04 Nisan 2015 Cumartesi 14:21
Kocaoğlu: "Üretici kooperatiflerde birleşmeli"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, üreticilerin kooperatiflerde birleşmesini, kooperatiflerin de birlikte hareket ederek alım ve pazarlamada gücüyle marka olması gerektiğini söyledi. Kocaoğlu, kooperatiflere desteğin artacağını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Köy Koop İzmir Birliği'nin düzenlediği “Kırsal Kalkınmada Yerel Yönetimler ve Kooperatifler Elele Çalıştayı" Tarihi Havagazı Fabrikası'nda yapıldı. Aksaray, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Isparta, Kastamonu, Muğla, Zonguldak, İzmir, Burdur'den gelen kooperatif başkanlarının katıldığı Çalıştay'ın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Amaç kalkınmak, insanımızın yaşam standardımızı arttırmak, gelir seviyesini yükseltmek. Amaç lokmamızı büyütmek. Ova yollarını asfaltlama öyle Kordon’da otururken 'Hadi bunu yapalım' diye başlamadık. Yerelde kalkınma olarak adlandırdığımız bir çalışma içerisine girdik. İzmir’in kalkınması için, sanayi, ticaret, hizmet sektörünün, turizmin, kültür sanatın kalkınması için de katkıda bulunuyoruz ama, İzmir’i bugünlere taşıyan asıl önemli alan olan tarım ve hayvancılığa özel önem veriyoruz" dedi. Tarımın merkezi hükümetin göz ardı ettiği bir sektör olduğunu belirten Kocaoğlu, sosyal demokrat bir belediye olarak yasal mevzuatın da uygun olduğu şekilde kooperatiflere destek verdiklerini söyledi.

SIRA GEDİZ; BAKIRÇAY VE TAHTALI HAVZALARINDA

Yarımada bölgesinde yürütülen çalışmaların ve organik tarımı destekleme çalışmalarına da değinen Başkan Kocaoğlu, “Yarımada’nın stratejik planını belirledik. Yarımada’nın doğal güzellikleri, ekolojik zenginlikleri gibi neyi varsa, envanteri çıkartıldı. Bunları nasıl değerlendiririz diye bilimsel bir çalışma yaptık. 1309 civarında proje çıktı. On tanesini Yarımada’nın çiftçisini, üreticisini kalkındırmak, vatandaşlarımıza katkı sağlamak için uygulamaya koyacağız. Benzer çalışmayı Gediz Havzası ve Bakırçay Havzası’nda yürütüyoruz. Tahtalı ve Küçük Menderes Havzası’nda da aynı çalışmaya başlayacağız" dedi.

PAZAR PAYI MARKALAŞMADAN BÜYÜMEZ
Üreticilere birlik olma çağrısında bulunan Kocaoğlu “Kooperatifler bünyesinde birleşeceğiz. Pazarlık gücünün sağlanması, girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve pazarda söz sahibi olması için kooperatiflerle birlikte yürümek zorundayız. Avrupa’nın büyük bir bölümünde tarım ve hayvancılık faaliyetlerini kooperatiflerle yürütüyorlar, başka bir çözüm bulamamışlar. O zaman biz de kooperatifleri destekleyeceğiz. Aynı iş kolunda örneğin süt veya peynir üreten 50 tane aynı işi yapan kooperatif olursa rekabet edemezsiniz. Alımda ve pazarlamada güç oluşturmak, marka olmak zorundasınız. Markalaşamadığımız müddetçe pazar payını arttırmamız söz konusu değil. Üretici kooperatifleri markalaşmalı. Bizim İzmir’deki birlikle, destek olacağımız kooperatiflerle, ekonomik değerlendirme ve verimlilik ağı kurmak zorundayız" dedi.

Köy-Koop Merkez Birliği Genel Başkanı Yakup Yıldız ise kooperatiflerin tek çatı altında toplanması ve dikey örgütlenmenin sağlanması gerektiğini söyledi. Köy-Koop İzmir Birlik Başkanı Muhittin Akbulut ise, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kırsalda kalkınmaya sağladığı desteğin Türkiye’ye örnek olduğunu söyledu. Akbulat." Türkiye’de ilk kez bir belediye köy yollarını, arazi yollarını asfaltladı. Bu Türkiye’de bir ilktir. Türkiye’de okul sütü İzmir’de başladı. Hükümet bunu görünce tüm Türkiye’de okul sütü dağıtımına başladı. İzmir her şeyin öncüsü ve önderi oldu. İzmir’de Tarım ve hayvancılık gelişsin diyen bir büyükşehir belediye başkanı var. İzmirliler ve kooperatifçiler Sayın Kocaoğlu’na güvenmektedir. Kırsalda kalkınma anlamında belediyemizin tavrını hayranlık ve heyecanla takip ediyoruz. Yapılan bu yatırımlar yeni bir köy enstitüsü hareketi gibi olacaktır. Biz İzmir’iz yaparız" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.