İzmir Karşıyaka'daki Atatürk Anıtına ne oldu? Atatürk Anıtı nerede?

İzmir Karşıyaka'daki Atatürk ve Kentimiz Yerel Hizmet Anıtı'nın durumu merak ediliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırıldığı ve sahil düzenlemesinin ardından yine sahilde uygun bir yere konulacağı söylenen anıtın kırıldığı ve parçalandığı yönündeki iddialarını söyleyen Sancar Maruflu Tüm İzmirlilerle birlikte Karşıyaka'da Pazartesi günü eylem yapacaklarını söylediler. İzmir Büyükşehir Belediyesi ise sosyal medya hesabından Atatürk Heykelinin fotoğrafını paylaşarak açıklama yaptı.

İzmir Karşıyaka'daki Atatürk Anıtına ne oldu? Atatürk Anıtı nerede?

İzmir Karşıyaka'daki Atatürk ve Kentimiz Yerel Hizmet Anıtı'nın İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırıldığı ve sahil düzenlemesinin ardından yine sahilde uygun bir yere konulacağını belirtilmişti. Ancak ortada dolaşan Atatürk heykelinin kırılıp parçalandığı yönünde korkunç iddiaların üzerine belediyeden herhangi bir açıklama henüz yapılmaması endişeleri arttırdı. Şimdi İzmirli halk heykeli nereye kaldırıldıysa orada görmek istiyor. Pazartesi günü saat 19.12'de İzmirlilerin katılacağı bir eylem organizasyonu yaptılar...

ATATÜRK HEYKELİ KIRILIP PARÇALANDI MI?

Karşıyakalılar anıtın durumunu, sağlam olup olmadığını öğrenmek görmek istiyor. Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi  bu isteğe henüz olumlu cevap vermedi. Anıtın kaldırıldığı alanda Büyükşehir Belediyesi'ne ait taşları kuma dönüştüren yerinde dönüşüm makinesinin bulunması da akıllarda soru işareti bıraktı. Makineyi gören Karşıyakalılar, "Anıt bu makinede öğütüldü mü? Aklımıza her şey geliyor. Eğer böyle bir şey yapılmışsa Büyükşehir Belediyesi'ni affetmeyiz" diye konuştu. İddiaya göre alandaki dönüşüm çalışmasını yapan işçiler, heykelin Karşıyaka Belediyesi yetkilileri tarafından alınıp götürüldüğünü söyledi. Ancak Karşıyaka Belediyesi yetkilileri de önceki gün yaptıkları açıklamada kendilerinin anıtın yeriyle ilgili bir bilgileri olmadığını belirtmişlerdi. Bayram tatilinden dönen Karşıyakalılar, İlçe Belediye eski Başkanı Cevat Durak tarafından sahilde aynı alanda yaptırılan İnsan Hakları Anıtı'na dokunulmazken, 17 yıldır özel günlerde törenlerin yapıldığı Atatürk ve Kentimiz Yerel Hizmet Anıtı'nın yerinde yeller estiğini görünce şok yaşıyor.

PAZARTESİ SAAT 19.12 'DE EYLEM YAPACAKLAR.

Sancar Maruflu, "Pazartesi günü İzmirlilerin katılacağı saat 19.12'de bir eylem organizasyonu yaptık. Büyükşehir Belediyesi'nin açıklamasının yetersiz olduğunu herkes gördü. Değişik sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri de bizi arayıp anıtla ilgili gelişme olup olmadığını soruyor. Herkes şokta, Büyükşehir'in bu yaptığına inanmıyorlar, bunun şaka olduğunu sanan bile var" dedi.

YOKSA ANITIN BENZERİNİ Mİ YAPIYORLAR?​
Büyükşehir'in yaptığı açıklamanın yetersiz olduğunu belirten Sancar Maruflu, "Belediye açıklamasında 'Söz konusu anıtı kıyı tasarımıyla uyumlu prestijli bir yerde yeniden İzmirlilerle buluşturacağız' deniliyor. Bu anıtın benzerlerini İzmir'in her köşesine koyun mutlu oluruz. Ancak oradaki Anıt nerede, bize onun cevabını verin. Gösterin bu anıt nerede? Yoksa zaman kazanarak yenisini yapmak için mi anıtı göstermiyorsunuz?" diye konuştu.

Anıtın paramparça yapıldığını savunan Maruflu, "Son aldığımız bilgiye göre, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, geçtiğimiz Haziran ayında bu anıtın bakım ve onarımını yaptırmış. İki ay sonra da Büyükşehir yıkmış. Bu nasıl icraat anlamış değiliz" diye konuştu.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ANITIN FOTOĞRAFINI PAYLAŞTI.

İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesabından Atatürk Heykeli fotoğrafı paylaşarak bu yorumu yazdı:

“İzmirDeniz Kıyı Düzenleme Projesi” kapsamında geçici olarak kaldırılan Atatürk heykeli ve masklar ‘özenle’ korunmakta olup, çalışmalar tamamlandıktan sonra proje alanı içinde ‘adına yakışan bir yerde’ yeniden konumlandırılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2018, 21:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gökhan
Gökhan - 5 ay Önce

Asıl harmandalı çöplüğü ne olacak diye dert yanın boş işlerle uğraşmayın.