Keşif Dağcılık-ODER 5. Otizm Farkındalık Etkinliği

Keşif Dağcılık Kulübü ve Otizmli Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği (ODER) işbirliğinin güzel örneklerinden biri olan 5. Geleneksel Otizm Farkındalık Pikniği, Kemalpaşa’nın Yiğit Köyü’ndeki Bircanlar Piknik Alanında gerçekleştirildi.

İzmir 22.07.2015, 12:33 22.07.2015, 12:35
Keşif Dağcılık-ODER 5. Otizm Farkındalık Etkinliği

Gençlik ve Spor Hiezmetleri ve Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından Keşif Dağcılık olarak tescillenerek doğa yürüşü, spor kaya tırmanışı, geleneksel kaya tırmanışı gibi etkinlikler düzenleyerek sosyal sorumlululk çalışmaları yapan Keşif Dağcılık, 1999 yılında Otizmli çocukların anne-babaları tarafından kurularak otizm konusunda farkındalık yaratmayı amaç edinen Otizmli Çocukları Koruma v eve Yönlendirme Derneği (ODER) işbirliğinde düzenlenen Geleneksel Otizm Farkındalık Pikniği Kepalpaşa’da yapıldı.

Sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını engelleyen nörolojik bir gelişim bozukluğu olan Otizm, genellikle yaşamın ilk iki yılında tanı konuluyor. Hastalıkları Kontrol Etme ve Önleme Merkezi (Centers for Disease Control Prevention)’nin 2012 verilerine göre dünya’da 88 kişiden 1’inde görülme sıklığı olan otizm bugün için 68 kişiden 1 kişide görülmekte ve 2015 projeksiyonu yeni doğan 2 kişiden birinin Otizm tanısı alacağı şeklinde ifade edilmektedir. Önlemenin ya da farkında olmanın tedavi etmekten çok daha az maliyetli olduğu düşünüldüğünde Otizm konusunda yapılması gereken çok şey bulunmaktadır.

Hayatı ve insanları bir noktada yakalamak düşüncesi ile Keşif Dağcılık Kulübü 2010 yılından itibaren ODER ile otizmli bireyler ve ailelerin bir araya getirildikleri geniş katılımlı piknik etkinliği düzenliyor. İlk etkinlik 2010 yılında Manisa Spil Piknik alanında toplam 105 otizmli birey ve ailesinin katılımı ile, 5. etkinlik ise 480 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.


Etkinliğe İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Belediyesi, Buca Belediyesi, Çiğli Belediyesi, Gaziemir Belediyesi, İzmir 3. Sanayi Sitesi Kooperatifi, Esnafı ile özel kişi ve kurumlar farklı konulardaki destekleri ile katkıda bulundular. Sabah katılımcıların ikametlerinin bulundukları semtlerden alınmaları ile başlayan etkinlik piknik alanında gün boyu yiyecek ve içecek ikramı ile devam etti. Canlı müzik ve orkestra eşliğinde eğlence ile doruk noktasına ulaşan piknik geri dönüşün başlaması ile tamamlandı.

Keşif Dağcılık Kulübü Yönetimi ve Üyeleri otizmli bireyler ve ailelerinin güzel zaman geçirmelerini sağlamak için, kesintisiz hizmet sunumunda bulundu.

Etkinlik 2016 yılında 6. Otizm Farkındalık Pikniğinde buluşmak dileği ile sonlandı.

Yorumlar (0)