04 Temmuz 2015 Cumartesi 12:39
Kartek'ten Kentkart Açıklaması
İzmir’de ESHOT’un açmış olduğu “Elektronik Ücret Toplama Sistemi İşletim Hizmeti” ihalesini kazanan Kartek; eski yüklenici tarafından yeni suçlamalarla karşı karşıya bırakıldı. Eski yüklenici, "İzmirim Kart” sisteminde, İstanbul ve Eskişehir'de kullanılan ulaşım kartları ile de geçiş yapıldığını iddia etti. 

Kartek 
yetkilileri sistemin kasıtlı olarak sorunlu gösterilmeye çalışıldığını belirterek iddialara açıklık getirdi.

Aşağıda paylaştığımız noter tarafından yapılan tutanakla da tespit edildiği üzere, İzmir’de toplu ulaşımda farklı kartlar geçersiz kart olarak görüntülenmekte ve habere konu olan durum yaşanmamaktadır. 

Konuya ilişkin bülteninoter tutanağını ve görselleri aşağıda paylaşıyoruz.

KARTEK'İN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMASI;

KARTEK’TEN MANİPÜLASYONA CEVAP


İzmir’de ESHOT’un açmış olduğu “Elektronik Ücret Toplama Sistemi İşletim Hizmeti” ihalesinde eski yüklenicinin “sistemin sorunsuz ve güvenli şekilde işletiminin devrini” sağlamakla yükümlü olduğu halde sistemi devir etmediği için toplu ulaşımda sorunlar yaşanmıştı. Sistemdeki sorunların çözülmesi için çalışmalarına aralıksız devam eden Kartek, eski yüklenici tarafından yeni suçlamalarla karşı karşıya bırakıldı. Eski yüklenici, "İzmirim Kart” sisteminde, İstanbul ve Eskişehir'de kullanılan ulaşım kartları ile de geçiş yapıldığını iddia etti.


Kartek yetkilileri sistemin kasıtlı olarak sorunlu gösterilmeye çalışıldığını belirterek iddiaları aydınlattılar. Kartek’ten yapılan açıklama şöyle:

"Elektronik ücret toplama sisteminde basın yoluyla paylaşılan farklı şehir kartlarının İzmir’de geçtiğinin belirtildiği haberde, sistem kasıtlı olarak sorunluymuş gibi gösterilerek kamuoyunda farklı bir algı yaratılmaya çalışılmaktadır. Ekte noter tarafından yapılan tutanakla da tespit edildiği üzere, İzmir’de toplu ulaşımda farklı kartlar geçersiz kart olarak görüntülenmekte ve habere konu olan durum yaşanmamaktadır.


Ancak kötü niyetli kişilerce manipülasyon için ele alınmış bu senaryo ile şirketimiz ve Büyükşehir Belediyesinin yıpratılmaya çalışıldığı görülmektedir. Hiçbir finansal kayba neden olmayan bu durumun kamuoyunu yanlış yönlendirmek amaçlı kötü niyetli bir girişim olduğunu, sorumlular hakkında gerekli adli ve idari tahkikatın yapılması amacıyla ilgili mercilere başvuracağımızı, sorumluların cezai ve tazminat yükümlülüğünün bulunacağını belirtiriz. Konuyla ilgili teknik açıklamaları önümüzdeki günlerde paylaşacağız. Bu tür haksız ithamlar yerine, basına servis edilen haberde suç olan duruma ilişkin, eski yüklenicide bulunan tüm bilgi ve belgeleri de bizlerle paylaşmasını talep ediyoruz.


SİSTEME AİT KÖK ANAHTARINI VE BİLEŞENLERİNİ İDAREYE TESLİME DAVET EDİYORUZ


Halen sistemin kök anahtarını ve bileşenlerini idareye teslim etmeyen eski yükleniciyi kamu yararını gözetmek adına ivedilikle eksiksiz olarak idareye teslime davet ediyoruz.


Tüm bu girişimlere rağmen Kartek olarak İzmirlileri ulaşım hizmetinde mağdur etmemek için geliştirdiğimiz çözümlerle bu güne kadar İzmirlilerin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz."


İzmir'de ESHOT’un açtığı “elektronik ücret toplama sistemi işletim hizmeti” ihalesini kaybeden sisteme ait verileri ve anahtarları teslim etmeyen ve bu yüzden İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulan eski yüklenici firma, sistemin sağlıklı çalışması için gereken kart kök anahtarlarını ve diğer bileşenleri teslim etmediği için ihale yasaklısı olmuştu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
  

  
 
 

Son Güncelleme: 04.07.2015 13:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.