11 Nisan 2015 Cumartesi 13:38
Kocaoğlu: Seçim arifesinde kara çalmaya çalışıyorlar

Gölge etmeye kalkmayın

Seçim arifesinde kara çalmaya çalışıyorlar

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, seçim öncesi iki ay yine Büyükşehir Belediyesi ve kendisinin bombardımana tutulacağını, hırpalanmaya, halkın gözünde itibarsızlaştırılmaya çalışılacağını belirterek “Yalandan kara çalmaya çalışıyorlar. Hesabını veremeyeceğimiz iş yok. Kentin kalkınması için hizmet ediyoruz. Gölge etmeye kalkmayın" dedi.

Büyükşehir Belediyesi'nin Altınyol'dan Bayraklı ve Bornova ilçelerine ulaşımı kolaylaştıracak Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı temeli törenle atıldı. Proje kapsamında Smyrna Meydanı'ndan Anadolu Caddesi'ne kadar bağlantıyı sağlayan mevcut Bayraklı Adnan Kahveci kavşağının tren yolu geçişinden sonraki bölümü yenilenerek köprüler ile Altınyol'a kadar uzatılacak. Böylece Altınyol bağlantısıyla Konak ve Karşıyaka yönünden gelen araçlar, Nur Sultan Azerbayev Bulvarı, Smyrna Meydanı, Manas Bulvarı ve Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi'ne kesintisiz ulaşabilecek. Yeni köprülü kavşak sayesinde, Bornova ve Bayraklı yönünden (Smyrna Meydanı üzerinden) Konak ve Karşıyaka yönüne de Altınyol aracılığıyla kesintisiz bağlantı sağlanmış olacak. İhale kapsamında 1.5 kilometreye yakın yol ve tretuvar düzenlemesi ile 7 bin 900 metrekarelik köprülü kavşak yapılacak ve çalışmalar toplam 12 ayda tamamlanacak. Temeli atılan köprülü kavşağın toplam maliyeti ise 22,5 milyon TL olacak.

KARABAĞ'DAN ALTYAPI, İMAR VE KIYI YAKINMASI

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, projenin yıllar önce yapılması gerektiğini söyledi. Bayraklı'nın başka sıkıntıları da olduğunu belirten Karabağ, Yeni Kent Merkezi'ndeki gökdelenlerin sayısının arttığını buna parelel olarak altyapının yenilenmesi gerektiğini söyledi. Karabağ, "Gökdelenler merkezi Bayraklı trafiği ve altyapı açısından bölgeye yeni yükler getiriyor. Trafik akışını bir bölümü bu kavşakla giderilecek. Ama altyapıda şimdiden çalışmaya başlanılması gereken olaylar var. Örneğin Folkart gökdelenlerinde 4 bin kişi yaşıyor. Sirkülasyonla bu sayı 20 bine çıkıyor. Buradaki evsel atığı düşünün. Kanalizisayon altyapısını bu bölgede bir an önce yeni planlara görev revize edilmesi gerekiyor" dedi.

Bayraklı'nın denizle buluşmasını sağlayacak yeni çabalar gerektiğini de söyleyen Başkan Karabağ, "Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği kıyı tasarım projelerine teşekkür ederiz ama Bayraklı sahili ile insanları buluşturmamiz gerekiyor. Altınyol'da 1 km yolu yeraltına alacak proje yapılırsa, denizle Bayraklılıyı buluşturabiliriz. Metro istasyonlarının da yeraltına alınabileceğini dünüşünüyoruz. Şemikler ve Çiğli'deki sorun burada da var. Üçüncü sıkıntımız ise imar konusunda. 1980'li yıllarda yapılan mevcut gecekodular haihazırlar haritaların üzerine oturturtulmuş. Gecekonduları dönüştürmek için buralara rant sağlayacak yeni planlar yapmak gerekir. Biz kıyıdaki büyük parsel sahiplerine verilen gibi 3 emsal verilsin demiyoruz. Birazcık yoğunluk vererek müteahit ile gecekondu sahibinin pazarlık yapacak noktaya getirilmesini istiyoruz. Bu şekilde gecekonduların kalkması sağlanabilir. Bu amaçla 6 bölgede planlama müdürlüğümüz revizyon imar plan çalışması yapıyor. Tabii ki 5 binlik planla uyumlu olması gerekiyor. Bu konuda Aziz Başkan'dan destek istiyoruz" dedi.

