İzmir Karşıyaka Belediye Başkanı Mutlu Akpınar serveti ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan iddialara cevap verdi.

İzmir Karşıyaka Belediyesi'nin CHP'li Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar'dan servetiyle ilgili ortaya atılan iddialara cevap geldi. Sahip olduğu servetiyle ilgili konuşan Başkan Mutlu Akpınar, “ Benim, hukukun üstünlüğüne karşı veremeyeceğim bir hesabım yoktur” dedi. İşte Karşıyaka Belediye Başkanı Mutlu Akpınar'ın o açıklaması...

İzmir 20.08.2018, 01:11
İzmir Karşıyaka Belediye Başkanı Mutlu Akpınar serveti ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan iddialara cevap verdi.

İzmir Karşıyaka Belediyesi'nin CHP'li Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar'dan servetiyle ilgili ortaya atılan iddialara cevap geldi. İzmir Karşıyaka Belediyesi'nin CHP'li Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar, sosyal medyada servetiyle ilgili ortaya atılan iddialarla ilgili YeniAsır'a konuştu.

ART NİYETLİ

"Son günlerde, kişisel edinimlerim üzerine sosyal medya ve bazı 'şantajcı' internet siteleri üzerinden yapılan haberleri takip ediyorum" diyen Akpınar, "Şu unutulmamalıdır ki ben kamu görevi yapıyorum. Devletin resmi organları, belediyeye giren ve çıkan her kuruşu takip etme ve hesap sorabilme kudretine sahipken, sosyal medyada bu tür karalama kampanyası yürütmek anlamsız ve art niyetlidir. İddiaları ortaya atan kesimlerin, toplum nezdindeki duruşları herkes tarafından malumdur. Aileme ve bana atılan iftiralar ve bunu yapan kişiler ile ilgili yasal yollara başvurduğumun bilinmesini isterim" dedi,

BELGESİ OLAN VERSİN

Bir belediye başkanı olarak, toplumun gözünün önünde yaşadığını dile getiren Akıpanar, "Denetime açık bir kamu hizmeti yürütürken ve her yıl resmi olarak mal beyanında bulunurken; kamu zararı yaratmış olsam ya da haksız zenginleşme içinde olsam devletin resmi kurumları buna müdahale eder, hesap sorardı. Aileme ait olan, şahsi edinimlerimizi saklama gayreti içerisinde olmadığımızın bilinmesini isterim. Elinde aksi bir belge olan varsa, tıpkı benim yaptığım gibi savcılığa başvurmalı ve hukuk önünde hesap sormalıdır. Benim, hukukun üstünlüğüne karşı veremeyeceğim bir hesabım yoktur. AK Parti İl eski Başkan Yardımcısı Hüsnü Boztepe'nin daha önce kendisiyle ilgili ortaya attığı iddialara karşı açtığı davanın sürdüğünü ifade eden Akpınar, "Boztepe'nin 'Beraat ettim' dediği dava henüz bitmedi. İstinaf Mahkemesi'nde dava sürmektedir. Eski İl Başkan yardımcısının, şahsi geliri ya da geçimini nasıl sağladığı beni ya da başkasını ilgilendirmiyorsa, ailemin edinimleri hakkında da sosyal medya kahramanlığı yapmak yerine, savcılığa gidilmesinin daha doğru olacağı inancındayım" ifadelerini kullandı.

ABD SALDIRILARI

Akpınar, Kent A.Ş'deki işçilerin maaşlarının yarısının yatırılması konusunu ise, ABD'nin Türkiye ekonomisine yaptığı saldırılar üzerine yaşanan gelişmelere bağladı.

'ADALETSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRDIM'

Bugüne kadar belediyeyi bir kuruş kamu zararına uğratmadığını ifade eden Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Göreve geldiğimde, belediyenin tüm birimlerindeki ücret adaletsizliğini ortadan kaldırdım ve eşit işe eşit ücret uygulaması sağladım. Maaşlar arasındaki yüzde 30'luk farkı kaldırdık. Tüm çalışanların sendikal örgütlenmesinin önünü açtım ve yüzde 25 oranında zam yaptım" diye konuştu.

