10 Eylül 2015 Perşembe 13:31
İzmir Körfezi'ndeki balıklar araştırılacak

33 yıllık yasak kalkacak mı?

Proje sonunda balıkların insan sağlığına olumsuz etkisi olmayacağı tespit edilerse Körfez'de 33 yıldır süren avlanma yasağının kaldırılması gündeme gelecek.

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fükültesi, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'nün desteğiyle "İzmir iç körfezde amatör olta balıkçılığının izlenmesi ve yakalanan türlerin tüketilebilirliğinin incelenmesi" projesi başladı. Körfez'de 1982 yılında kirlilik nedeniyle balıkların insan sağlığına olumsuz etkileri dikkate alınarak Hıfzısıhha Raporu doğrultusunda alınan avlanma yasağı özellikle 2000'li yıllardan sonra Büyük Kanal Projesi'yle başlayan temizlenme sürecinde tartışılmaya başlandı. Körfez suyunda gözle görülen temizlenmenin etkisiyle Bostanlı, Karşıyaka, Bayraklı, Alsancak, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı ve Üçkuluyular arasında olta balıkçılarının sayısı her geçen gün arttı. Deniz suyundaki temizlenmeyi gösteren sonuçlara karşın, insanların avladıkları balıkları yemesinden dolayı meydana gelebilecek olumsuzluklarla ilgili herhangi bir inceleme yapılmadı.

Ege Üniversitesi Su Ürünler Fakültesi, TAGEM desteğiyle 268 bin 446 bin TL bütçeyle 16 ay sürecek "İzmir iç körfezde amatör olta balıkçılığının izlenmesi ve yakalanan türlerin tüketilebilirliğinin incelenmesi" projesi tanıtım toplantısında konuşan Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ertan Taşkavak İzmir'in yıllardır kanayan yarasına parmak basmayı hedeflediklerini, yasak koyucuların yeniden değerlendirme yapmak zorunda kalacakları bir proje başlattıklarını söyledi. Yıllardır Bostanlı, Güzelyalı, Alsancak'da amatör balıkçıların avlandığını, son dönemlerde Bayraklı sahilinde olta balıkçılarının sayısının arttığını belirten Taşkavak "Yapılan iş yani bu olta balıkçılığı legal değil. Çünkü 1982 yılında Resmi Gazete'de yayınlanan yasak var. Körfez'in kirli olduğu dönemlerde insan sağlığını tehdit ettiği için iç körfezde her türlü avcılık yasaklanmış. Yasak olmasına karşın olta balıkçılığı durmadı. 15 sene öncesine kadar polis veya zabıta tutulan balıkları suya atarak engel oluyordu. Artık bu uygulama da olmuyor" dedi. Taşkavak, Tarım ve Gıda Bakanlığı'ınn desteğiyle işe başladıklarını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal ise 1982 yılında Körfez'de avlanma yasağı konduğunu ancak sonra böyle bir çalışma yapılmadığını söyledi. Projedeki sonuçların 1 yıl içinde alınmasınıbeklediklerini belirten Güldal, "Pek çok insan Körfez kıyısında balık tutuyor. Ama tereddütler var. Ümit ediyoruz bu tereddütü ortadan kaldıracak bir sonuç çıkar. Böyleci İl Hıfzısıhha kararı yenilenir. 33 yıllık karar yeniden yazılır ve Bakanlık onayına sunulur. Kamuoyunun gönlünü ferahlatacak soruç ortaya çıkar diye düşünüyorum" dedi.

Proje yürütücüsü Doç. Dr. Ali Ulaş, pek çok üniversitenin İzmir Körfezi kirliliği ve temizlenmesiyle ilgili çalışma yaptığını, bazı balıkların ağır metal birikimiyle ilgili çalışmalar da gerçekleştirildiğini ancak bu incelemelerin balıkların karaciğerinden alınan örneklerde yapıldığını söyledi. Ulaş, "Bugüne kadar Körfez'den tutulan balıkların yenilebilir eti üzerinde analiz yapılmamış. Tüketilebilirlik anlamında ilk ve en kapsamlı çalışma bu projeyle gerçeleşecek. Bu çalışma sonuçlarıyla belki de İzmir körfezinin amatör olta balıkçılığı yasal bir duruma çekilebilecektir" dedi.

Ulaş, biyolojik olarak bir çok balığın göç ve üreme alanı olan İzmir Körfezi'nin amatör olta balıkçılarına ciddi avlar vermeye başladığını, en temel amaçlarının balıkçıların yakaladığı türlerin insan sağlığı açısından incelenmesi olduğunu söyledi. Sorunun bu bölgede avcığılın yasak olması, buna karşın bir çok amatör olta balıkçısının balık avlaması ve tüketmesi olduğunu belirten Ulaş "12 ay körfezde balık avlayacak, laboratuvarda inceleyeceğiz. Raporlar TAGEM ve Bakanlık'a bilidirilecek. Bakanlık'ın olta balıkçılığını düzenleyen yasal girişimlere başlayacağını ümit ediyoruz" dedi.

Proje kapsamında sahilde bugüne kadar 213 amatör balıkçıyla anket yapıldığın, en çok balıkçının Konak iskele, Pasaport, Alsancak'da olduğunu belirten Ulaş, en çok tutulan balığın ise sırasıyla çipura, kefal, levrek olduğunu söyledi. Ulaş, proje kapsamında deniz suyundaki bazı kimyasal parametleri, dioksin, pistisit, ağır metal, koliform oranlarını ölçeceklerini belirtti. Körfez projesinin yanısıra Su Ürünleri Fakültesi'nin Bakanlık'ın 132 bin 880 bin TL desteğiyle "Kalamar üretimine yönelik yapay yumurtlama düzenekleri projesi" nin de başladığı açıklandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.