15 Mart 2015 Pazar 23:27
İZMİR TRAKYALILAR KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
Dernek başkanı Bahattin KILIÇ günün anlamını içeren yaptığı konuşmasında ;
"Türkiye cumhuriyeti kurucusu GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ün İzmire bizlere emanet ettiği başta Zübeyde anamız olmak üzere Balkan savaşlarından Kurtuluş savaşına ve milli mücadelede vatanı milleti ve bayrağı uğruna canlarını feda eden Türk kadınını rahmet ve minnetle anıyoruz.Bir balkan kadını olan Zübeyde hanım her Türk kadını gibi çileli ve zor yaşamın koşullarında memleketine hayırlı evlatlar yetiştiren tüm dünyanın takdirini kazanan ulu önderimiz GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK,ü Türk milletine armağan eden bir anne olarak kendisininve yetiştirdiği büyük dehanın gönlümüz ve tarihimizdekiyeri asla değişmeyecek,sonsuza dek bağlılığımız sürecektir.Zübeyde hanım,kadınlara hak ettiği değeri tüm toplumlardan önce veren bir evlat yetiştirmiştir.Zübeyde hanımın şahsında tüm annelerimizi bir kez daha anıyor ve annelerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz. Kadınlarımıza şiddet uygulayıp vahşice katleden canileri kınıyor bir an önce adaletin tecelli etmesini ve suçlulara gereken cezaların verilmesini istiyoruz Kadın cinayetleri, kadına karşı şiddet ve istismar davalarında keyfi uygulanan tahrik indirimi, iyi hal indirimi gibi cezayı indiren ve caydırıcı olmaktan çıkaran suçu sıradanlaştıran kararların alınmasının önüne geçecek gerekli hukuki düzenlemeler ivedilikle yapılması gerekmektedir.2014 yılı istatistiklerine göre; TBMM’de toplam 548 milletvekilinin 79'u kadın milletvekili olduğu ve bu sayının arttırılması sağlanmalıdır.Kadınların siyasetteki varlığı, Anayasanın 10.maddesinde düzenleme yapılarak “vitrin görselliği’’nden gerçekçi ve anlamlı bir katılıma geçmelidir . Özellikle aile içi şiddete yönelik
mevzuat hükümlerinin uygulanması konusunda yalnızca kadınlar değil tüm toplum bilinçlendirilmelidir.Bu duygu ve düşüncelerle yaşamımızın doğumdan ölüme kadar her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren, ailenin ve toplumun temel taşı olan fedakâr kadınlarımızın 8 MART dünya kadınlar gününü kutluyor, saygılarımı sunuyorum" dedi.


İZMİR TRAKYALILAR KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI


8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebeti ile bütün kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.

Değerli Basın Mensupları
Öncelikle Türkiye cumhuriyeti kurucusu GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ün İzmire bizlere emanet ettiği başta Zübeyde anamız olmak üzere Balkan savaşlarından Kurtuluş savaşına ve milli mücadelede vatanı milleti ve bayrağı uğruna canlarını feda eden Türk kadınını rahmet ve minnetle anıyoruz.Bir balkan kadını olan Zübeyde hanım her Türk kadını gibi çileli ve zor yaşamın koşullarında memleketine hayırlı evlatlar yetiştiren tüm dünyanın takdirini kazanan ulu önderimiz GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK,ü Türk milletine armağan eden bir anne olarak kendisininve yetiştirdiği büyük dehanın gönlümüz ve tarihimizdekiyeri asla değişmeyecek,sonsuza dek bağlılığımız sürecektir.Zübeyde hanım,kadınlara hak ettiği değeri tüm toplumlardan önce veren bir evlat yetiştirmiştir.Zübeyde hanımın şahsında tüm annelerimizi bir kez daha anıyor ve annelerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz.
Kadınlarımıza şiddet uygulayıp vahşice katleden canileri kınıyor bir an önce adaletin tecelli etmesini ve suçlulara gereken cezaların verilmesini istiyoruz Kadın cinayetleri, kadına karşı şiddet ve istismar davalarında keyfi uygulanan tahrik indirimi, iyi hal indirimi gibi cezayı indiren ve caydırıcı olmaktan çıkaran suçu sıradanlaştıran kararların alınmasının önüne geçecek gerekli hukuki düzenlemeler ivedilikle yapılması gerekmektedir
Günümüzden 155 yıl önce 8 Mart 1857 tarihinde New York’ta yaklaşık 40 bin dokuma işçisinin, günde on iki saatten fazla çalıştırılmaları, çok düşük ücret almaları, aynı işi yapan kadın işçilerin ise daha düşük ücret almaları ve iş şartlarının iyileştirilmesi amacıyla greve başlaması sonucu 129 kadın işçinin fabrika binasında yanarak hayatını kaybetmesi kadın hakları mücadelesinin simgesi olarak tarihe geçmiştir.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 16 Aralık 1977 tarihli toplantısında 8 Mart gününün “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmasına karar verilmiştir. .
Ülkemizde ise 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün kutlanması ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” adıyla olmuştur.
8 Mart Günü kutlanmakla birlikte bugün dünyada ve Türkiye’de kadınlara yönelik yaşamsal sorunlar somut olarak çözüme kavuşmuş değildir. Bugün hala,

