İzmir’deki cami korkutuyor

İzmir’in en eski camilerinden biri olan Faik Paşa Camisi'nin minaresinden sıva parçaları kopmaya, duvarlarında çatlaklar oluşmaya başladı.

İzmir 15.12.2016, 09:37
İzmir’deki cami korkutuyor

Konak Belediyesi, her gün önünde onlarca insanın, aracın önünden geçtiği, cemaatin namaz kılmaya geldiği, Basmane semtindeki Faik Paşa Camisi'nin kapısına "Can güvenliği açısından bu camiye yaklaşmak tehlikelidir" ve "Dikkat yıkılabilir" tabelası astı. Mahalle halkı, cami önünden geçerken başlarına minareden sıva parçalarının düşmesinden korkar oldu. Mahalleli, "Yıllardır yaşanan depremlerden de zarar gören caminin restorasyonun yapılması için defalarca başvuruda bulunduk. Madem ki camide yıkılma tehlikesi var o zaman çevresi güvenlik şeridi içine alınsın, kimse de zarar görmesin" dedi. 

Vatandaşlar, Faik Paşa Mahallesi'nde bulunan Faik Paşa Camisi'nin 16. Yüzyıl'da yapıldığını, içinde bulunan hamam ve medresenin zaman içinde yok olup gittiğini belirterek, "Caminin yaşatılması için zeytinlik, gayrimenkul, mal varlığı vakıf edilmiş. Bunları vakıf kaynaklarında görmek mümkün. Prof. Dr. Münir Aktepe, İzmir'in camileri, hanları, mescitleri kitabında Faik Paşa Cami'sinin tek minareli kentin en eski camilerinden biri olduğunu yazıyor" bilgisini verdi. 

Yorumlar (0)