Kayıp-Kaçak Bedelleri İade Edilsin

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, devlet tarafından tüketicinin sırtına yüklenen kayıp-kaçak bedellerinin ivedilikle tüketiciye iade edilmesini istedi.

İzmir 15.01.2015, 00:04 18.02.2015, 22:59
Kayıp-Kaçak Bedelleri İade Edilsin
Bu amaçla 09.01.2015 tarihinde TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi veren Yüksel, “Dağıtım şirketleri, devlet eliyle on yıldır haksız bir şekilde tüketicilerin milyarlarca lira parasını gasp etmiş durumdadır” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, kayıp-kaçak bedeli adı altında on yıldan beri tüketicilerden haksız olarak tahsil edilen bedellerin iade edilmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi. Yüksel, “Dağıtım şirketleri on yıldan bu yana tüketicilerden haksız bir şekilde milyarlarca lira para tahsil ettiler, bu paranın tüketicilere en kısa sürede iade edilmesini istiyoruz” dedi.Haksız yere tüketiciden elde edilen paranın iade edilebilmesi için 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nda değişiklik yapılması gerektiğini belirten CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel şunları söyledi:

“ Ülkemiz genelinde yaklaşık 37 milyon elektrik abonesi bulunuyor ve tüm abonelerden haksız olarak 9 farklı bedel tahsil ediliyor. Elektrik abonelerinden alınan ‘Enerji Tüketim Tutarı’ dışındaki diğer bedeller, ‘Kayıp/Kaçak Bedeli, Perakende Satış Hizmet Bedeli, Sayaç Okuma Bedeli, İletim Sistemi Kullanım Bedeli, Dağıtım Bedeli, Enerji Fonu, TRT Payı, Belediye Tüketim Vergisi ve KDV’ dir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ‘Kayıp/Kaçak Bedeli ile Sayaç Okuma Bedeli’ne dayanak olarak Elektrik Piyasası Kanunu’nu gösteriyor. Bu bedelleri düzenleyen hiç bir yasal dayanak olmadığı halde, abonelerden bu ad altında tahsilata devam edilmiştir. Tüketicilerden gelen tepkiler üzerine, dağıtım şirketleri, faturalardan kayıp kaçak bedelini kaldırmış gibi yapıp, gerçekte bu bedeli elektrik faturalarına eklemeye devam etmişlerdir.”

ÖZEL SEKTÖRÜN ÇIKARLARI ÖN PLANDA
“Elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştirilmesine rağmen AKP, özel sektörün çıkarlarını önceliğine almıştır” diyen Yüksel şunları ekledi:“Elektrikte kayıp kaçakları azaltacak uygulamaları yaşama geçirmek özel şirketlerin göreviyken, bunun maliyeti abonelere, tüketicilere yüklenmiştir. Kayıp-kaçak bedeli altında vatandaşa milyarlarca lira ceza kesilmiş, binlerce insan hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunulmuştur. Abonelerin ödediği bedelin yaklaşık % 14’ünün kayıp kaçak bedeli olduğu dikkate alınırsa, abone başına yılda ortalama en az 84 lira ile en çok 168 lira kayıp kaçak bedeli ödendiği görülüyor.  TEDAŞ tarafından 2003 yılından 2012 yılına kadar yapılan kayıp kaçak tarama kontrollerinde 9,68 milyar kWh 2,37 milyar TL kaçak tahakkuku gerçekleştirilmiştir. Yine aynı dönemde 598.241 abone hakkında ise savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.”DEVLET ELİYLE SOYGUN
Anayasa Mahkemesi kararına rağmen abonelere Anayasa’ya aykırı şekilde, mali yükümlülükler ve ödeme zorunluluğu getirilen bu uygulamanın devam ettiğini belirten Yüksel, “Tüketiciden haksız ve hukuksuz olarak alınan bu bedelle, elektrik dağıtım şirketlerinin kar etmesi sağlanıyor. Dağıtım şirketleri, devlet eliyle on yıldır haksız bir şekilde milyarlarca liralık  soygunu sürdürmektedirler. Bu uygulamanın ortadan kaldırılması ve tüketiciden alınan ücretlerin bir an önce iade edilmesi gerekiyor. Yaklaşık 37 milyon elektrik abonesinin her birinin tek tek tüketici hakem heyetlerine veya tüketici mahkemelerine başvurması yargının yükünü artıracaktır. Bu yüzden uygulamanın bu kanun teklifi ile sonlandırılmasını ve haksız olarak alınan bedellerin geriye dönük olarak tüm abonelere ödenmesini istiyoruz” diye konuştu.
Yorumlar (0)
31°
açık