Dünyada:
• Mültecilerin yüzde 80’ini kadınlar oluşturmaktadır,
• Her 3 kadından biri şiddete, her 5 kadından biri ise tecavüze uğramaktadır.
• Yoksulluk giderek artarken Yeryüzünde mutlak yoksulluk sınırındaki 1.5 milyar kişinin yüzde 70’ini kadınlar oluşturmaktadır.
• İşlerin yüzde 60’ını yapan kadınlar, toplam gelirin yüzde 10’una, dünya üzerindeki mal varlığının ise yalnızca yüzde 1’ine sahiptirler.
Türkiye’de:
• Okur yazar olmayan yaklaşık 7, 5 milyon nüfusun 6 milyonunu kız çocukları ve kadınlar oluşturmaktadır
• Her 4 kadından biri okuma yazma bilmemektedir. Kadınların sadece yüzde 3,9’u yüksek okul mezunudur,
• Kadınlara yönelik şiddetin en temel nedenlerinden biri toplumda yaygın kabul gören ahlâk ve namus anlayışıdır.
• Yasalarda var olan eşitlik kuralları, uygulamaya yansımıyor ve kadınlar yaratılan zenginlikten eşit oranda pay alamıyorlar.
• Sıkça yaşanan ekonomik bunalımlar, kadınları erkeklerden daha ağır biçimde etkiliyor ve ağır hak kayıplarına neden oluyor.
• İşyerinde psikolojik taciz olarak adlandırılan Mobbing kadınlar üzerinde yaygınlaşmıştır.
• Kadınlara yönelik cinayetlerde son on yılda % 2000 artış görülmektedir.
İZMİR TRAKYALILAR DERNEĞİ OLARAK ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ:
1) Türkiye’ deki sığınma evi sayısı, ihtiyacı karşılamaktan çok uzaktır. Belediyeler Yasası uyarınca nüfusu 50.000’ i aşan belediyelerin sığınak açması gerekmekle beraber Türkiye’ deki sığınma evi sayısı yalnızca 120’dir. AB ülkelerinde her 7.500 kişilik nüfus için bir sığınma evi öngörülmektedir. Sığınak açmayan belediyelere yaptırım uygulanmalıdır.
2) Kadın cinayetlerinin önemli bir kısmı ateşli silahlarla işlenmektedir. Bireysel silahlanmanın kadına yönelik şiddeti artırdığı ortadadır. Bireysel silahlanmanın denetlenmesi yönünde yasal düzenleme ve çalışmalar yapılmalıdır.
3) Kadınların ekonomik özgürlüğü için çalışmasının önündeki engeller kaldırılmalıdır.
4) 2014 yılı istatistiklerine göre; TBMM’de toplam 548 milletvekilinin 79'u kadın milletvekili olduğu ve bu sayının arttırılması sağlanmalıdır.Kadınların siyasetteki varlığı, Anayasanın 10.maddesinde düzenleme yapılarak “vitrin görselliği’’nden gerçekçi ve anlamlı bir katılıma geçmelidir
5)Özellikle aile içi şiddete yönelik mevzuat hükümlerinin uygulanması konusunda yalnızca kadınlar değil tüm toplum bilinçlendirilmelidir.
Bu duygu ve düşüncelerle yaşamımızın doğumdan ölüme kadar her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren, ailenin ve toplumun temel taşı olan fedakâr kadınlarımızın 8 MART dünya kadınlar gününü kutluyor, saygılarımı sunuyorum.

Yönetim Kurulu Adına
Bahattin KILIÇ
BAŞKANSon Güncelleme: 15.03.2015 23:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.