Kent hazır olursa İzmir sağlık turizminde uçar

Sağlık turizmi alanında Avrupa ve Amerika’dan hasta kabul ettiklerini belirten Özel İzmir Can Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op.Dr. Muzaffer Keskiner ''Kent hazır olursa İzmir sağlık turizminde uçar'' dedi.

İzmir 27.08.2018, 11:15
Kent hazır olursa İzmir sağlık turizminde uçar

Sağlık turizmi alanında Avrupa ve Amerika’dan hasta kabul ettiklerini belirten Özel İzmir Can Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op.Dr. Muzaffer Keskiner, “Kentteki yöneticilerimizin önderliğinde, sağlık kuruluşlarının katılımıyla ortak bir eylem planını hayata geçirebilirsek İzmir sağlık turizminde uçar. Biz her konuda iş birliğine hazırız” dedi.

Türk tıbbının gerek insan gücü, gerekse teknolojisi ile Avrupa ve Amerika ile yarışır bir konumda olduğunu ifade eden Op.Dr. Muzaffer Keskiner, “Örneğin Türkiye’nin protezli ortopedi ameliyatlarında başarı oranı Amerika’dan daha aşağıda değildir. Çok başarılı ortopedistlerimiz var. Amerika’da kalça protezinin maliyeti minimum 50bin dolar iken Türkiye’de 5 bin dolar. Meksika’da bu operasyonunu maliyeti 10-15bin dolar arasındadır. Meksika bugün Amerika sağlık turizm pastasının %25’ini alıyor. Türkiye’nin fiyat avantajı çok yüksek. Biz teknoloji ve insan kaynakları olarak çok üst düzeydeyiz” dedi.

HAYAL EDEMEYECEĞİMİZ GELİRLER ELDE EDİLEBİLİR

Türkiye’de sağlık turizmi çalışmaları bireysel çabalarla veya merdiven altı yerlerde yürütüldüğünü anlatan Keskiner,

“Devletimizin bu konudaki politikaları her geçen gün gelişiyor. Sağlık turizmini belgelendirme koşullarına bağlıyor. İzmir’de Can Hastanesi olarak sağlık turizm belgesinin sertifikasını ilk alan hastaneyiz. Diğer hastaneler ile sağlık turizmi alanında iş birliği içerisinde olup, sırt sırda verip çalışmak isteriz. İzmir ve Türkiye’de gerekli çalışmalar planla şekilde yürütüldüğü takdirde hayal edemeyeceğiniz kadar büyük gelir elde edilebilir. Çünkü şu an dünyadaki sağlık turizmiyle ilgili harcamalar katlanarak artıyor. Yani önümüzdeki 5 yıl içerisinde 100 milyon dolarlardan bahsedeceğiz. Çünkü özellikle endüstrileşmiş ülkelerde yaşlı nüfusu büyük bir hızla artıyor. En büyük avantajlarımızdan biri de bu. Avrupa ve uzak ülkelerdeki yaşlı nüfusu ülkemize çekmeye çalışıyoruz. Türkiye olarak bir an önce bu işin kaymağını almak zorundayız.Bunun için çok hızlı davranmamız gerekiyor” diye konuştu.

Yorumlar (0)
21°
açık