BAŞKAN MUTLU AKPINAR'IN SERVETİ İLE İLGİLİ YAPILAN O İDDİALAR VE OLAYIN GEÇMİŞİ

İşçilerine maaş ödemeyen CHP’li Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın servetinin dudak uçuklatan boyutta olduğu öne sürüldü

İzmir'de Karşıyaka Belediyesi'ne bağlı Kent AŞ işçilerinin maaşlarını tam ödemeyen ve bayram ikramiyelerini de yatırmayan CHP'li Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar'ın servetiyle ilgili ortaya atılan iddialar, İzmir gündemine bomba gibi düştü. Sosyal medyada yer alan iddialara göre, Akpınar'ın eşine ve kendisine ait 600 bin TL değerinde 2 adet lüks BMW markalı aracı var. Akpınar'ın ayrıca Bostanlı'da değeri 1.5 milyon TL olan 2 adet lüks daire aldığı da iddia edildi.
Öte yandan Akpınar'ın Urla'da da 2.5 milyon TL değerinde villa satın aldığı ve işe bu villadan gidip geldiği öne sürüldü.

"DİLİNİ KESERİM!"

Bayram öncesi maaşlarını tam alamayan belediyeye ait Kent AŞ işçileri önceki gün eylem yaparken bir açıklama yapan Akpınar, kendisi ve belediye hakkında ortaya atılan iddialarla ilgili "Kötü konuşanların dilini keserim" diye konuştu. Bu açıklamaya Akpınar'ın servetiyle ilgili geçtiğimiz yıl ortaya attığı iddialarla dikkat çeken AK Parti İl eski Başkan Yardımcısı Hüsnü Boztepe'den tepki geldi. Boztepe, "Evet ben Akpınar'a dil uzatıyorum, gelsin benim dilimi kessin de görelim" diye konuştu.

"ARAŞTIRILSIN"

Savcıların bu iddialarla ilgili çalışma yapması gerektiğini belirten Boztepe, "Bakanlık müfettişlerini de göreve çağırıyorum. Bu Karşıyaka Belediyesi bugüne kadar ne yapmış? İlçede olan anıtı yıkıp yerine 10 küsur milyon liraya yeni anıt dikti. 'Dilini keserim' diyeceğine önce ilçenin sokaklarını temiz tutsun. Karşıyaka çöp ve sinekten geçilmiyor" diye konuştu.

MAHKEMELİK OLMUŞLARDI

Hüsnü Boztepe, geçtiğimiz yıl sosyal medyada yaptığı paylaşımda Akpınar'ın hızla zenginleştiğini iddia etmişti. Boztepe, Akpınar için şu iddiaları öne sürmüştü:

"İstanbul Küçükçekmece Belediyesi'nde başlayan 1992 yılındaki çalışma hayatında şimdiye kadar hiç arabası veya gayrimenkulü olmuş mudur? Türk Telekom, Karaman Yapı Kooperatifi ve birkaç kişinin yanında devam eden SSK'lı çalışma halinde ne kadar birikim yapmıştır?

Konak Belediyesi'nde Ahmet Sarışın döneminde bankamatik personeli olarak çalıştığı bilinen başkanın 1996-1999 yılları arasındaki görevi nedir? Bir ara yine zorunlu sigorta ödemesini kendisi yapan başkan hangi partili ve kişilerin yanında çalışıyor gösterilmiştir? Her ne hikmetse şimdiye kadar asgari ücret üzerinden sigorta pirimi ödemesi yapan ve hep birilerinin yanında çalışan gözüken başkan üç yıl içinde lüks semtlerde oturur, havuzlu villalarda konaklar hale gelmiştir. Evinin bulunduğu yerdeki garajda lüks jipler son model arabalar yer almaktadır. Kendisine ait özel plakaları bulunan, baş harflerinin kodlandığı plakalı araçlar nasıl alınmıştır? Her fırsatta emek, adalet ve ahlaktan bahsedenlerin zenginleşmesini İzmirliler görmelidir."

"ŞİKAYETÇİ OLDUM"

CHP'ye oy verenler, işsiz güçsüz kişileri aday yapanlar, kamunun gücünü kullanarak rant sağlayanlara lütfen prim vermesinler." Bu açıklamasının ardından Akpınar'ın kendisi hakkında dava açtığını belirten Boztepe, bu davadan beraat ettiğini kaydetti. Bu açıklamaları nedeniyle Akpınar'ın kardeşi ve yanındaki bazı kişilerin kendisine saldırdığını iddia eden Boztepe, "Evimin önünde saldırdılar. Şikayetçi oldum ve bu saldıranlardan biri ceza aldı" dedi.

