İzmir sahillerinde petrol sızıntısı. Aliağa'da petrol sızıntısı Yeni Foça sahiline kadar ulaştı

İzmir sahillerinde şok görüntüler. İzmir'in Aliağa ilçesinde, dün gece, denizde kaynağı henüz belirlenemeyen ham petrol sızıntısı meydana geldi. Deniz yüzeyini kaplayan petrol, rüzgar ile dalgaların etkisiyle Yeni Foça sahiline kadar ulaştı. Kıyıya da vuran petrol tabakası, kirliliğe neden oldu.

İzmir sahillerinde petrol sızıntısı. Aliağa'da petrol sızıntısı Yeni Foça sahiline kadar ulaştı

İzmir Aliağa'da gece denizde kaynağı henüz belirlenemeyen bir nedenle ham petrol sızıntısı yaşanan bölgedeki inceleme ve temizlik çalışmaları devam ediyor.

Kıyıya vuran petrol tabakası büyük bir kirliliğe neden olurken, DHA'ya konuşan Foça Liman Başkanı Mustafa Çankaya, kirliğin kaynağının araştırıldığını söyledi.

İzmir Aliağa Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri de kirliliğin yaşandığı bölgelerden su ile ham petrolden numune aldı.

Foça Çevre ve Kültür Platformu dönem sözcüsü Bahadır Doğutürk de, "Dün gece itibariyle böyle bir kirlilikten bilgimiz oldu. Bugün gündüz tespitlerimizde ise Yeni Foça ve Gencelli mevki arasındaki sahile yayılmış olan petrol atığıyla karşılaştık. Bu kirlilikten dolayı doğadaki toplu ölümlerin gerçekleşmesinden korkuyoruz. Burada çok sayıda sanayi kuruluşu var. Bu yüzden çok ciddi sanayi kirliliği tehlikesi altındayız. Daha büyük olaylar yaşanmadan önlem alınmasını istiyoruz" dedi.

30 Ağustos gecesi Aliağa Limanı'ndaki teknik arıza meydana gelen Panama bandıralı bir tankere ham petrol sızıntısı olduğu gerekçesiyle Sahil Güvenlik tarafından para cezası kesildiği belirtildi. Tankerdeki sızıntıya ise Tüpraş Aliağa Rafinerisi ekipleri tarafından müdahalede bulunuldu.

Foça Liman Başkanı Mustafa Çankaya, kirliğin kaynağının araştırıldığını söyledi. Aliağa Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri ise kirliliğin olduğu bölgelerde, su ve ham petrolden numune aldı.

Öte yandan dün gece Aliağa Limanı'nda teknik arıza meydana gelen Panama bandıralı tankerin ait olduğu firmaya, ham petrol sızıntısı olduğu gerekçesiyle Sahil Güvenlik ekiplerince para cezası kesildiği öğrenildi.

Tankerdeki sızıntıya ise Tüpraş Aliağa Rafinerisi ekipleri tarafından müdahalede bulunulduğu bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 21:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
gulay zengul
gulay zengul - 5 ay Önce

Bu cezanin birtek parayla sinirli olmamasini istiyoruz denizdeki canlilara zarar verdiler arti burda tatil yapanlarin tatillerini zehir ettiler yetkililer den daha agir cezalar bekliyoruz lutfen

Belma
Belma - 5 ay Önce

Sadece sadece para cezası yeterli değil. Firmanın kapatılmasını isteriz. Ancak bu şekilde adil olunur.

Gnr
Gnr - 5 ay Önce

Av yasağının kalktığı güne denk gelmesi tesadüf değil.. Sürekli oyun oynanıyor ve darbe vuruluyor. Artık yeter!