KOCAOĞLU : "BÜYÜKŞEHİR VEYA BAYRAKLI ÇATISI ALTINDA KONUŞURUZ"

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, konuşmasına Hasan Karabağ'a yanıtla başladı. Karabağ'ın söylediği konuların bir kısmının belediyenin yaptığı çalışmalar kapsamında olduğunu belirten Kocaoğlu "Bir kısmını da öneri olarak kabul ederek üzerinde çalışmamız gereken konular olarak değerlendiriyorum. Bu konulara burada girmeyeceğim. Her zaman ister Bayraklı çatısı altında ister Büyükşehir Belediyesi çatısı altında her türlü konuya değerlendirip, irdeler ve birlikte gerekeni yaparız" dedi. Kocaoğlu, bu sözleri Karabağ'ın törende yaptığı konuşmaya sitemde bulunduğunu, önerilerle ilgili çözümü belediyelerin kendi arasında çözebileceği mesajı verdiği belirtildi.

İKİ ÖNEMLİ YOL TRAFİĞİ RAHATLATACAK


Kocaoğlu, İzmir trafiği için Adnan Kahveci kavşağıyla Altınyol'la buluşacak olan Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi'nin Manisa kavşağına ulaşması ve Yeşildere'de Uçan Yol'un devamında Otogar ve Çevre yoluna bağlanacak yolun büyük önemil olduğunu söyledi. Bu iki yolla trafik sıkışıklığı yaşana Ankara asfaltının rahatlayacağını belirten Kocaoğlu, "Otobüsler yenilendi. Metro Evka-3 ile Üçkuyular arasıda çalışıyor. İZBAN Mayıs'ta Torbalı'ya kadar hizmet vermeye başlayacak. Selçuk'a uzayacak 26 km'lik hatla ilgili ihalelere de çıktık. Metro 8,5 km'lik yeni hatla Narlıdere'ye uzayacak. İlk 4,5 kilometrelek bölümün projesi tamam. Fizibilite çalışması sonrası inşaat ihalesine çıkılacak. Sinyalizasyon sisteminin düzenlemesi ve yeni çekerlerle birlikte 1,5 dakikada bir tren çalışacak hale gelinecek. Körfez'e aldığımız katamaran tipi gemiler hem İzmir hem Türkiye hem de dünya denizciliğinde taşımacaklıkta bir devrimdir. Gemiler yapan firmanın kapısında Norveç'ten ABD'den insanlar var. Türkiye'den belediyeler var. Çok zorlandık, çok uğraşıldık ama bir karar verdik. Türkiye denizcilğinde bir çığır açtık. Körfez'de çalışacak üç arabalı vapurdan birisi Tuzla'da denize indi. Adı Hasan Tahsin. Arabalı vapurlar altı ay arayla hizmete girecek" dedi.

HANGİ GAZETECİYE AMBARGO KONMUŞ?

