29 Aralık 2014 Pazartesi 22:27
Karabağlar'da Kentsel Dönüşüm İsyanı
Limontepe’de açılan Karabağlar Kentsel Dönüşüm Hak Arayanlar Derneği önünde toplanan vatandaşlar, dönüşüme karşı tepkisini göstermek adına bir eylem ve basın açıklaması düzenledi.

Ellerinde hazırladıkları “İmza atma komşunu satma”, “Mahalle bizimdir yedirtmeyiz”, “Rant için değil, halk için dönüşüm”, “Karabağlar Sulukule olmayacak”, “Ecrimisil değil, tapumuzu  ver” pankartları ve “Kentsel dönüşüme hayır”, “Evlerimiz hakkımız söke söke alırız”, “Her yer Karabağlar Her yer direniş”, “Karabağlar bizimdir bizim kalacak” sloganları eşliğinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın dönüşüm projesini üstlenen yüklenici firmanın irtibat ofisi önüne yürüyüş düzenledi. Firmayı ve bakanlığı alkış ve ıslıkları ile protesto eden hak sahipleri, kentsel dönüşüm çalışmalarının durdurulmasını ve sürecin adil biçimde yeniden ele alınmasını istedi.


“DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE BÖYLE BİR HAKSIZLIK YAŞANMIYOR”
Dönüşüm işini üstlenen yüklenici firmanın açtığı ofis önünde basın açıklaması gerçekleştiren Karabağlar Kentsel Dönüşüm Platformu Sözcüsü Halil Ecevit, 540 hektarlık alanda yapılacak dönüşüm çalışmalarının yaklaşık 1,5 yıl önce start aldığına dikkat çekerek, “16 mahalle ve yaklaşık 60 bin nüfusu kapsayan bu alanda adı geçen şirket hiçbir koşulda ve zamanda burada yaşayan bizleri görmemiş ve bir temasta bulunmamıştır. Yapacakları imar planları ve projeleri hakkında hiçbir bilgi vermemekte, dahası kesinleşmeyen planlar üzerinden bizleri adil ve şeffaf olmayan uzlaşma görüşmelerine ve hazırladıkları tutanakları imzalamaya çağırmaktadır. Müteahhitlerin ve çeşitli rant çevrelerinin bildiği hak sahipleri olarak bizim bilmediğimiz kirli bir süreç yaşanmaktadır. İmzalatılmak istenen uzlaşma tutanakları tuzaklarla olup, bizleri yaşam alanlarımızdan kopartarak, barındığımız yerlerin dışında onların uygun gördüğü alanlara göç ettirileceğiz. Rantı ve getirisi fazla olan, manzarası güzel, boşaltılan bu alanları rantçı çevrelere peşkeş çekerek bir oldu bittiye getirilmeye çalışılıyoruz” dedi.
 


“DÖNÜŞÜM DEĞİL, GÖÇ ETTİRME VE TALAN POLİTİKASI”
Karabağlar Kentsel Dönüşüm Platformu Sözcüsü Ecevit, rant vurgusu yaptığı konuşmasında anayasal hak olan mülkiyet haklarına saygı gösterilmesini isteyerek, bakanlık bürokratlarının dahi süreci savunamadığını söyledi ve “Kira yardımlarının dahi insafa bırakıldığı bu tutanaklarla bizim elimizi kolumuzu bağlamak istiyorlar. Bizleri yüksek katlı gecekondulara yerleştirip evlerimizi zenginlere satacaklar. İmar planları ve projelerin bitirilerek uzlaşma görüşmelerinin başlatılması gerekirken, bunun uygulanmadığını görüyoruz. Kaldı ki, bakanlığın bize verdiği sözler de lafta kaldı ve burada resmen bir dram yaşıyoruz. Büyük bir göç ettirme ve talan politikası ile karşı karşıyayız. Kentin ve doğanın korunmadığı, bahçemizdeki ağaçların bile teslim edileceği, insan olarak bizi bu sürece dahil etmeyen bu durumu hak etmiyoruz. Yaşananlar adil ve şeffaf değil” diye konuştu. 

VATANDAŞIN DİKİLİ AĞAÇLARI BİLE ELLERİNDEN ALINACAK
“Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir haksızlık yaşanmıyor” diyerek sözlerini sürdüren Ecevit, “Vatandaşın mülkiyet hakkı yok sayılıyor. Adil, şeffaf, adaletli ve yerinde dönüşüm olursa sürece destek olacağımızı ve dönüşümü kabul edeceğimizi belirtmiştik. Ancak sorunlarımız dağ gibi. 80 bin insan mağdur olacak. Devlet bu projede denetleyici olmalı bizi taşeron firmanın insafına bırakmamalıdır. Sadece dönüşüm değil, bir sosyal proje hazırlanmalıdır” dedi. Ecevit, ayrıca dönüşümü kabul etmeyen hak sahiplerine gönderilen ecrimisil cezalarına da tepki gösterdi ve sözlerini şöyle tamamladı: “Tapusu olmayan hak sahiplerine izlenen tutum kabul edilemezdir.  Hazine parselleri üzerinde yıllardır barınan komşularımıza ecrimisil adı altında cezalar gönderilmektedir.”“İMZALAMADIK, İMZALAMIYORUZ, İMZALAMAYACAĞIZ”
“Dönüşüm değil, tuzak” diyen Limontepe Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Doğan Yüksel ise “Evlerimizi ellerimizden alıp buraları zenginlere satacaklar. Ortada bir imar planı, proje yok, bize gel uzlaş diyorlar. Bizi avlamaya çalışıyorlar. 6306 sayılı yasa ranttır, talandır, biz bunu tanımıyoruz. İmzalamadık, imzalamıyoruz, imzalamayacağız” diyerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na tepki gösterdi.
 
FİRMA EYLEM VAR DİYE KAPILARINI KİLİTLEDİ
Yapılan basın açıklamasının ardından sloganlar atarak yüklenici firma ve bakanlığı protesto eden hak sahipleri eylemlerine olaysız şekilde son verdi. Diğer yandan, dönüşüm faaliyetleri için açılan irtibat ofisinin kapıları eylem süresince kilitli tutulurken, firma çalışanları ile vatandaşlar arasında herhangi bir gerginlik yaşanmadı. 

Kaynak: Ege Postası
Haber: Erman Şentürk
Son Güncelleme: 29.12.2014 22:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.