İzmir Körfezinde ilk mavi bayrak törenle göndere çekildi

İzmir Büyükşehir Belediyesinin yüzülebilir körfez hedefinin en önemli adımlarından biri daha atılırken, İzmir Körfezindeki ilk mavi bayrak gururu büyükşehir belediyesinin 7.5 milyon liralık yatırımla tamamladığı Urla Kum Denizi Plajının...

İzmir 08.08.2017, 10:58
İzmir Körfezinde ilk mavi bayrak törenle göndere çekildi

İzmir Büyükşehir Belediyesinin yüzülebilir körfez hedefinin en önemli adımlarından biri daha atılırken, İzmir Körfezindeki ilk mavi bayrak gururu büyükşehir belediyesinin 7.5 milyon liralık yatırımla tamamladığı Urla Kum Denizi Plajının oldu.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfının 2017 yılı verilerine göre ’Mavi Bayraklı’ plaj sayısını bu yıl 51’e çıkaran İzmir’de, büyükşehir belediyesi ev sahipliğinde ’Yerel Mavi Bayrak Ödül Töreni’ düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan Urla Kum Denizi Plajında gerçekleşen törene katılanlar arasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra İzmir Milletvekilleri Özcan Purçu, Ali Yiğit ve Mustafa Balbay, Vali Yardımcısı Cumhur Güven, eski Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, eski Kültür Bakanı Prof. Dr. Suat Çağlayan, CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ve Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç da vardı.

"İzmir 1 numara olacak, şüphem yok"

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yarımadayı Karaburun’dan Selçuk’a kadar bir bütün olarak gördüklerini belirterek, "Yarımada nasıl kalkınır diye bir yola çıktık ve yol haritamızı oluşturduk. Yatırım ve projelerimizi buna göre şekillendirdik. Ve Yarımada hızla gelişmeye, kalkınmaya başladı. Bundan sonra birçok mavi bayrak daha gelecek. İzmir bütün kriterlerle ülkemizin 1 numaralı kenti olacak. Bundan benim şüphem yok. Sizlerin de şüphesi olmasın” diye konuştu.

70’li yıllara kadar İnciraltı gibi plajlarda denize girilebildiğini hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Sonra İnciraltı Plajı girilemez bir yer oldu. Kum Denizi Plajında ise 1973-74 yıllarında denize girdim. Burası eskiden ESHOT kampıydı. Sonra terki diyar edildi, plaj olmaktan çıktı ve aradan geçen süreci biliyorsunuz. Önce bir çok belediye başkanımızın yoğun çabalarıyla Büyük Kanal projesi yapıldı. Biz göreve geldik; bütün yerleşim yerlerimize arıtma yapmaya başladık. Altyapı yatırımları yapıldı, su şebekesi yenilendi, borular değişti. bundan tam 4-5 sene evvel Urla’nın suyu yetmiyordu. Güzelbahçe’den ana şebekeden yani İzmir’in tüm kaynaklarının akabileceği şekilde Urla’ya su getirdik. Şimdi İçmeler’deki kuyulardan Çeşme’ye su getiriyoruz. Bunun projesi tamamlandı. Önümüzdeki yıllarda da Çeşme’ye gidecek şekilde İçmeler’e Güzelbahçe’den bir hat çekip, Çeşme’nin İzmir’in ana şebekesinden beslenmesini sağlanmaya çalışacağız.”

"İzmir Körfezinde ilk defa mavi bayrağa kavuştuk"

Başkan Kocaoğlu, “Aklın ve bilimin rehberliğinde işlerimizi yaparak İzmir Körfezinde ilk defa mavi bayrağa kavuştuk. Bu plajın düzenlenebilmesi için, mavi bayrağa kavuşabilmesi için, hemşehrilerimizin gönül rahatlığıyla denize girebilmesi için büyük Körfez Projesi çalışmasının başlaması, Körfez’in temizlenmesi ve suyunun yüzülebilir niteliğe kavuşması gerekiyordu. Esas büyük proje budur. Biz bugün burada, bu büyük fotoğrafın küçük bir ayrıntısını yaşıyoruz. Tabii ki bununla da bitmiyor. Seferihisar Akarca’da eskiden arıtma yoktu, bizim zamanımızda yapıldı. Geçtiğimiz günlerde burada kaynağı belli olmayan bir kirlilik görüldü. Biz seviyoruz ya büyükşehir belediyesini eleştirmesini, hemen ’Seferihisar arıtmasını büyükşehir çalıştırmıyor. Bundan dolayı da Akarca sahili kirlendi’ diye yorumlar yapıldı. Oysa her seferinde Çevre İl Müdürlüğü de, biz de numune alarak gerekli kontrolleri yapıyoruz. Bizim arıtmada bir problem yok. Çevre İl Müdürlüğü’nün değerlendirmesiyle de biz aklandık. Ne oldu? İl halk sağlığı yetkililerinin Akarca Plajındaki 6 farklı noktadan aldığı deniz suyu analiz sonuçları temiz çıktı. Seferihisar Akarca Koyunda geçici olarak indirilen mavi bayrak yeniden göndere çekildi. Arıtmayı yapmışsın, dünya para harcamışsın, dünya uğraşmışsın ondan sonra arıtmayı çalıştırmayacaksın. Böyle bir şey var mı?" diye konuştu.

