25 Temmuz 2014 Cuma 13:18
Kocaoğlu'ndan Ankara'ya 6 Mesaj
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin de katıldığı ‘İzmir Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 6 yıldır hiçbir gelişme sağlanamayan 6 önemli kent sorununu dile getirip İzmir’e “samimi” destek istedi. Bakan Zeybekçi, “İhmal edilmişlikten dolayı sizlerin de sabırsızlandığını biliyorum. İzmir’de nokta atışı yapalım” diye konuştu.

İzmir iş dünyasının bir araya geldiği İzmir Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “2008 yılında Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nin açılışında, Sayın Başbakanımız, ana muhalefet partisi liderimizin, altı tane bakanımızın, bir çok milletvekilimiz ile işadamlarımızın bulunduğu katılımcılara hitaben yaptığım konuşmanın aynısını yapmak istiyorum. O gün üç tane şey söylemiştim, aynılarını söyleyeceğim ve 6 senede ne yaptığımızı hep birlikte göreceğiz” diye konuştu. İzmir ile Manisa arasındaki teşvik adaletsizliğinin mutlaka ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Efendim ‘şöyle olursa 3. bölgeden, böyle olursa 5. bölgeden vereceğiz; ihracat olursa şöyle yapacağız, ithalat olursa böyle yapacağız’ Bunların hepsini dinlemekten yorulduk. Bu işi artık Manisa’yla eşitleyin! İzmir'in toprağı zaten sınırlı, alt yapı yatırımları yapılmış. Daha fabrika kurulmadan yolları eskimiş, şimdi biz Büyükşehir Belediyesi olarak asfalt yapıyoruz. Kemalpaşa OSB kilitlenmişti, önünü açtık, çoğu boş duruyor” dedi.
İzmir Limanı’nın büyütülmesinin İzmir için önemine dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı, sözlerine şöyle devam etti:

“Limanın büyütülmesi konusunda ve dünyanın en büyük çevre yatırımlarından birisi olan körfeze sirkülasyon kanalının yapılması konusundaki projemizi hazırlayıp 15 sayfa halinde Binali Bey’e verdim. O günden bugüne kadar tam 5 yıl geçti. Devlet Demiryolları yaklaşma kanalını büyütecek, derinleştirecek. Bunun için geri sahasını tarama malzemesi ile dolduracak, geri sahası iki-üç kat büyüyecek. İzmir Limanı’nın kapasitesi üç kat artacak, üçüncü nesil gemiler girecek, ticaretimiz ve lojistiğimiz canlanacak. Biz de İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak kuzeye sirkülasyon kanalı yapacağız Bizim yapacağımız yatırım iki, iki buçuk misli daha pahalı ama İzmir’i, Körfez’i kurtaracağız”

6 yıl önce Başbakan’a arz ettiği üçüncü konunun ise İnciraltı olduğunu vurgulayan Başkan Kocaoğlu, “450 hektar alanı sağlık kampüsü olarak belirliyorsunuz, içine 300 dönüm AVM koyuyorsunuz. Şu anda Balçova alışveriş merkezlerinin kapladığı toplam alan 70 dönüm, trafik nasıl sıkışıyor, yaşanmaz hale geliyor! 300 dönüm AVM’nin yapıldığı yerde sağlık turizmi olmaz, sağlık da olmaz. Oranın yaşaması için kaç bin araba girecek. ‘Efendim illa bu olacak, bu kaçınılmaz’ diyorlar. Turizm Bakanlığı'nda plan yapıyorlar, biz de aman düzgün olsun diye gidiyoruz. Bakan, ‘Bu 300 dönüme dokunamazsın Aziz’ diyor. Doğal sit olduğu için Çevre Bakanlığı’na geçti. Gittim; Bakan, ‘‘Bu 300 dönüme dokunamazsın Aziz’ dedi. Bu 300 dönüme dokunamazsak burada sağlık turizmi de olmaz. Termal su tamam, her şey tamam ama olmaz. Birbirine zıt iki tane şey aynı alanda olmaz. Akıl ve bilim ne diyorsa onu yapmamız gerekiyor. Bizim istediğimiz tek şey bu” diye konuştu.