İki ay sonra yapılacak seçimler öncesinde ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik basında çıkan haberler ve iddialarla ilgili de sert açıklamalarda bulunan Kocaoğlu, "Seçim arifesinde, 'İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı şunu istedi, bunu istemedi', yok 'Cebinde kontenjan listesi var. Önseçimde şunu destekledi. Bunu desteklemedi' gibi sözler muhalefet tarafından işleniyor. Muhalefet basını tarafından işleniyor. Canazeye alınmayan gazetecilerle, elini kolunu sallaya sallaya İzmir Büyükşehir Belediyesi koridorlarında gezen gazeteciler akreditasyonu yok diye ortalık karıştırılmaya çalışılıyor. Hangi gazeteci Büyükşehir Belediyesi'ne girememiştir? Hangi gazeteciye ambargo konmuş? Hangi gazeteciye 'sen buradan çık' denmiş? Hem kirletiyorsunuz basın özgürülüğünü, hukuk sistemini; hem de yaptığınız işi hiç alakası olmayan yerlere sıvamaya çalışıyorsunuz. Tutmaz. Uğraşmayın. Daha fazla küçülmeyin. Ayıptır" dedi.

YALANDAN KARA ÇALMAYA ÇALIŞIYORLAR

Emin adımlarla kentin kalkınması, huzuru, İzmirlini yaşam standartını arttrırmak için canlarını dişlerine takacak çalıştıklarını belirten Kocaoğlu "Engellemeye çalmışmayın. Sadece ve sadece izleyin. Ve gölge etmeye kalkmayın. 11 yıldır gölge olamadınız. Bundan sonra da olamayacaksınız. Güneş balçıkla sıvanmaz. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve başkanına rüşvet, riya, adaletsizlik, ahlaksızlık, hırsızlık, soysuzluk, şerefsizlik bulaşmaz. Çok uğraşdınız. Çok kara çaldınız ama bulaşmaz. Yolumuz insanlık, adalet, hizmet, insanı yüceltmek yoludur. Başka işte gözümüz kulağımız, hesabımız yok. Bunu herkes biliyor. Yalandan kara çalmaya çalışıyorlar. Biz uyanık olacağız .Hesabını veremeyeceğimiz hiç birşey yok. Seçime ik ay kala yine bombardıman yapılacak. İzmir Büyükşehir Beledyie Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi tırmalanmaya, bir şeyle kopartılmaya, itibarsızlaştırılmaya çalışılacak. Bizler mücadele edeceğiz. Ülkenin geleceği için hukuk devleti, adalet için bu mücadeleyi yapacağız" dedi. Konuşmaların ardından Kocaoğlu, Karabağa ve törene katılan ilçe belediye başkanları birlikte temel atma butonunu bastı. 


TRAFİĞE DİKKAT

Bu arada İzmir Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yaçılı açıklamada Adnan Kahveci Kavşağı'ndaki çalışmaların başlamasıyla ortaya çıkan trafik sıkışıklığı konusunda bilgi verildi. Açıklamada "Adnan Kahveci Köprülü Kavşağının 420 gün süre ile kapatılması ve çalışmalar sırasında Altınyol'un (Anadolu Caddesi) Karşıyaka istikametindeki en sağ şeridinin Bayraklı İskele ile Rekreasyon alanının bitimine kadar olan bölümünün 20 gün süre ile araç trafiğine kapatılması nedeni ile Bayraklı ve Bornova ilçelerinden Karşıyaka ilçesine geçişi sağlayan ve ana arter konumunda olan Smyrna Meydanı, Eski Tekel Kavşağı, Adliye Kavşağı, Egemak Kavşağı ile Ozan Abay Caddesi üzerinden geçen ve Altınyol tarafındaki eski Anadolu Caddesine bağlantısı bulunan Adliye üst geçidi ile Altınyol (Anadolu Caddesi) üzerindeki trafiğin yoğunlaşmasına sebep olmaktadır. Söz konusu kavşaklarda ve güzergahlarda trafik yoğunluğunun oluşması durumunda trafik ekiplerimizce gerekli müdahaleler yapılarak, trafik düzeni ve güvenliği sağlanmaktadır. Sürücülerimizin, çalışmalar sırasında trafik düzeni ve güvenliği açısından çalışma alanında bulunan işaretlere ve görevlilerin ikazlarına uymaları gerekmektedir" denildi.

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.