İzmir Üniversitesi ve ESBAŞ'tan yüksek lisans protokolü

İZMİR Üniversitesi ile Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ESBAŞ) arasında, bölgede faaliyet gösteren firma yönetici ve çalışanlarının işletme yüksek lisansı (MBA) eğitimi almaları için bir protokol imzalandı.

İzmir Üniversitesi ve ESBAŞ'tan yüksek lisans protokolü

Ön lisans ve lisans eğitimlerinin yanı sıra üç enstitüsünde 10'dan fazla program ile yüksek lisans ve doktora eğitimi veren İzmir Üniversitesi ile ESBAŞ arasında, Ege Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren firma yönetici ve çalışanlarının İşletme Yüksek Lisans (MBA) eğitimi almaları için bir protokol imzalandı. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erhan Ada, Dekan Yardımcısı, Program Koordinatörü ve İşletme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Emin Akçaoğlu ile Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş eşliğinde ESBAŞ'ın Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler'i ağırlayan Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, imzalanan protokolün akademik dünyanın bilimsel birikimini iş dünyasına aktaracak özellikte olduğuna dikkat çekti.

Aynı zamanda İzmir Üniversiteleri Platformunun İzmir Üniversitesi Dönem Başkanlığındaki bu yıl için temasının da “Haydi Proje Yapalım" olduğunu hatırlatan Rektör Erciyeş, “İzmir'de sanayi-üniversite işbirliğinde yapılacak projeleri artırmaya yönelik olarak gerek İzmir Üniversitesi olarak gerekse de İzmir Üniversiteleri Platformu olarak çalışmalarımızı artırarak sürdürüyoruz. O nedenle üniversitemiz ve ESBAŞ arasında imzalanan protokol ayrı bir önem taşıyor. Akademik dünyanın bilimsel bilgisinin Ege Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren firmalara taşınması ile İzmir ve bölgemiz için daha verimli çalışmalara olanak sağlamayı umut ediyoruz" diye konuştu.

2.2 milyon metrekarelik alan üzerine kurulu, Ege Serbest Bölgesinin yıllık 2 milyar dolarlık yurtdışı satışı ile 81 ilin ihracat rakamları ile kıyaslandığında 11'inci sırada yer aldığını vurgulayan ESBAŞ'ın Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, “Ege Serbest Bölgesinin Kurucu ve İşletici şirketi ESBAŞ olarak 1990 yılından bu yana 25 yıldır faaliyet göstermekteyiz. Kurulduğumuz günden bu yana bölgemizde 60 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleşti. Bunun yanı sıra oluşturduğumuz katma değere baktığımızda ihracatımızın kilogram değerinin 9.06 dolar olduğu görülmektedir.

Bu rakam Türkiye ortalamasının 1.70 dolar hatta Almanya ortalamasının 4.1 dolar olduğu günümüzde Ege Serbest Bölgesi'nin yakaladığı başarıyı net anlatan bir rakamdır" dedi. Üniversiteler ile sanayi kuruluşları arasında ancak yeterli teknolojik ve vizyoner anlayış birlikteliğinin faydalı sonuçlar verecek işbirliklerine zemin oluşturabileceğini ifade eden ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Güler, “Bu tip işbirlikleri ancak karşılıklı istek ve ihtiyacın doğması sonucu gerçekleşebiliyor. Biz bu temeli oluşturduk. İzmir Üniversitesi ile yüksek lisans eğitimi düzeyinde başlayan işbirliğimizin farklı alanlarda da gelecek yıllarda gelişerek ilerlemesini diliyoruz" dedi.

ESBAŞ'ın kurup işlettiği Ege Serbest Bölgesi'nde 70'i yabancı olmak üzere toplam 180 firma faaliyet gösteriyor.


YORUM EKLE