Seferihisar’da hiç kullanılmadan bütün ömrünü bitiren kuyuların yanına 7 milyon lira para harcayarak yeniden kuyu açtıklarını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 3.5 sene önce bu kuyulardan su çıkardıklarını belirtti. Minimum 800 dönüm serayı ısıtacak su ve 4.5 megavat elektrik üretecek enerji bulunduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti:

“İzmir Jeotermal A.Ş.’nim yönetim kurulu başkanı İzmir Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı da yönetim kurulu başkan yardımcısı, yüzde 50’şer ortağız. Sera yapımına uygun 49 dönüm hazine arazisi bulduk. Vali Bey’in imzası ile bu arazinin tahsisini istedik. Tarımı seracılığı kalkındıralım diye. Bir dönüm serada bir kişi çalışıyor. Yanında da 39 bin dönüm tatbikat alanı var, oradan da 500 dönüm verilerse, bacasız 1000 kişinin çalışacağı, ihracat yapılacak bir seracılık, üretim faaliyetine başlayacağız. Bunu kentin kalkınması için yapacağız. Hadi Büyükşehir Belediyesi muhalif, bunu gündeme getirmiyorum. Ama Vali ile ortağız, devletle ortağız. Valilik de kamu kurumu, biz de kamu kurumuyuz. Bu niye engellenir, bu niye tahsis edilmez? Bu garip bir iştir” dedi.
İzmir’de hizmet sektörünün, turizmin, sanayinin, tarımın gelişmesi için her türlü katkıyı koyduklarını hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, Ekonomi Bakanı Zeybekçi’nin Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığını hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Bakınım; siz hiç bir metropol kentin belediyesinin, öz kaynaklarıyla 400 milyon lira harcayarak memleketin en büyük fuar alanını yaptığını gördünüz mü, işittiniz mi? Yeni fuarımız bu sene sonunda bitiyor. Bunu kenti kalkındırmak, yerelde kalkınma için yapıyoruz. Merkezi hükümet, otobanlar, bölünmüş yollar ve yap-işlet-devretle havaalanı yaptı, Allah razı olsun ama ekonominin canlanması sadece yola, havaalanına bağlı değil. Bu cennet Ege Bölgesi turizmde büyüyecekse yatırım yapılması, turizme teşvik sağlanması gerekiyor. Sağlık turizmine teşvik verilmesi, kongre turizmine, fuar alanına, kongre turizmine destek olunması gerekiyor. Başka türlü olmaz. Bir Adnan Saygun kültür merkezi yaptık, bugün 100 milyon liraya yapamazsınız.”
İzmir’in gündeminde Göztepe ve Karşıyaka’da iki tane stat olduğunu kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Örnekköy’deki spor kompleksi projesini gündeme getirerek, “Ama anlatamadık. Sayın Başbakan’a da mektup yazdım, spor bakanlarına yazdım. Bu kentin olmayacak yerine stat yapıp trafiği, kenti kirletmeyin dedik. Yok! 6 aydır, Bakan değiştiğinden beri randevu istiyorum. bunu konuşacağım, ‘gelin bakın inceleyin, bir karar verelim diyeceğim’ ama yok! Bir kenti en iyi yerel yönetim, belediye başkanı bilir. Planını da programını da geleceğini de o bilir. Eğer bir kentte önemli bir proje yapılacaksa mutlaka yerel yönetimlerle bunun planının tartışılması, görüşünün alınması ve haklı gerekçelerinin nazarı dikkate alınmasa gerekir. Öbür türlü kaynak israfından başka bir yere gidemeyiz” diye konuştu.

İzmir’in İl Genel Meclis üyeleri, İzmir’in valilerinin çalışıp tasarruf ederek, 150 senede toplam 1704 tapu edindiğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu sözlerini şöyle tamamladı:

“İl Özel İdareleri kapatıldı. Bu 1704 tapudan Sayın Valimizin kurduğu, Sayan Vali Yardımcısı’nın başkan yardımcılığını yaptığı, 8 tane İl Müdürü ile Büyükşehir Belediye Başkanı’nın olduğu komisyonda İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bütün görevler verildiği halde 1 tane tapu verilmedi. Yani komisyon ve Valilik sıfır çekti. Bunun belediye başkanlığı yapmış Sayın Bakanımız tarafından sorgulanması ve masaya yatırılması, Bakanlar Kurulu’na getirilmesi gerektiğine inanıyorum”
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Anahtar Kelimeler:
6MesajKocaoğlundanAnkaraya
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.