444 olan mavi bayraklı plaj sayısı bu yıl 454’e çıktı

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar da, ilçenin 111 kilometrelik sahil şeridi ve 12 adasıyla yarımadanın merkezinde bir inci gibi parladığını belirterek, "Bizim görevimiz bu incinin parlayarak, gelecek nesillere aktarılması. İşte tam da bu yüzden İzmir büyükşehir belediyesi, Yarımada Sürdürülebilir Strateji oluşturdu. Yüzülebilir bir körfezi hedefledi. Bu kapsamda Urla’da İleri Biyolojik Arıtma Tesisi hizmete alınarak evsel atıkların bertarafı sağlanmaya başlandı. Yüzlerce kilometrelik içme suyu ve kanalizasyon şebekeleri döşendi ve döşenmeye de devam ediliyor, dereler ıslah ediliyor, yağmur suyu ve atık su hatları döşeniyor. Hafta sonları yarımadayı çekim merkezi haline getirecek, günübirlik tematik alanlar oluşturuluyor. İşte onlardan biri de içinde bulunduğumuz Urla Kum Denizi Plajı. 1 kilometrelik sahil bandı ve 65 bin metrekarelik alan baştan yaratıldı. Kum denizinin mavi bayrakla taçlandırılması iç körfezdeki mavi bayraklı ilk plaj olma gururunu yaşatıyor. Yüzme suyu kalitesi, can güvenliği ve çevre yönetimiyle halkımıza hizmet etmenin gururunu bir kez daha yaşıyoruz. Yarımada yerel varlıkların gelecek nesillere aktarılması için çevre yatırımlarını büyük titizlikle sürdüren Aziz Kocaoğlu’na şükranlarımı sunuyorum.”

Türkiye Çevre Eğitim Vakfının 2017 yılı verilerine göre, Mavi Bayrak uygulaması yapan 49 ülke içerisinde Türkiye, İspanya ve Yunanistan’ın ardından üçüncü oldu. Mavi bayraklı plaj sayısını bu yıl 51’e çıkaran İzmir, böylece 12 yılda yüzde 120’lik artış sağladı. 2005 yılında 23 mavi bayraklı plaja sahip olan bu gözde kent, 2017 yılı sezonunda Çeşme’de 10 adet, Foça’da 7, Dikili’de 5, Seferihisar’da 9, Menderes’te 11, Selçuk’ta 4, Karaburun’da 3, Urla ve Aliağa’da 1’er tane olmak üzere toplam 51 sahil noktasına mavi bayrak almayı başardı. Urla ve Aliağa, bu yıl ilk kez listeye girerken, İzmir’de geçen sene 47 olan mavi bayraklı plajlara 4 yeni plaj daha eklendi. 2017 yılında İzmir genelinde 51’i plaj olmak üzere toplam 55 adet mavi bayrağın dalgalanacağı belirtildi. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 444 olan mavi bayraklı plaj sayısı da bu yıl 454’e çıktı.

Kum Denizi Plajı’nda neler var?

Urla’da Atatürk Mahallesi Kum Denizi bölgesinde, yaklaşık 65 bin metrekarelik sahil bandında oluşturulan dev rekreasyon alanı ’engelsiz’ olarak projelendirildi ve uygulandı. Kum Denizi Plajına gelen yaşlı ve engelli tüm vatandaşların denize daha rahat ulaşabilmesi için denize kadar uzanan rampalar yapıldı. Plajın rahat ve güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için güneşlenme alanları, tam otomatik WC’ler, duş ve soyunma kabinleri, yeme içme birimleri ve 300 araçlık otopark da engelsiz tasarım kriterlerine uygun olarak uygulandı. Bunların yanında sportif faaliyetler için de alanı baştan başa kateden bisiklet yolu ile spor aletleri ve tırmanma iplerinin bulunduğu alanlar oluşturuldu.

Mavi Bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülü olarak biliniyor. Plajlar için 33, marinalar için 24 mavi bayrak kriteri bulunuyor. Bu kriterler plajda yüzme suyu kalitesi, çevre eğitimi ve bilgilendirme, çevre yönetimi, can güvenliği ve hizmetler başlıkları altında toplanıyor.
Yorumlar (0)