27 Eylül 2014 Cumartesi 13:52
İZMİR KÖRFEZ GEÇİŞİ PROJESİ
‘Belma Şahaner ile Ege'nin Gündemi’ adlı programın konuğu olan Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdulkadir Uraloğlu 'İzmir'in iki yakasını biraraya getireceğiz' diyerek, Türkiye’de ilk kez Körfez Geçişi Projesi'ni İzmir’de gerçekleştireceklerini söyledi

Uraloğlu, Karayolları’nın İzmir'deki çalışmalarını anlattı. İzmir Körfez Geçişi, İzmir- İstanbul Otoyolu, İzmir-Ankara Otoyolu, Kuzey Otoyolu, İzmir-Antalya Otoyolu projeleri hakkında ayrıntılı bilgi vererek, önemli bir müjdeyi de açıkladı. Uraloğlu, Bornova'ya ikinci çevre yolunun düşünüldüğünü belirtti


İzmir-İstanbul Otoyolu hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

İzmir-İstanbul Otoyolu ilimizin çok önemli projelerinden bir tanesi, önemini vurgulamak adına, şunu söyleyeyim. Sırf bu proje için bölge müdürlüğü kuruldu. Merkezi Bursa'da. İzmir'de, İstanbul'da, Yalova ve Manisa’da büroları var. Bu proje bölge olarak doğrudan bizim sorumluluğumuzda değil, ancak her türlü desteği ve koordinasyonu sağlıyoruz. Proje ile ilgili bilgi sahiyiz. Önemi şuradan, projeyi sırf bir bölge müdürlüğü takip ediyor. Bu projenin dar geçişi, İzmit Körfez Geçişi, eğer oradan araçla gidecekseniz yaklaşık 93 kilometre Körfez'i dolaşıyorsunuz. Eğer arabalı vapurla gidecekseniz; karşıya geçmeniz söz konusu, bu da yaklaşık 45 dakika sürüyor. Bu projeyi bitirdiğimizde bu bölgeyi araçla sadece birkaç dakikada geçebileceksiniz. İlk etapta Gebze, Orhangazi, Bursa, projesi bitirilerek, İzmir ve İstanbul'un dar boğazı çözülmüş olacak. Çok yoğun bir çalışma var. İki tane denize oturan köprü ayağı var. 250 metre civarında, şu an 150 metrelere geldiğini biliyorum. Hedef 2015 yılında köprüyü bitirerek, trafiği açmak

İzmir ayağında ne aşamadayız?

İzmir'den çevre otoyolunun otogar bağlantı kolundan başlayan, Belkahve’yi geçip, Kemalpaşa, Turgutlu istikametine devam eden, sonra Manisa istikametine dönen proje. İlk etapta İzmir ile Kemalpaşa arasında bir sıkışıklık var. Bunu çözme adına, bir çalışma başlattık. Yaklaşık 20 kilometrelik bir bölümde içinde bin 550 metre uzunluğunda Belkahve Tünelleri'nin olduğu projenin çalışmalarını başlattık. 2016 yılında inşallah bu bölüm trafiğe açılacak. İzmir merkezden Ankara istikametine gidecek olan bütün trafik bir anda Belkahve rampalarına gitmeden, Kemalpaşa'ya uğramadan bir anda Kemalpaşa'nın çıkışında devlet yoluna bağlanmış olacak. Bu çalışmalar 24 saat esasına göre devam ediyor.

İzmir–Ankara Otoyolu hakkında bilgi verir misiniz?

İzmir-Ankara Otoyolu’nda bütün kesimde proje çalışmaları devam ediyor.


O proje çalışmaları bu yılın sonunda bitme aşamasına gelir. 2015 yılında tam anlamıyla bitmiş olur. Ondan sonra da nasıl ihale edilecek? Yap-işlet-devret mi? Milli bütçeden mi? Bakanlığımızın vereceği karara bağlı. Ama burada aciliyeti olan İzmir- İstanbul Projesi'nde Ankara istikametinde trafiklere baktık mı, biraz daha trafik yoğunluğu azalıyor. Biraz daha ilerleyen zamanlarda ihtiyaç olacak. Bundan dolayı proje çalışmalarını devam ettiriyoruz. 201’te projeler biter ve yatırım çalışmalarına geçilir.

Kuzey Otoyolu çok önemli. Çandarlı Limanı’na bağlayacak olan bir proje hakkında bilgi alabilir miyiz?