"BAYRAM MUTLULUĞUNU ÇOK GÖRDÜLER"

Kent A.Ş. işçileri, ikramiyelerinin ödenmemesi ve maaşların yarısının yatırılması nedeniyle mağduriyet yaşıyor. İşçiler, "Herkes gibi biz de ailemizle birlikte bayram mutluluğunu yaşamak istiyoruz" dedi.
Akpınar da açıklama yapılırken işçilerin toplandığı belediye binasının önüne geldi. Bir süre işçileri dinledikten sonra paraların ödenmemesini doların yükselmesine bağlayan Akpınar, tepki gördü. İşçiler, "Farklı yerleri hedef göstererek 'suçumuz yok' algısı yaratmasınlar" dedi.

"TEŞEKKÜR MÜ ETTİNİZ!"

Belediyedeki bayramlaşma töreninde konuşan Akpınar'ın "Her şey tamken neden gelip bir teşekkür etmediniz? Bin 600 yatırdık adam başı maaşları.
Ekmek gider o parayla evlerinize, merak etmeyin. 8 saat çalışıp şikayet edenler, Bostanlı'da kafelerde çalışanlar kaç saat çalışıyor haberi var mı? Söyleyeyim: 14 saat çalışıyorlar. Sendikası da yok" dediği kaydedildi.

 üye olmadan yorum yazmak istiyorum  üyeyi

Yorumlar (4)
Necdet zeki tosun 13 ay önce
CHP LİYİM.AMA SANA ASLA OY VERMEM ARTIST HÜSEYIN
Mehmet Aksoy 13 ay önce
Yurtdisinda yasayan bir karsiyaka'li olarak, zamam zaman gidip geldigim Karsiyaka ilcesinin icler acisi halini uzulerek goruyorum.
Haber de yer aldigi sekliyle, gercektende hemen her taraf maalesef ki cop ve pislik..
Mahalle aralarina konulmus olan cop konteynirlari ile zemine gomulerek insas edilmis olan cop toplama merkezlerinin hali ise tam bir felaket.

Sahil seridini komple yiktirarak, yenilenmesini de bir turlu anliyabilmis degilim. Genel bir duzenleme ve iyilestirme yapma imkani varken, mevcudun tamamen yikilarak yeniden yapiliyor olmasini anlamak mumkun degil.
Bugun Kent AS personelinin maaslarinin odenememesinde 20 kusur trilyonluk boylesine yersiz ve gereksiz yuksek maliyetli islwrin yapilmis olmasinin hic mi etkisi olmamistir. Sn.Baskan kamuya ait oldugunu ifafe ettigi Belediyeye ait paralarin harcanmasinda, bu yada benzeri yatirimlari yaparken, gerekli hassasiyeti gosterdigini dusunuyormu acaba.
Sn, Baskanin servetine iliskin aciklamalarinin dogruluguna inanmak isterim.
Aciklamisinda belirtmis oldugu gibi, bu, elbette yarginin isidir.
Ne var ki, Sn.Bld.Bsk.nin servetine iliskin bazi hususlarin, dedikodu mahiyetinde bile olsa, Karsiyaka halki arasinda konusuluyor olmasi hicte hos degil..

Umarim CHP yonetimi bir sonraki yerel secimlerde Karsiyakamiz icin umarim dogru bir Bld.Bsk.adayi belirler, ve bu durumdan istifade etmek isteyen AKP ne aradigi firsat vermez. Syg
Arif Besdemir 13 ay önce
Baskanin aileden durumu iyidir.Sonradan mulk ve arac edinmesi de hesabini verdigi muddetce gayet normaldir.Ben yanlis yapmayacagi inancindayim.
MURAT ATİK 13 ay önce
BAŞKANIMIZ HÜSEYİN MUTLU AKPINARA YAPILAN BU OYUN SENARYOLARINI KINIYORUM ASLADA YALAKALIK YAPMADAN SORUYORUM BAŞKANIMIZIN ARKASINDAYIZ
23°
açık