İzmir'de ESHOT'tan toplu ulaşıma indirimli kart yaptırımı! Cezası çok ağır

İzmir'de toplu ulaşımın önemli lokomotiflerinden ESHOT toplu ulaşımda başkasının indirimli kartını kullanan kişilere önemli yaptırımlar uyguluyor. Öğrenci, 60 yaş, öğretmen, Engelli, basın kartı, TÜİK Personeli, zabıta, polis, asker gibi indirimli ulaşım sağlayan kişilerin kartını kullananlara önemli cezalar veriliyor. İşte detaylar..

İzmir'de ESHOT'tan toplu ulaşıma indirimli kart yaptırımı! Cezası çok ağır

İzmir toplu otobüs ulaşımının öncüsü ESHOT'tan vatandaşlara kritik uyarı geldi. 

DENETİMLER ARTTI

İzmir’de şehir içi ulaşımın bel kemiği olan tekerlekli taşımacılıkta önemli bir rol üstlenen ESHOT Genel Müdürlüğü bir yandan hizmet verirken diğer yandan denetimleri arttırdı.

YASAL İŞLEM YAPILIYOR! ÖNEMLİ UYARI

Kurum, İzmir genelinde indirimli ve ücretsiz kart kullanma hakkına sahip olan kişilerin kartlarını başkalarına verenleri uyardı. Konuyla ilgili aş ve duyuru çalışmaları yapılırken uyarıları dikkate almayanların tespit edilmesi halinde yasal işlem yapılacağını belirtti. Konuyla ilgili yapılan çalışmalarda tespit edilen bir öğretmen hakkında cezai işlem uygulandı.

13 BİN TL CEZASI VAR

İzmir Büyükşehir Belediyesi,  İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na da yansıyan dosya kapsamında indirimli öğretmen kartını başkasına kullandıran Gül Hartoka hakkında işlem yaptı. 5728 sayılı Kanunun 67. maddesiyle değiştirilen 1608 sayılı Kanunun 2. maddesi gereğince 651,00-TL ile 13.022,00-TL aralığında idari para cezası verilmesine karar verdi.

KİMLER İNDİRİMLİ KART KULLANMA HAKKINA SAHİP?

ESHOT Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre İzmir’de 425 bin öğrenci kartı ulaşımda indirimli olarak yararlanıyor. Ayrıca, 28 bin öğretmen de indirimli kart kullanıyor. Yine 60 yaş kartı kullanan kişi sayısı da 70 bini buluyor.  

Ulaşımda, indirimli tarifelerden yararlananlar dışında hiç ücret ödemeyen ve bakanlar kurulu kararıyla ücretsiz biniş hakkı bulunan meslek grupları da yer alıyor. Engelli, basın kartı, TÜİK Personeli, zabıta, polis, asker gibi sınıarda olan 300 bin kişi ise hiç ücret ödemiyor.  Kent genelinde ulaşımda ücretsiz ve indirimli faydalananların toplamı 800 bin kişiyi aşıyor. 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 12:47
YORUM EKLE