İzmir Menemen'de kazanla ıspanak yemeği dağıtıldı!

İzmir'de ıspanağın üretim merkezlerinden biri olan Menemen ilçesinde ıspanak zehirlenmelerine karşılık kazan kazan ıspanak yemekleri pişirilip dağıtıldı. Menemen Ziraat Odası Başkanı "Menemen'de yetişen ıspanak zehirli değildir. Ispanak tüketiminin önüne geçilirse ülkede sağlık sıkıntıları oluşur" ifadelerinde bulundu.

İzmir 13.11.2019, 21:52
İzmir Menemen'de kazanla ıspanak yemeği dağıtıldı!

İzmir'in Menemen ilçesinde son zamanlarda çıkan zehirli ıspanak haberlerine karşı ıspanak satışları düşerken çiftçilerin mağduriyetini gidermek için binlerce kişi, ıspanağa sahip çıkmak üzere Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı. Yapılan programda kazan kazan ıspanak yemeği yapılıp vatandaşlara dağıtıldı.

"DÜNYADA ISPANAK ÜRETİMİNDE 4. SIRADAYIZ"
Çiftçilerin mağduriyetini gidermek ve Menemen ıspanağının zehirli olmadığını göstermek için toplandıklarını ifade eden Menemen Ziraat Odası Başkanı Arif Metin Karagöl, "Dünyada ıspanak üretiminde dördüncü sıradayız. Menemen'de yetişen ıspanak zehirli değildir. Ispanak tüketiminin önüne geçilirse ülkede sağlık sıkıntıları oluşur" dedi.

"ÇİFTÇİİZ ZARAR ETTİ"
Ispanaktaki zehirlenme olaylarından sonra üreticilerle bir araya gelerek çalışma yaptıklarını belirten Karagöl, "Sürekli olarak ıspanak üreticisi arkadaşlarla birlikte toplantılar yaptık. Bu süre zarfında bir kısım ürünü imha etmek zorunda kaldık; çünkü ürün kartlaştı ve yenisini diktik. Bu sürede ıspanakta iyileşme olacağını düşündük ama olmadı. Çiftçimiz zarar etti, işçimiz çalışamaz oldu. Bu tür olaylardan sonra basında çıkan haberlerle bölgemizde de sıkıntılar oluştu. Çiftçi arkadaşlarım, üretici arkadaşlarım, nakliyeciler, işçiler evde oturur oldu. Birazdan ıspanak yiyip ne kadar faydalı olduğunu göstereceğiz" diye konuştu.

"MENEMEN'DE ZEHİRLENME VAKASI YOK"
Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy da, "Bizim ovamızda zehirli hiçbir şey yoktur. Dikkat ederseniz ıspanakla ilgili zehirlenme haberleri İstanbul, Düzce, Tekirdağ gibi bölgelerden geliyor. Ispanağın en fazla üretildiği yer Menemen. Menemen'de bir tane zehirlenme vakası var mı? Yok. Eğer Menemen ıspanağından kaynaklı bir şey olsaydı her şeyden önce bizler burada Menemenliler olarak zehirlenirdik; ama böyle bir durum söz konusu değil" şeklinde konuştu.

"ISPANAĞIMIZ SON DERECE SAĞLIKLIDIR"
Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak da, ıspanağın geleneksel mutfakta çok önemli bir yeri olduğunu söyledi. Çeşitli yemeklerini ve özellikle böreğinin çok güzel olduğunu ifade eden Özkaynak, "Bu ürünü Menemenli üreticimiz yıllardan beri üretiyor. hangi şartlarda ve ne şekilde üreteceğini iyi biliyor. Bu zamana kadar sıkıntı olmadı bundan sonra da olacağını sanmıyorum. Kendi çocuğuna yedirmeyeceği bir ürünü kesinlikle vatandaşa da yedirmezler. Ispanağımız son derece sağlıklı ve güvenlidir. İstenmeyen elim vakalar münferit olaylardır. Bunlar gelip geçicidir. Suçlu bizim ıspanağımız ve üreticimiz değildir" dedi.

Yorumlar (0)