banner123

İzmirliler onu çok sevmişti! Ölmeden önce Müslüman oldu, son vasiyeti ise...

Belçika vatandaşlı olan Roland Leonard, 15 yıl önce İzmir'in Selçuk ilçesinde yaşamaya başladı. Leonard, ölmeden önce Müslüman olarak Hasan ismini aldı. Son vasiyeti ise...

İzmir 15.12.2018, 11:02
İzmirliler onu çok sevmişti! Ölmeden önce Müslüman oldu, son vasiyeti ise...

İzmir’in Selçuk ilçesinde 15 yıldır ikamet eden Belçika vatandaşı Roland Leonard, ölmeden önce Müslüman olarak Hasan ismini aldı. 80 yaşında vefat eden Hasan Leonard, vasiyeti üzerine İslami kurallara uygun olarak toprağa verilirken, Selçuklular da cenazeye akın etti.

80 yaşındaki Roland Leonard, Belçika'da emekli olduktan sonra çocukları ve boşandığı eşini geride bırakarak, 15 yıl önce İzmir'in Selçuk ilçesine yerleşti. Selçuk’ta Belçika da getirdiği köpeğiyle yaşamaya başlayan 80 yaşındaki Roland, Selçuk halkı tarafından da çok sevildi. 

MÜSLÜMAN OLMAK İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ

Roland Leonard, iki ay önce Selçuk'taki dostlarına Müslüman olmak istediğini söyleyerek, Selçuk İlçe Müftülüğüne başvurdu. Müslüman olma talebini değerlendiren Selçuk Müftülüğü, Ronald'ın evine gitti. Burada Kelime-i Şahadet getirerek Müslüman olan Roland, Hasan ismini aldı. Hasan Leonard, yakalandığı hastalıktan dolayı uzun süre Selçuk Devlet Hastanesinde tedavi görürken daha sonra evinde sağlık hizmeti alırken hayatını kaybetti. 

İSLAMİ KURALLARA GÖRE GÖMÜLMEYİ VASİYET ETTİ

80 yaşındaki adamın ölmeden önce bir de son vasiyeti vardı. Hasan adını alan yaşlı adam, ölmeden önce yakın çevresine, "Beni İslami kurallara göre gömün" dedi. 

Hasan Leonard'ın o vasiyeti yerine getirilirken, Selçuk Tahsin Ağa Camii'nde düzenlenen cenaze törenine çok sayıda vatandaş katıldı. Selçuklular tarafından sevilen Hasan Leonard'ın töreni sırasında duygu dolu anlar yaşanırken cuma namazının ardından 80 yaşındaki yaşlı adam, Selçuk Acarlar Mezarlığı'na defnedildi. 

Cenazeye katılan Selçuk Belediyesi Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı, "Burayı yerleşmiş olan Belçikalı bir vatandaşımızın Türlüğü seçmiş ve Müslüman olmuştu cenazesine katıldık ve defin işlemini gerçekleştirdik. Tabii burada esas olan husus; burayı ziyarete gelen yabancıların dinimizi tanımasını sağlamak, İslam eserlerini tanımasını sağlamak ve onların Müslüman olmasına bir yerde yardımcı olmak görevimizde var. Bunun sonucu; Selçuk'umuza gelen bir çok yabancının buraya yerleşerek dinimizi seçmesinden büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Belçikalı vatandaşımız Hasan ismini almıştı" dedi.  Cenaze sonrasında katılımcılara lokma ikram edildi. 

Yorumlar (0)