İzmir neden fazla göç alıyor? İzmir'in güncel nüfusu kaç oldu?

İzmir'in son yıllarda aldığı yoğun göç ,altyapı yetersizliğini ve sosyo kültürel farklılıkların öne çıkmasını sağlıyor. Sadece yurt içinden değil, yurtdışından da, özellik İran gibi Ortadoğu ülkelerinden gelenlerin sayısı da oldukça fazla. İzmir'in cazibe merkezi olmasının nedenleri de bu başlıkta çok önemli bir faktör.

İzmir 26.11.2019, 09:40 26.11.2019, 16:12
İzmir neden fazla göç alıyor? İzmir'in güncel nüfusu kaç oldu?

TÜİK verilerine göre 4 milyon 320 bin 519 nüfusa sahip İzmir'e ise 2016 yılında 122 bin 668 kişi göç aldı. 2018 yılında 130 bin 92 kişi göç ederken, 117 bin 113 kişi İzmir'den göç etti. Peki İzmir neden bu kadar popüler? İzmir'i bu kadar popüler yapan şey ne?

En çok göçü İstanbul'dan alan İzmir, İstanbul'un hayat pahalılığı, yüksek nüfus,trafik,çevresel sorunlar,gibi faktörlerinden bunalanların ilk tercihi oluyor. Artan göç ile birlikte İzmir'in nüfusu 1 milyon 193 bin 357 kişi artarken erkek nüfus 41 milyon 139 bin 980 kişi, kadın nüfus 40 milyon 863 bin 902 kişi oldu.

İstanbul ve Ankara'ya göre sektörel anlamda daha az avantaja sahip olan İzmir, yine de çekim merkezi olmayı başarıyor. Göç konusu sadece istihdam doğrultusunda değil, sosyal ve kültürel bağlamda da incelenmesi gereken bir konu. Bu noktada İzmir, göç edenlerin düşüncesinde rahat ve güvenli bir alan özelliği olma taşıyor.

Yabancılara da cazip geliyor!

Özellikle Ortadoğu ülkelerinde hüküm süren kaostan kaçmak isteyenler soluğu İstanbul ve İzmir'de alıyor. Ülkelerindeki istikrarsızlık günlük hayatlarını etkilemeye başlayınca çareyi göç etmekte bulanların sayısı hiç de az değil.

Özellikle İran'dan göç edenlerin sayısı oldukça fazla. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu İzmir'de son bir yıl içinde İranlıların emlak alımlarının gözle görülür bir biçimde arttığını söyledi.

İranlıların son 10 ayda İzmir'de 8 binin üzerinde gayrimenkul satın aldıklarını kaydeden Güleroğlu, burada gayrimenkul sahibi olanların aynı zamanda çalışma hayatına girdiğini de aktardı. Göçün en çok olduğu ilçeler ise Buca, Bornova ve Karşıyaka oldu.

Yorumlar (0)