25 Mayıs 2016 Çarşamba 18:33
İzmir Uzundere Tematik Park'ın Yapım Bedeli...
 İzmir'in Karabağlar ilçesinde kurulan Dev Nasreddin Hoca heykelli tematik park kaça mal oldu?.. Karabağlar Belediyesi son günlerde yeniden gündeme gelen Tematik Park'la ilgili çok merak edilen konuya açıklık getirdi.

Antalya'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik sözlü protestoyla bir kez daha gündeme gelen Karabağlar Tematik Parkı'yla ilgili en net açıklama Karabağlar Belediyesi'nden geldi.

İşte Karabağlar Belediyesi'nden yapılan açıklama.
Son günlerde yazılı ve görsel basında yer alan haberlerde Uzundere Rekreasyon Alanındaki "Tematik Oyun elemanları ve Heykelleri" yapımını üstlenen yükleniciye işin bedelinin eksik ödendiği yönünde iddialara yer verildiği görüldüğünden kamuoyunun bilgilendirilmesi amacı ile aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

Belediyemizdeki ihale dosyası üzerinde yapılan inceleme sonucunda, Uzundere Rekreasyon Alanında " Tematik Oyun Elemanları ve Heykellerinin" satın alınması işinin 15.324.756,76 TL ( KDV dahil ) bedelle RAİ YAPI ENDÜSTRİ SANAYİ VE DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ.' ne 4734 sayılı yasanın 22/b maddesine göre 23/01/2013 tarihinde ihale edildiği ve aynı tarihte anılan yüklenici ile sözleşme imzalanarak 29/01/2013 tarihinde yer tesliminin yapıldığı, imzalanan sözleşmede işin yapım süresi 300 gün tayin edilerek 24/11/2013 tarihinde tamamlanmasının belirlendiği anlaşılmıştır.

Uzundere Rekreasyon alanı büyüklüğü ve çeşitli teknik sebeplerden dolayı idari sözleşme ve ihale kanunun ilgili maddelerine istinaden iş artışına ihtiyaç duyulduğundan 21/06/2013 tarihinde % 20 iş artışına gidilerek sözleşme bedeli toplam 18.383.148,02 TL'ye (KDV'li ) yükseltildiği ve söz konusu işle ilgili olarak 18 adet hakediş düzenlendiği anlaşılmıştır.
18.383.148,02 TL ( KDV'li ) sözleşme bedeli olan işin söz konusu şirket tarafından zamanında bitirilmemesinden dolayı sözleşme hükümleri ve ihale mevzuatının ilgili maddeleri gereğince belediyemizce toplam 335.066.71 TL gecikme cezası kesilmiş ve geriye kalan 18.048.081,31 TL yükleniciye ödenmiştir. İdaremizce 15/12/2014 tarihinde de işin kesin kabulü yapılarak sözleşme sonuçlandırılmıştır.

Dolayısıyla RAİ YAPI ENDÜSTRİ SANAYİ VE DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ.' ne işin bedelinin tamamı ödenmiş olup, belediyemizce yapılan hak ediş ödemeleri esnasında ve kesin kabul işlemi yapıldıktan sonra ihale mevzuatı gereğince şirketin süresi içerisinde herhangi bir itirazı olmamıştır.
Kamuoyuna duyurulur.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.