkiye ayçiçek ham yağ ihtiyacının üçte ikisini ithal ediyor. Yerli üretim gerekli miktarlarda olmadığı için ithalat kaçınılmaz oluyor. Uluslararası piyasalarda CIF bir ton bedeli 850 dolar olan ham ayçiçek yağı için 540 dolar vergi ödüyoruz. Bu hesapla maalesef ürünün üzerinde yüzde 65 gibi çok yüksek bir vergi yükü bulunmaktadır halkımızın temel gıdalarının başında gelen damak tadı anlamında tercih edilen ayçiçek yağı için bu vergi oranı çok yüksektir. Acilen ayçiçek tohumu ve ham yağda makul seviyelere düşürülmesi gerekmektedir. Ayçiçek yağı üretimini artırmak için kilo başına doğrudan desteğin en az 60 kuruşa çıkarılması ve ithal vergilerinin de diğer tohum ve ham yağlar seviyesine çekilmesi gerekir. Müstahsil de bunu beklemektedir" dedi.

Tağsişe karşı caydırıcı cezaların gündeme getirilmesini isteyen Küçükbaş şu uyarılarda bulundu,

"Azami yüzde 3 gibi bir bulaşma riski toleransı gözönünde bulundurulup bu oranı aşan firmalara caydırıcı cezalar uygulanmalı. 5, 10 ve 18 litrel ambalajlı yağların yağ asitleri kompozisyonu kontrollerinde yüzde 100'e varan oranda farklı yağlar çıkıyor. Bu durumda cezai şartlar mevcut yasalar çerçevesinde parasal anlamda bunu yapan üretici firmaya birincide 10, ikincide 20, üçüncüde 30 misli para ve meslekten men edilme gibi cezalar, yasal yaptırımlar uygulanmalıdır ki caydırıcı hale gelsin. Aksi halde bu işlere tevessül eden hilebazlar bu haksız kazançtan ve halkımızı aldatmaktan asla vazgeçmezler."


VERGİ KAYBI

Sektörde önemli oranda vergi kaybı ve haksız rekabete sebep olan iki konu hakkında da yetkilleri uyaran Ahmet Küçükbay, “Birincisi özellikle boya sanayinde kullanılmak üzere teknik amaçlı yapılan sıfır gümrük vergili ham ayçiçek yağı ithalatları. Halbuki boya sanayi için gıdada kullanımı GDO dan dolayı yasak olan, sadece yem sanayinde kullanımı serbest olan soya yağı veya gıdada çok tercih edilmeyen ve daha ucuz olan keten yağları kullanılabilir. Neden her sene artan büyük tonajlarda (2014 italatı 64 bin tondur) boya üretimi için illa ayçiçek yağı ithal edilir iyice bir araştırmak gerekir. Bu hesapla devletin 1 yıllık ithalatta almadığı vergi tutarı 35 milyon dolardır. Olabilecek suistimallere karşı teknik sanayi kullanım amaçlı da olsa ham ayçiçek yağ italatında gıdada alınan ithalat vergisi ne ise o uygulanmalıdır. İkinci önemli konu ise haksız rekabet konusu ise Bosna'dan yapılan sıfır gümrüklü ham veya rafine ayçiçek yağ ithalatlarıdır.Gelen miktarlar aylık 5 bin tonlara yaklaşmıştır. Bu miktar Türkiye'nin aylık kullanımının yaklaşık yüzde 8'i demektir. Bosna'da yetişen bu miktarlarda bir ürün yok. Muhtemelen komşu ülkelerden alınıp Türkiye'ye ihraç edilmektedir. Biz de Türkiye olarak Bosna'dan vergi almamakla kendi çiftçimiz dururken komşu ülkelerin çiftçilerine dolaylı destek sağlamış olmaktayız. Bu ithalat sektörde fiyat dengelerini bozup, haksız rekabete ve ciddi oranlarda vergi kayıplarına neden olmaktadır" dedi.

Anahtar Kelimeler:
IzmirZeytinyağıAyçiçek
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.