16 Ekim 2015 Cuma 15:14
İzmirli parti reklamı istemiyor

 Yıllardır her seçim öncesi rutin hale gelen caddelerin ve sokakların siyasi parti afiş, flama ve bayrakları ile donatılması ve seçim otobüsleri ile propaganda müzikleri çalınmasına 1Kasım seçimi öncesi alınan ortak bir karar ile son verildi. Konu hakkında görüşlerini aldığımız İzmir'liler alınan kararın son derece doğru olduğunu çevre ve gürültü kirliliğinin önüne geçildiğini belirttiler.

Fatma Aydın (Planlama – Organizasyon Sorumlusu) : “Yıllar sonra ilk kez böyle bir uygulama ile karşı karşıyayız. Partilerin aldığı ortak karar son derece olumlu. Asılan bayrak ve afişler geri dönüşümü olmadığı için çevreye ciddi zararlar veriyor. Bu uygulama diğer seçimlerde de devam etmeli. Partilerin tanıtımlarını afiş, bayrak ve flamalar ile yapması hiç bir anlam ifade etmiyor. Seçim için çok heyecanlıyız.”

Metin Abur (Grafiker) : Sonunda en doğrusunu yaptılar. Vatandaşlar olarak biz bu gürültü ve çevre kirliliğinden çok sıkılmıştık. Partiler arasında alınan bu ortak karar umarım diğer meselelerin çözümünde de devam eder. Afiş,flama ve bayrakların yapımı için harcanan para gereksiz. Bu kaynaklar çok daha doğru yerlere kullanılabilir.

Büşra Akdeniz (Baskı öncesi hazırlık elemanı) : Yıllar sonra ilk kez bir seçime gürültü ve çevre kirliliği olmadan gidiyoruz. Sokaklarda parti arabalarının bayrak ve flamalarının olmaması seçim heyecanımızı etkilemiyor. Alınan karar bundan sonraki tüm seçimlerde de mutlaka uygulanmalı.

Önder Katıcan (Elektronikçi) : Partiler arasında yapılan bu uzlaşma çok olumlu. Umuyoruz bundan sonrasında da devam eder. Hepimizin kendine özgü düşünceleri var. Asılan bayraklar ve sokaklarda dolaşan araçlar bizlerin görüşünü etkilemiyor. Bundan sonraki seçimlerde de bu tip tanıtımlar umuyoruz yapılmaz. Seçimlerin ülkemize barış ve huzur getirmesini temenni ediyoruz.

Mustafa Türker (Aşçı) : Alınan kararı olumlu karşılıyorum. Yıllardır her seçim öncesi fuzuli masraf yapılıyordu. Özellikle seçim arabalarının gürültüsü bizi çok rahatsız ediyordu. Seçim heyecanımız sokaklarda tanıtım yapılsa da yapılmasa da aynı.

Sevdiye Sabrieva Tütincieva (Aşçı) : Her seçim boşuna masraf yapılıyordu. Oy vereceğim parti zaten belli. Asılan bayraklar ve dolaşan otobüslerin fikirlerimi değiştirme şansı yok. Seçim heyecanımız yüksek.

Ekrem Kuşku (Restaurant Sahibi) : Alınan kararı son derece olumlu buluyorum. Sokaklarda seçim arabaların dolaşması ve parti bayraklarının asılması görüşlerimizi etkilemiyor. Partilere seçim çalışmaları için verilen ödenek çok daha doğru yerlerde kullanılabilir. Bundan sonraki seçimlerde de umarız bu kural uygulanmaya devam eder.

İlhan Güler (İşadamı) : Sokaklara asılan bayrak ve afişler ve yüksek sesli propaganda müzikleri ile dolaşan arabalar ancak kültür düzeyi düşük insanları etkileyebilir. Ama düşünen ve sorgulayan insanlarda bu tip tanıtımlar negatif etki uyandırıyor. Seçimlerde adayların yapacağı en güzel tanıtım proje ve hedefler ile ilgili kitapçıklar hazırlayarak seçmeni ulaşmaktır. Seçimler için heyecanımız yüksek. Alınan karar umuyorum bundan sonraki seçimlerde de devam eder.


Cem Çolpan (Tasarımcı) : Alınan karar son derece olumlu. Kesinlikle bundan sonraki seçimlerde de uygulanmalı. Partilerin söylem ve projelerini internet ve televizyondan takip edip zaten fikir sahibi oluyoruz. Sokakların kirletilmesine gerek yok.

Vaittin Akkaya (Emekli) : Yıllardır milli servetimize yazık ediliyor. Bir vatandaş olarak alınan kararı son derece olumlu buluyorum. Zaten halkın büyük kısmı yapılan bu tanıtımlardan etkilenmiyor. Yapılacak en doğru şey adayların halk ile yüzyüze salon toplantıları yapmasıdır. Seçim için heyecanlıyız partilerin afiş ve bayrak asmaması görüşlerimizi etkilemiyor.

Fatih Baydoğan (İş Adamı) : Bütün siyasi partileri aldıkları karardan dolayı tebrik ediyoruz. Bundan önceki seçimlerde yapılan bu tanıtımlar insanları etkilemiyor hatta itici geliyordu. Aynı zamanda hazineden alınan yardımlar ile yapılan bu saha çalışmaları ekonomimize de zarar veriyordu. Umuyoruz bundan sonraki bütün seçimlerde de bu karar uygulanır.

Haydar Özbek (Matbaacı) : Alınan bu karar her ne kadar işimizi olumsuz yönden etkilese de son derece olumlu buluyorum. Sokaklara asılan Flama, bayrak ve afişlerin yapımında kimyasal madde kullanılması nedeniyle çevreye de ciddi zararlar veriliyordu. Aynı zamanda alınan bu karar hazineden düşük bütçe alan partileri ve eşitlik ilkesini de olumlu yönde etkiledi. Seçim için heyecanımızı bu tip tanıtımlar asla etkilemiyor.

Erkan Çınar (Kağıt Toptancısı) : Yaptığımız iş gereği bizi etkilese de alınan karar son derece doğru ve yerinde. Artık bu tip propangadalar yapılmamalı. Biz seçmen olarak aradıklarımızı zaten görsel ve yazılı basında buluyoruz. Seçim adına alacağımız kararlarda bu tip tanıtımların önemi yok.

Emeç Kuşku (Öğrenci) : Her seçim öncesi asılan afiş ve bayraklar ciddi anlamda görüntü ve çevre kirliliği yaratıyordu. Çoğu insanın zaten oy vereceği parti önceden belli oluyor. Boşuna böyle gereksiz paraların harcanmaması gerekiyor.
Yalın GÜLER (EGE HABER)


Son Güncelleme: 16.10.2015 15:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.