Koyundere-Harmandalı arasındaki yaklaşık 9 kilometre olan kesimi önümüzdeki ay trafiğe açıyoruz. Hava üssü ile Menemen'in girişi arasındaki kesimi trafiğe açmış olacağız. O bölgede ciddi bir rahatlama sağlanmış olacak. Menemen'den Manisa'ya giden devlet yoluna bağlantı yapacak 6 kilometrelik bir kesimin de ihalesini yaptık. Ve orada da başladık. Devamı ile ilgili Çandarlı'ya kadar gidecek olan yaklaşık 57 kilometrelik bölümün ise ihalesi önümüzdeki sene yapılacak. Çalışmalar yürütülüyor. İlk etapta Çandarlı'ya kadar yapılacak. Sonra da Çanakkale'den gelen ve İzmir- İstanbul Otoyolu. İstanbul'dan gelen otoyola bunun bağlantıları projelendirilerek yapılacak. Birinci etapta Çandarlı'ya kadar olan zaten trafik sıkışıklığı olan yer, bu bölgede, Aliağa'dan İzmir istikametine gelen yolda trafik çok sıkışık. Özellikle Aliağa'da yapılan petrol yatırımlarından dolayı her geçen gün yoğunluk artıyor. Dolayısla bu otoyola önümüzdeki sene ihalesi yaparak başlamış olacağız.

İzmir Körfez Geçişi

İzmir'in iki yakasını biraraya getireceğiz. Şu anda Karşıyaka ile İnciraltı arasında eğer çevre otoyolunda seyahat ederseniz, yaklaşık 55 kilometre bir seyahat süreniz var. Sahilden Altınyol'dan gelip, şehir merkezinden geçerseniz, yaklaşık 32 kilometrelik yol kat edeceksiniz. Tabii bu; ciddi zaman ve yakıt kaybı. Bunlara katlansanız bile kapasitenin belli bir zaman sonrasında yetmeyeceğini öngörüyoruz. Ve bu anlamda da Karşıyaka'dan İnciraltı istikametine körfez geçişi projesi tasarladık. Bunun üzerinde çalışıyoruz. 55 kilometrelik uzun, 35 kilometrelik kısa mesafede projeyi biz yaklaşık 11 kilometre ile birbirine bağlamayı hedefliyoruz. Bu projemizde ne var? İnciraltı tarafından otoyoldan başlayan bir ayrımla başlayıp, hemen oradaki bir alışveriş merkezinin batısından denizdeki 'navigasyon kanalı' dediğimiz gemilerin seyrettiği kanal, yaklaşık 300 metre genişliğinde onun altından Marmaray'daki gibi batırma tüple geçen yaklaşık bin 700 metre uzunluğunda, bir batırma tüp olacak. Gemiler rahat seyredebilsin, orada köprü yapamıyoruz. Neden? Kısa mesafede köprünün geçeceği yüksekliği sağlayamıyoruz eğimlerden dolayı ve hemen bin 700 metreden sonra bir yapay ada yapacağız. Bunun dünyada örnekleri var. Yapay adadan batırma tüpteki araçları ve demiryolunu yapay adaya çıkaracağız. Ondan sonra da Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne yaklaşık 4 kilometrelik köprü ile beraber yine orada sirkülasyon kanalı var, belediye ve bakanlığımın ortak yürüttüğü, o kanalda da yine daha büyük açıklıklı bir köprü ile geçerek, Karşıyaka’ya bağlamayı düşünüyoruz. Bu proje Türkiye'de ilk olacak. Dünyada örnekleri var. Şu anda bu projede çalışıyoruz, sona yaklaştık. Ve artık yapay adanın batırma tüpünün, köprünün detayları ile uğraşıyoruz. Bu senenin sonunda bir aşamaya gelecek. Önümüzdeki sene tamamen projeyi bitirmiş olacağız. Fizibilitesi eş zamanlama olarak, devam ediyor. Ne zaman inşaatına başlayabiliriz? Yap-işlet-devret modeli ile mi? Milli bütçe ile mi olur. Buna bakanlığımız karar verecek. Ondan sonra da yapımına başlarız.

İzmir-Antalya Otoyolu hakkında bilgi verir misiniz?

İzmir-Antalya Otoyolu'nun Aydın'a kadar olan yaklaşık 140 kilometrelik kesimini bitirerek trafiğe açtık. Aydın-Denizli arası bu bölgede yaklaşık 150 kilometre uzunluğunda ve şu anda baktığımız zaman büyük ilçeler var. Neredeyse il büyüklüğünde ilçeler var. Burayı ben Karadeniz'e benzetiyorum. Bir yerleşim bitmeden diğeri başlıyor. Levhalar neredeyse, birinin başlangıç diğerininse bitiş noktası... Dolayısıyla siz orada seyahat ederken kavşaklarda durmak zorundasınız. Durmazsanız hızınızı azaltmak zorundasınız. İlk etapta Aydın-Denizli arası projesini bitirdik ve onaylattık. Buranın ihalesi ile ilgili Genel Müdürlüğümüz ve Bakanlığımızla çalışma yürütüyoruz. İhalesi ne olur? Bakanlığımız karar verecek. Denizli'den Antalya’ya kadar olan kesimde ise proje çalışmaları devam ediyor. 2015 yılında da Allah kısmet ederse bu proje bitmiş olacak. Trafik yükü ilk etapta, Aydın'la Denizli arasında onun projesi hazır.
Son Güncelleme: 18.02.2015 22:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.